SZTE_HVG

Előkelő helyen az SZTE a Figyelő és a HVG felsőoktatási rangsorán

A legjobb vidéki egyetem a Szegedi Tudományegyetem, és a felmérésekben vizsgált szempontok alapján országosan is csupán az ELTE előzi meg - ezt támasztja alá a Figyelő és a HVG legújabb felsőoktatási rangsora is. A szegedi egyetem mind az intézményi, mind a képzési területi rangsorokban dobogós helyeken szerepel.

Prof. Dr. Martinek Tamás közkapcsolati rektorhelyettes hangsúlyozta, a közelmúltban megjelent hazai felsőoktatási rangsorokban a Szegedi Tudományegyetem a képzési területek felén dobogós helyezést ért el. A felmérések szerint pedig minden képzési területen vannak olyan szakok, melyeknél az SZTE országosan a három legjobb közé került.

Mindkét gazdasági hetilap rangsora szerint a több tudományterületen működő hazai felsőoktatási intézmények közül az SZTE a legjobb vidéki egyetem és a fővárosiak közül is csupán az ELTE előzi meg a szegedi képzőhelyet.

 

A Figyelő – amely első ízben készítette el felsőoktatási rangsorát – a lista összeállításakor olyan indikátorokat vett figyelembe, mint az első helyes jelentkezők, a felvettek száma, az első helyes jelentkezők közül felvettek aránya, a felvettek pontátlaga és a 400-nál magasabb pontszámmal felvettek aránya. Az intézmények oktatási minőségét a tudományos fokozattal rendelkező oktatók aránya alapján, elismertségét a külföldi hallgatók aránya és a végzettek havi bruttó átlagjövedelme alapján értékelték.

A lap klasszikus egyetemek rangsoroló listáján – az érintett négy intézmény közül – a második helyezést ért el az SZTE.

 

A HVG felsőoktatási rangsorán is kiemelkedően teljesít a Szegedi Tudományegyetem. Az elmúlt évhez hasonlóan a második helyet érte el a Szegedi Tudományegyetem. Ezen a listán is csak az ELTE előzi meg az SZTE-t, vagyis a vidéki egyetemek rangsorában a szegedi intézmény a legjobb.

 

A HVG listáját a hallgatói és az oktatói kiválóság alapján állították össze. Figyelembe vették például a nappali alap- és osztatlan képzésekre első helyen jelentkezők számát, a felvettek pontátlagát, a B2-es vagy C1-es nyelvvizsgával felvett hallgatók átlagát és a középiskolai tanulmányi versenyeken kiemelkedő helyezést elért elsőévesek számát. Az oktató kiválóságot a tudományos fokozattal rendelkező oktatók száma és aránya, az egy – tudományos fokozattal rendelkező – oktatóra jutó nappali tagozatos hallgatók száma, valamint az MTA-címekkel rendelkező oktatók aránya alapján állapították meg. Oktatói kiválóság alapján az SZTE a 2., hallgatói kiválóság alapján az 5. helyen szerepel.

A gazdasági hetilap az intézmények értékelése mellett a karok és képzési területek ranglistáját is felállította. Ebben a 4. helyet szerezte meg a szegedi bölcsészkar, 12. lett az SZTE Természettudományi és Informatikai Kara, 15. az Általános Orvostudományi Kar.

 

A Szegedi Tudományegyetem a tudományos kiválóságot, elismertséget mérő nemzetközi rangsorokban is dobogós helyen szerepel a hazai intézmények között. A Quacquarelli Symonds (QS) a legjobb feltörekvő kelet-európai és közép-ázsiai felsőoktatási intézményeket összegyűjtő listáján például a 27. helyen végzett a Szegedi Tudományegyetem. Ezzel a hazai egyetemek között első helyet elérve a vizsgált intézmények legjobb egy százalékába került.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták

Major NoemiMajor Noémi – TTIK, molekuláris bionikai mérnök

Azért jelentkeztem az SZTE-re mert az országban csak két egyetemen érhető el a molekuláris bionikai mérnök szak. Mivel Szeged egyetemi város, így ezért választottam inkább Szegedet. És milyen jól is tettem! A tanároknak nagyon jó hírük van, kedvesek, segítőkészek és fiatalok. A képzés rendkívül gyakorlatias, sokszor van laborgyakorlatunk, ami igazán hasznos lesz majd a jövőben. A sok gyakorlat miatt pedig teljesen más a képzés, érdekes és izgalmas.






kartali_tunde_felveteliKartali Tünde - TTIK, biológia PhD

Újvidéken, szerb nyelven fejeztem be a mesterképzést. De mindig is szerettem volna az anyanyelvemen továbbtanulni, mikrobiológiával foglalkozni. Ezért jelentkeztem az SZTE Biológia Doktori Iskolájába. Szegedet mindig is szerettem. Régóta tisztában vagyok azzal is, hogy az itteni egyetem minőségi képzést biztosít, az SZTE Mikrobiológiai Tanszékéről csak jót hallottam. Ezért választottam a Szegedi Tudományegyetem doktori képzését.




További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.