2022. augusztus 16., kedd English version
2009. Szeptemberi rendezvények
Fizika a színpadon (19.00-22.00)
Címkék: Kutatók Éjszakája 2009
Megidézzük a fizikatörténet eseményeit korhű jelmezek felvonultatásával is.
A szigorú fizikai kísérleteket „eseményeken keresztül” mutatjuk be, s mindenütt szó esik a kultúrtörténeti, társadalmi háttérről is. Ezt a célt szolgálná néhány, a korra jellemző jelmez beállítása. Így Arkhimédész „görög” jelmeze, Galilei, a korabeli Olaszországra jellemző jelmeze, Newton parókája, stb.
Néhány tervezett kísérlet: Hieron király legendája, Arkhimédész törvénye, A Pisai ferdetorony nyomában, Galilei szabadeséses kísérlete, Magdeburg polgármestere lehetsz egy időre – a légnyomás bemutatása, Szivárvány eső nélkül – Newton és a prizma, Szappanbuborékok előállítása – versennyel – a fény interferenciája, A fény nem egyenes vonalban terjed? A fény elhajlása, diffrakció és lézershow, Mozognak a molekulák? Brown-mozgás mikroszkópos kivetítése, Hullámok hullámkádban és azon kívül, Egy emlékezetes fizikai előadás, az áram mágneses hatása, Oersted kísérlete, A víz nem mindig 100 fokon forr?, A hideg tanulmányozása – folyékony nitrogénnel, Miért nem vizes a jég? Kísérletek szárazjéggel, Keltsünk egy kis feszültséget – vagy készítsünk Punk frizurát – Van de Graaff generátor, Egy Nobel-díj nyomában, avagy nézzük meg az elektronokat – elektronelhajlás, Telefonáljunk, kommunikáljunk. A Bell-telefontól az optikai szálakig, a telekommunikáció újdonságai.

Helyszín: Boldogasszony sgt. 6. JGYPK Általános és Környezetfizikai Tanszék, előadó és hallgatói laboratóriumok

_MG_20422_230x154.png

Címkék

Kutatók Éjszakája 2009

• Pataki Tibor- SAJÁT KÖNYVTÁR című kiállítása
    július 14. - augusztus 21.
  • Pót záróvizsgára jelentkezés időpontja
    július 22. - augusztus 19.
  • Kloáka-kanális-klozet- Szeged csatornázásának kultúrtörténete
    július 27. - március 30.
  • Adategyeztető űrlap kitöltése
    augusztus 01. - augusztus 20.
  • A személyes ügyintézés szünetel a GYTK Tanulmányi Osztályán!
    augusztus 04. - augusztus 18.