Tudásportál  --  Tudásportál  --  Hírek  --  2013

Közösen fejlesztette infrastruktúráját az SZTE és a temesvári egyetem

Az SZTE Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet Állatháza is megújult azon projekt eredményeként, melyet a szegedi universitas a temesvári egyetemmel együtt hajtott végre. A projekt záró konferenciáját december 18-án rendezik az SZTE ÁOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet közelmúltban felújított könyvtárában.

A Szegedi Tudományegyetem és a Temesvári Orvostudományi Egyetem a „Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013” keretében kétéves Kutatás-fejlesztési Infrastruktúra projektet valósított meg.

A „Regionális transzlációs kardiovaszkuláris kutatási kiválósági hely infrastruktúrájának fejlesztése” című projektre 956 ezer euró támogatást nyert a két intézmény, melyből az SZTE-re eső rész 487 ezer euró. A pénzből – többek között – felújították az SZTE Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet Állatházát. Az SZTE 2. számú Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Centrumban egy új, modern DNS szekvenátort is vásároltak, amely alkalmas az életet veszélyeztető genetikai betegségek kimutatására. Ezen kívül több műszert is vettek, például hordozható EKG-t, a sportolók hirtelen szívhalál megelőzésének szűrésére.

A temesvári egyetemen kialakították a konfokális mikroszkópia laboratóriumot, ahol molekuláris genetikai kutatásokat végeznek, illetve orvosi informatikai laboratóriumot is létrehoztak. Közös kutatási programot is végrehajtottak: például ritka genetikai betegségekben szenvedő családokat kutattak fel, és a hirtelen szívhalál kialakulásának mechanizmusait vizsgálták.

A Varró András professzor szakmai vezetésével megvalósuló projekt tudományos záró konferenciáját 2012. december 18-án rendezik az SZTE, ÁOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet közelmúltban felújított könyvtárában. (6721 Szeged, Dóm tér 12.) Az angol nyelvű konferencián a résztvevők elsősorban a hirtelen szívhalál témakörben végzett kutatásokról hallhatnak előadásokat, illetve a szervezők bemutatják a HURO-CARDIO-POL HURO/0802/011_AF. 2011-2012 projekt eredményét jelentő beruházásokat.

HU_RO_logok

Sport1_230x154.png