2024. április 17., szerda English version
2009. Májusi rendezvények
A la Radnóti - A szegedi évek jellemző tevékenységeinek megidézése
Címkék: EseményKulturális IrodaRadnóti Emlékév

Helyszín:Belvárosi Mozi - Grand Café, Vaszy Viktor tér 3. - Deák Ferenc u. 18.
Időpont: Május 12. Kedd

17.00 Bárdos Lajos – Radnóti Miklós: Himnusz a békéről
Előadja a Szegedi Egyetemi Énekkar.
Vezényel: Száz Krisztina

Folyosói séta: Képek a magyar irodalomból

A Grand Café és a Belvárosi Mozi folyosóin fotók Radnóti Miklós életének meghatározó mozzanataiból.

17.30 Egykori előadások mai köntösben
Az SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék oktatói felidézik Radnótiék 1933-as „művkollos” (Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma) estjeit.
Barna Gábor - Ortutay Gyula: A magyar lélek alapvonásai népi kultúránkban
Bárkányi Ildikó - Erdei Ferenc: A parasztművészetről
Juhász Antal - Bálint Sándor: Szeged a magyar kultúrtörténetben
Bárth János - Széll István: Társadalom és szerelem
4 x 15 perces vitaindító előadások, majd beszélgetések

19.00 Felolvasóest
Kortárs írók Radnótiról: olyan szövegek felolvasása, melyekben legalább egy Radnóti idézet található.
Felolvasnak: Borbély Szilárd, Darvasi László, Garaczi László, Kukorelly Endre, Németh Gábor, Szijj Ferenc, Szilasi László, Závada Pál, Zeke Gyula
A Szépírók Társasága támogatásával.

21.00 Napló – Radnóti Miklós (43’, 1975) filmvetítés
Lírai összeállítás Radnóti Miklós naplója, korabeli dokumentumok és az Ikrek hava alapján.
Rendező: Lányi András
Operatőr: Illés János
Szereplők: Andorai Péter, Balogh Tamás, Nagy Zoltán, Kun Vilmos, Gurnik Ilona, Iglódi István, Dunai Tamás, Lukáts Andor

17.00 – 21.00 Radnóti Rádió: Radnóti Miklós legszebb versei – Hangos könyv (Kossuth Kiadó, 2007.)
A programok szüneteiben a Grand Café és a Belvárosi Mozi Radnóti verseit sugározza kihangosítva Kaszás Attila előadásában.
Elhangzó versek: Gyerekkor (Csókák aludtak), Szél se fúj itt már, Olasz festő, Pogány köszöntő, Mint a bika, Az áhítat zsoltárai, Pontos vers az alkonyatról, Paris, Nem tudhatom, Eső esik. Fölszárad..., Huszonnyolc év, Ez volna hát, Trisztánnal ültem, Tétova óda, A „Meredek út” egyik példányára, Hetedik ecloga, Levél a hitveshez, Aludj, Naptár, Október végi hexameterek, Erőltetett menet, Razglednicák, Előhang egy „monodrámához”

Helyszín:Belvárosi Mozi - Grand Café, Vaszy Viktor tér 3. - Deák Ferenc u. 18.
Időpont: Május 12. Kedd