Tudásportál  --  Tudásportál  --  Hírek  --  2013

Két atkafaj őrzi Fábián Tamás és Szabad Gábor nevét

A tudomány számára eddig ismeretlen két új etiópiai atkafajt neveztek el a Szegedi Tudományegyetem egykori oktatói, Fábián Tamás és Szabad Gábor emlékére.

Korábban ismeretlen két etiópiai atkafajt neveztek el az afrikai országban tavaly terrortámadás áldozatául esett szegedi egyetemi oktatók, Fábián Tamás, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék tanszéki munkatársa és Szabad Gábor, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika adjunktusa emlékére.

Kontschán Jenő
, a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének tudományos főmunkatársa 2012-ben Etiópiából származó atkákat vizsgált. A mintákból két, a tudomány számára eddig teljesen ismeretlen atkafajt fedezett fel, melyeket az etiópiai terrortámadás áldozatainak, Fábián Tamásnak és Szabad Gábornak dedikáltak, így született meg a Neodiscopoma fabiani és a Trichouropoda szabadi.

A felfedezésről az African Invertebrates folyóiratban 2013. március 1-jén jelent meg közlemény:

SZTEinfo