Tudásportál  --  Tudásportál  --  Hírek  --  2014

Tudományos ülést tartott a Bolyai Klub a SZAB-székházban

Miközben az Aradi téren átadták a Szegedi Tudományegyetem Bolyai-épületét, a SZAB-székházban Értékteremtés és értékközvetítés címmel rendezték meg a Bolyai Klub tudományos ülését.

Értékteremtés és értékközvetítés címmel rendezték meg a SZAB-székházban a SZAB Bolyai Klub tudományos ülését a TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0035 „Tudományos eredmények elismerése és disszeminációja a Szegedi Tudományegyetemen” projekt keretében 2014. május 16-án. A délutántól estig tartó programról Széll Márta, a Bolyai Klub tanácsának tagja elmondta: másfél évvel ezelőtt Görög Márta kezdeményezésére hozták létre Szegeden a Bolyai Klubot azzal a céllal, hogy a városban alkotó, kutató Bolyai-ösztöndíjasoknak fórumot, közösséget biztosítsanak, amelyben az ösztöndíjasok tudnak együtt gondolkodni, új tudományos együttműködéseket létrehozni. A TÁMOP-pályázat adott lehetőséget arra, hogy a klub három rendezvényt tartson, ez a mostani a második a sorozatban, a záró programot pedig 2014 őszén tartják.

Az elmúlt alkalommal a Bolyai-ösztöndíj megalapításának 15 éves évfordulóját ünneplő esemény igen rangos volt, országos jellegű, most viszont szűkebb körben, csak a Szegeden tevékenykedő volt és jelenlegi ösztöndíjasokat hívták meg.

A mostani rendezvény alapkoncepciójáról Széll Márta elmondta: a Bolyai-ösztöndíjasok a hazai kutatótársadalom középgenerációját képviseli, vannak ugyan még mentoraik, de már felelősséggel tartoznak a következő generáció kineveléséért. Erre a rendezvényre a tanítványaikkal együtt hívták meg őket, és együtt mutathatták be kutatási területüket.

A tudományos klub ülését Dékány Imre akadémikus nyitotta meg a Szegedi Akadémiai Bizottság képviseletében. A SZAB elnöke elmondta: Szegeden számos kutatóhely működik, például a tudományegyetem, a biológiai kutatóközpont, a gabonakutató – ebből a tudományos és szakmai közösségből egyik a SZAB, amely el is várja, hogy ilyen igényes szimpóziumokon ilyen rangos előadók nemzetközileg jegyzett témákban tartsanak előadásokat. Hozzátette: a Szegedi Akadémiai Bizottság örömmel ad helyet és lehetőséget a székházban ilyen tudományos szimpóziumoknak, és a székházban tartott rendezvényeket tekintve ez a rendezvénysorozat a színvonalát tekintve az elsők között van. A példa egyébként ragadós: a szegedi kezdeményezést követve más városokban is létrehozták a Bolyai-ösztöndíjas klubokat.

A megnyitót követően a plenáris előadások sorát Dékány Imre (SZTE ÁOK Orvosi Vegytani Intézet) nyitotta meg, előadásának címe Nanostruktúrák néhány alkalmazása az egészségiparban volt. Ezt követően estig tartott a program.

A TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0035 „Tudományos eredmények elismerése és disszeminációja a Szegedi Tudományegyetemen rendezvény programja:

13:00-13:10 Megnyitó

13:10-13:50 Plenáris előadások

Dékány Imre (SZTE ÁOK Orvosi Vegytani Intézet): Nanostruktúrák néhány alkalmazása az egészségiparban (20’)

Bari Ferenc (SZTE ÁOK TTIK Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet): Optikai módszerek a

mikrokeringés tanulmányozására (20’)

13:50-15:35 Bolyai ösztöndíjasok és tanítványaik előadásai

13:50-14:15 Nagy Attila és tanítványai (SZTE ÁOK Élettani Intézet)

Nagy Attila: Alternatív látópályák vizsgálata az emlősagyban, különös tekintettel a törzsdúcok szerepére (10’)

Nagypál Tamás: A nucleus caudatus neuronok aktivitásváltozása statikus és dinamikus vizuális ingerlés során éber házimacskában (5’)

Őze Attila: Szükséges-e a primer látókéreg a tudatos mozgásérzékeléshez? (5’)

Megbeszélés, vita: (5’)