Tudásportál  --  Tudásportál  --  Hírek  --  2014

Új nanotechnológiai eredmények az SZTE-n

Végéhez közeledik az SZTE és az SZBK közös TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0047 számú „Új, funkcionális anyagok által kiváltott biológiai és környezeti válaszok” című projektje, melynek előrehaladásáról, az eddig elért kutatási eredményekről számoltak be a projekt résztvevői.

konya zoltan nanotechnologiaA Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont összesen 492 millió 950 ezer forint támogatást nyert az „Új, funkcionális anyagok által kiváltott biológiai és környezeti válaszok” című, TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0047 számú projektre, melynek célja a nanostruktúrák komplex vizsgálata. A közös kutatási munka négy altémában – új funkcionális anyagok keletkezése, detektálás, modellezés, valamint biológiai és környezeti válaszok – folyik. A kutatásoknak számos kapcsolódási pontja van a gyógyszeripar, a biotechnológia, illetve környezet-technológia és anyagtudomány területével. A 20 kutatócsoportot foglalkoztató projekt célul tűzte ki egy olyan nanoméretű struktúrákból álló anyagkönyvtár létrehozását, amely tartalmazza az összes 100 nm alatti mérettartományba tartozó elemet és annak paramétereit – ismertette Kónya Zoltán, a program szakmai vezetője, az SZTE TTIK Kémiai Tanszékcsoport Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.

A 2014. május 15-i szakmai tanácskozáson a részt vevő kutatók beszámoltak a projektben elért eddigi eredményekről, melyeket a projekt támogatásával eddig 108 hazai és nemzetközi szakfolyóiratban, illetve önálló monográfiában közöltek.

nanotechnologiaA projekt főbb paramétereiről és a további feladatokról Gila Gyöngyi projektmenedzser tartott tájékoztatót. A végéhez közeledő közös munkában eddig 160 főt alkalmaztak, 29 kutatási célú eszközt szereztek be, 10 fő kutatásmenedzsment-, 20 fő kutatáshasznosítási képzésen vett részt. A projekt során – melyben 47 fiatal kutató és 28 magyar kiváló kutató közreműködött – eddig 3 K+F projekt megvalósítására kötöttek együttműködési megállapodást külső partnerekkel. Jelenleg folyamatban van egy K+F kontrolling tanulmány elkészítése, valamint a nanoméretű struktúrákból álló anyagkönyvtár létrehozása. A projekt hátralévő szakaszában tervezik tájékoztató kiadványok elkészítését, valamint egy sajtónyilvános nemzetközi konferencia és a projektzáró rendezvény megszervezése és lebonyolítása vár a menedzsmentre.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

fotók Varga Kristóf

kongressz1_230x154.png