Tiop-gytk-fo

Korszerű műszerekkel gazdagodott az SZTE GYTK

Öt az oktatást és a kutatás során egyaránt használt nagyműszert vásárolt az SZTE Gyógyszerésztudományi Kara, a 189 millió forintos vételár 90 százalékát uniós támogatás fedezte, a 20 millió forintnyi önrészt pedig az Egis Nyrt. biztosította.

Az SZTE GYTK az universitas méretében ugyan kicsi, de kiemelkedően eredményesen működő kara – mondta Fülöp Ferenc dékán, a berendezések átadásakor. Szegeden a hazai gyógyszerkutatás fontos centruma jött létre: a természettudományi karon folyó alapkutatásokat kiválóan egészíti ki az orvosi és a gyógyszerész kar intézeteiben folyó tudományos munka – tette hozzá az akadémikus.

A kar évtizedek óta kiváló kapcsolatot ápol a hazai gyógyszeripar fontos szereplőivel, az Egis-szel, a Richterrel és a Chinoin Sanofi-Aventis-szel. A mindkét fél számára gyümölcsöző kapcsolatnak köszönhetően a hallgatók azonnal hasznosítható ismeretekkel és szemlélettel kerülnek ki a karról.

Az új berendezések a GYTK Gyógyszertechnológiai Intézetébe kerültek, ahol 13 millió forintból új műszeres labort alakítottak ki. Révész Piroska intézetvezető professzor elmondta, a berendezésekkel szilárd gyógyszer-hatóanyagok, hatóanyagjelöltek és különböző gyógyszerformák vizsgálatait tudják elvégezni. Ellenőrzik például milyen kapcsolat alakul ki a hatóanyag és a gyógyszerek készítése során használt segédanyagok között, a kémiai térképezés során pedig a gyógyszerek hatóanyag-eloszlását derítik föl. Az egyik eszközzel élő állati vagy emberi bőrszövetben tudják vizsgálni, hogy a különböző krémek hatóanyagai bejutnak-e a mélyebb rétegekbe. Az egyik eszköz a gyógyszerek roncsolás mentes vizsgálatára alkalmas, akár a csomagolás megbontása nélkül is ellenőrizni tudják a tabletták összetételét, hatóanyagtartalmát. Az egyik az országban egyedülálló porröntgennel pedig többek között azt tanulmányozzák, miként befolyásolja a termékek minőségét a hőmérséklet és a páratartam változása – magyarázata a professzor.

Az eszközbeszerzés a Dél-alföldi Tudáspólus felsőoktatási infrastruktúrájának fejlesztése című pályázat keretében valósult meg. Az egyetem műszaki és természettudományos képzésének színvonalát javító 6,5 milliárd forintos összköltségvetésű program részeként hamarosan elkészül az egyetem központi épületének felújítása, rövidesen átadják a Mérnöki Kar új oktatási tömbjét, s már folyik a Dóm tér laboratóriumainak felújítása.

uszt_logo_rgb Infoblokk3_ERFA

nfu_logo


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Moczar_DoraMóczár Dóra - ÁJTK, jogász

Szegediként a pályaválasztás előtt nem is volt kérdés, hogy itt szeretném elkezdeni jogi tanulmányaimat. Emellett, egyedül az SZTE ÁJTK biztosít az országban modulválasztási lehetőséget, teret adva annak, hogy mindenki érdekeltségi körének megfelelő jogterületen bővítse ismereteit. A város hangulata és nyüzsgése méginkább azt erősítette bennem, hogy jól döntöttem. Tanulmányaim során közéleti téren is aktív voltam és vagyok, gyakornokként pedig beleláttam a jogászi munkába és értékes tapsztalatokat szereztem, ezért biztos vagyok benne, hogy ha még egyszer választanom kellene, akkor is a Szegedi Tudományegyetemet választanám.



amin-alawar2Amin Alawar - TTIK: biológia Phd

Libanonból érkeztem Szegedre a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogrammal. Szeretek SZTE-s hallgató lenni, mert elképesztő itt a diákélet. Rengeteg a külföldi hallgató, szinte a világ minden tájáról tanulnak itt fiatalok. A laborban végzett tudományos munka mellett jut idő a kikapcsolódásra is. A város is lenyűgöző, kedvencem a Széchenyi tér.



További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.