SZTE Info

Brazil ösztöndíjasok Szegeden

A Szegedi Tudományegyetem idén februárban kapcsolódott be a brazil kormány által finanszírozott Science Without Borders programba, mely brazil egyetemisták számára biztosít egy éves külföldi tanulmányi lehetőséget, főleg műszaki, orvosi és természettudományi területeken. A világ számos országában működő program Magyarországon 2013-ban indult el, és hazánk máris a hetedik legnépszerűbb célország lett Európában.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A program minden sikeres pályázó számára két félévre szóló tanulmányi ösztöndíjat biztosít, melyet nyolc hetes szakmai gyakorlat, és a nyelvi felkészültségtől függően (a program megvalósításának feltételeként) intenzív angol és magyar nyelvi tréning egészít ki. Az oktatás nyelve angol. A programban részt vevő magyar felsőoktatási intézmények munkáját a Magyar Rektori Konferencia koordinálja. A SZTE karain idén februártól 18 hallgató vesz részt szakmai képzésben, hatan pedig nyelvi tréningen készülnek a szeptemberben kezdődő tanulmányaikra. Jelenleg az Általános Orvostudományi Kar, a Mérnöki Kar, a Mezőgazdasági Kar és a Természettudományi és Informatikai Kar fogad hallgatókat. 3 diák általános orvosként, 9-en élelmiszeripari mérnökként, 1 hallgató mezőgazdasági mérnökként, 11 hallgató pedig biológusként iratkozott be egyetemünkre. A nyelvi felzárkóztatást igénylő hallgatók felkészítését az Idegennyelvi Koomunikációs Intézet, az Orvosi Szaknyelvi Kommunikációs és Fordítóképző Csoport és a Hungarológia- és Közép-Európa Tanulmányok Nemzetközi Központ végzi. A karok munkáját és az MRK-val való kapcsolattartást a SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága, valamint a Nemzetközi Koordinációs Iroda fogja össze. Ez a két egység emellett segíti az érkező hallgatókat az első Szegeden töltött hetekben felmerülő tanulmányi és egyéb ügyekben, így például a beiratkozásban, a lakáskeresésben és a bevándorlási ügyek intézésében. A programban érintett hivatalok munkáját mentorhálózat is segíti, melynek résztvevői olyan SZTE hallgatók, akik a brazil diákokkal azonos szakokon tanulnak, így közvetlenül tudnak segítséget nyújtani akár a tanulmányi ügyekkel kapcsolatos, akár hétköznapi problémák megoldása esetén.

A brazil hallgatók az egyetemi tanulmányaik mellett természetesen lehetőséget kapnak arra is, hogy bepillantást nyerjenek a magyar történelembe és kultúrába, valamint a magyar hétköznapokba is. A nálunk töltött egy év folyamán szervezett programokon megismerkedhetnek hazánk és Szeged nevezetességeivel, gasztronómiájával, ugyanakkor bekapcsolódhatnak Szeged nemzetközi egyetemi életébe is. Az SWB ösztöndíjprogram ez által nemcsak a brazil hallgatók ismereteinek bővítéséhez és nemzetközi kapcsolatrendszerük kiépítéséhez járulhat hozzá, hanem a Szegeden tanuló magyar és külföldi hallgatók is egy élénkebb, színesebb közegben tölthetik el nálunk tanulmányaikat, amely sikerrel járulhat hozzá a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi jó hírének és elismertségének növeléséhez.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

esza_felso

SZTEmagazin

2020. január 27.

Kiemelt_Zolnay_Kriszta

Szeged és London között ingázik: a Richter igazgatósági tagja, multinacionális gyógyszercégeket képviselt a nemzetközi porondon, most a pénz és az egészségügy metszéspontján végez szakértői munkát a Tisza-parti város Kígyó Patikája tulajdonosaként is ismert dr. Zolnay Kriszta. Az SZTE Gyógyszerésztudományi Karán végzett szakemberrel életútjáról beszélgetve megtudtuk, időnként miért kérdezi önmagától: „Ez tényleg velem történt meg?”

SZTEtelevízió

2019. augusztus 07.

kiemelt_Berenyi_Antal

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.

Eseménynaptár RSS

13:00 - 17:00
    16:00 - 17:00
    A megjelenteket köszönti: Gácser Attila, a Biológia Intézet vezetője
    A kötetet bemutatják: a könyv lektora, Nagy Lászlóné, valamint a könyv szerkesztője és szerzői: Balázs János, Hegyi Andrea, Poór Péter, Sinka Rita és Vörös Mónika
    18:00 - 19:00
    Hiteles és motiváló előadás a Mentor(h)áló Pedagógiai esték 2020-as tavaszi évadában a futás, azon belül az ultrafutás különös világáról. Vendégünk Lubics Szilvia magyar amatőr hosszútávfutó és ultramaratonista, az Ultrabalaton és a Spartathlon többszörös győztese!
    Jegyár: kedvezményes 1.800 Ft (SZTE-kártya, diákigazolvány, pedagógusigazolvány); teljes árú 2.400 Ft. Kedvezményes jegyek csak személyesen vásárolhatók, a vásárláskor be kell mutatni a kedvezményre jogosultságot igazoló dokumentumot! Jegyek november 11-től kaphatók az IH Rendezvényközpontban és online, a http://jegyek.ihrendezvenykozpont.hu/category/entry-ticket weboldalon.
    Az SZTE Mentor(h)áló 2.0 projekt programja
    18:00 - 19:00
    A Dugonics Társaság előadóülése
    Előadó: Dr. Kerek Ferenc zongoraművész, a Dugonics Társaság elnöke, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar oktatója