Spanyolország leglátványosabb ünnepei

Előadás az SZTE BTK Hispanisztikai Tanszék szervezésében

Előadó: Dr. Faix Dóra

egyetemi adjunktus, ELTE Spanyol Tanszék

Spanyolország, valamint Latin-Amerika kultúrföldrajzáról készült egyetemi tankönyvek szerzője

A képekkel, videó részletekkel illusztrált előadás célja, hogy ízelítőt adjon Spanyolország legérdekesebb, leglátványosabb ünnepeiről, szokásairól, bemutassa ezek eredetét, kulturális jelentőségét. Néhányról Magyarországon is szoktunk hallani, például akkor, amikor Pamplona város utcáin fehér ruhába öltözött, piros kendőt viselő férfiak futnak a látszólag elszabadult bikák előtt, s főleg amikor sor kerül néhány látványos esésre, kisebb-nagyobb balesetre. Az úgynevezett „encierro” valójában csak egy része egy több napig tartó ünnepségnek, amelynek több pillanatát is érdemes felfedezni.

Talán hallottak már Valencia nagy ünnepéről, a „Fallas”-ról is, mely csodálatos papírmasé szobrairól vált híressé, és szintén több napig tart, pontos koreográfiával. Kisebb, de szintén nevezetes látványosság a „La Tomatina”, amikor Bunyol lakói nemcsak egymást borítják be a több teherautón érkező hatalmas mennyiségű paradicsommal, hanem a városka házait is. És mivel az ünnep szorosan kötődik a tánchoz is, érdemes elutaznunk Andalúziába, hogy a „Feria de Sevilla” kapcsán szót ejtsünk a híres, szenvedélyes és tragikus táncról, a „flamenco”-ról. Csak néhány példa, melyek révén meggyőződhet arról, hogy bárhol is jár Spanyolországban, akár északon, akár délen, szebbnél szebb ünnepekben lehet része.

Az előadás meghívóját innen tölthetik le.