Szegedi Tudományegyetem, Állam- és Jogtudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Hírek  --  Hírek  --  ÁJTK hírarchívum  --  ÁJTK 2013. Június

Nemzetközi összehasonlító jogi konferencia Szegeden

Összehasonlító Jogi Konferencia2013. május 24-én, az Összehasonlító Jogi Intézet alapításának 10. évfordulója alkalmából nemzetközi konferencia került megszervezésre Szegeden. Kollégáink mellett Debrecenből, Pécsről, Miskolcról, Potsdamból és Montpellier-ből érkeztek előadók az eseményre.

2013. május 29.

2013. május 24-én került megrendezésre az Összehasonlító Jogi Intézet alapításának 10. évfordulója alkalmából az "International Conference for the 10th Anniversary of the Institute of Comparative Law" című nemzetközi konferencia. A rendezvény plenáris ülésén Prof. Dr. Szabó Gábor rektor úr és Prof. Dr. Hajdú József, az ÁTJK megválasztott dékánja köszöntötte az egybegyűlteket. Prof. Dr. Badó Attila, miután ismertette Prof. Dr. Péteri Zoltánnak a jogösszehasonlítás magyarországi kezdeteiről írt esszéjét, bemutatta az általa egy évtizede vezetett Intézet munkásságát, kollégáit, képzési kínálatát. Prof. Dr. Paczolay Péter, a Magyar Alkotmánybíróság elnöke a jogösszehasonlítás alkotmánybíráskodási munkában betöltött szerepéről tartott előadást, hangsúlyozva, hogy e módszertan megjelenésére több okból és módon is lehetőség nyílhat, de meghatározóvá meglátása szerint nem válhat a közeljövőben. Dr. Bencze Mátyás, a Debreceni Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékán-helyettese a jogösszehasonlítás módszertanának a rendes bíráskodásban betöltött szerepéről folytatott kutatásait ismertette a közönséggel. A plenáris ülés zárásaként Prof. Dr. Detlev Belling az Intézet német, Éric Blin a francia és Dr. Mezei Péter az angol nyelvű képzéseinek múltjáról, jelenéről és jövőjéről tartott rövid prezentációt. Az ebédszünetet követően három nyelv (angol, francia és német) mentén szervezett szekcióülésekre került sor, ahol az SZTE ÁJTK oktatói mellett az Intézet partneregyetemiről (Potsdam, Montpellier), magyarországi társkarokról (Debrecen, Pécs, Miskolc) érkező vendégek adtak elő kutatási területük egy-egy érdekes szegletét.