Duális és gyakorlatorientált felsőoktatási képzések fejlesztése az ETSZK-n

A Szegedi Tudományegyetem a Gál Ferenc Főiskolával és az Evangélikus Hittudományi Egyetemmel konzorciumban az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program 3.5.2 pályázati konstrukcióján 392 322 115 Ft támogatást nyert el a „Duális és gyakorlatorientált felsőoktatási képzések fejlesztése és oktatási innováció a szociális munka és a segítő szakmák terén a Dél-alföldi régióban” című projekt megvalósítására.

A program az Európai Szociális Alapból és a hazai költségvetésből 100%-os vissza nem térítendő támogatásban részesül. A projekt 2017. október 1. és 2019. október 31. között valósul meg.

 

A programban a Szegedi Tudományegyetem konzorciumvezetőként, a Gál Ferenc Főiskola és az Evangélikus Hittudományi Egyetem konzorciumi tagként vesz részt. Az intézmények fontosnak tartják a kormányzati céloknak megfelelően – a munkaadói szférával szorosan együttműködve – a szociális munka és segítő szakmák felsőoktatási képzéseinek tartalmi és módszertani átalakítását.


A képzések gyakorlati tartalmának bővítése – a duális és kooperatív képzési rendszer elterjesztésén keresztül –, valamint innovatív megoldások bevezetése biztosítja a regionális munkaerő-piaci igények kielégítését, hozzájárulva a minőségi és mennyiségi munkaerőhiány csökkentéséhez. A szociális és segítő képzések területén a projekt céljai közvetlenül támogatják a növekvő szakember utánpótlás iránti igényt, és biztosítják a területi lefedettséget a Dél-alföldi régióban.

 

A projekt általános célja: a Dél-alföldi régió szociális munkás oktatásban való részvétel és végzettségi szint növelése olyan felsőoktatási szolgáltatások kifejlesztésével és működtetésével, amelyek biztosítják a tényleges munkaerő-piaci igények kielégítését. A projekt közvetlen célja: a szociálismunkás-képzés munkaerő-piaci igényekhez való igazítása, a tanulásból a munkába történő átmenet megkönnyítése, a szakmai oktatás és a képzési rendszer megerősítése.

 

A projektben vállalt konkrét célok:


  • A Dél-alföldi régióban a szociális munkás felsőoktatási képzési rendszer munkaerő-piaci igényekhez való igazodásának javítása.
  • Gyakorlatorientáltság növelése; gyakorlati képzések, képzési elemek kidolgozása.
  • Szoros együttműködés elősegítése a munkaadói szférával.
  • Gyakorló szakemberek bevonása a képzésekbe, illetve felkészítése a képzésekben való részvételre. A szociális munkás szakképzési és felsőoktatási kapacitások kihasználtságának növelése.
  • Az oktatási innováció kiterjesztése a szociális munka, a segítő szakmák esetében.

 

A projekt a céljait öt beavatkozás megvalósításával tervezi elérni:


1. A szociálismunkás-képzés oktatásmódszertan gyakorlat- és hallgatói munkavégzés központúvá tételét szolgáló fejlesztések, tantervi felülvizsgálatok biztosítása.

2. Kooperatív és duális képzési formához, a munka melletti tanuláshoz igazodó taneszközök, elektronikus tananyagok kidolgozása és a képzésben történő adaptációja, kapcsolódó digitális tartalom- és taneszköz fejlesztés.

3. A pedagógiai kompetenciák fejlesztése, oktatás módszertani képzések, tréningek, továbbképzések szervezése az oktatóknak illetve a gyakorló szakembereknek.

4. Gyakorló szakemberek a képzésekbe történő bevonását elősegítő fejlesztési elemek.

5. Közvetlen részvételt növelő beavatkozások végrehajtása.

 ACULATI_ELEMinfoblokk_kedv_final_CMYK__ESZA

A projekt eredményeképpen két alapszak, négy mesterszak, nyolc szakirányú képzés és tizenegy rövid ciklusú képzés, tréning fejlesztése valósul meg.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Olasz_BalazsOlasz Balázs - ZMK, előadóművész – klasszikus orgona

Mindig is tudtam, hogy zenész akarok lenni, már ötévesen a rádiót hallgatva operákat énekeltem. Később jött a zongora szeretete. Általános iskolában azt mondtam, hogy zongoraművész leszek, ez annyiban módosult, hogy orgona lett belőle. Békéscsabára jártam zenei konzervatóriumba, és a nyári kurzusok során volt szerencsém Szegeden is zenélni, ekkor szerettem bele a városba. Hogy miért pont Szegedet választottam a zenei pályám szempontjából? Mert ezen az egyetemen nagyon magas színvonalúan tanítanak, és közel van a lakóhelyemhez. Plusz megtalálható a városban az a pezsgés (koncertek sorozata), amire egy zenésznek szüksége van.



Tikvicki_Dora_kicsiTikvicki Dóra – BTK, elméleti nyelvészet

Nagyon vonzott Szegednek az a kettőssége, hogy nyugodt és családias a város, viszont nagyon pörgős az itteni egyetemi élet. Ezért kezdtem a Szegedi Tudományegyetemen az alapszakomat, illetve a mesterképzést is azért itt végzem el, mert az oktatás nagyon magasszintű és kiemelkedő színvonalú. A tanárok támogatóak, odafigyelnek a diákokra, tanulmányaikra. Az egyetemen kívül és belül is nagyon jók a lehetőségek, akár már hallgatóként fel lehet fedezni a munka világát.

További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.