„A 2007-es esztendő korosztályos bajnokságai után bővelkedtünk az egyetemista játékosokban, s ekkor megfogalmazódott bennünk, hogy érdemes lenne az amatőr bajnokságban indítani a lányokat. Felvettük a kapcsolatot az egyetemmel, és rövid időn belül létrejött a Szeviép-Szeged, az SZTE és a Szegedi Kosárlabda Egylet kis szövetsége” – mondta Domokos Mihály, a JGYPK Testnevelési és Sporttudományi Intézet adjunktusa, a Szeviép-Szeged NB I-es női, bajnoki ezüstérmes kosárlabdacsapatának ügyvezetője a premisszáról.
|
A Vasas-Csata II. meglepte a fehér mezes szegedi egyetemistákat. |
„Megállapodásunk lényege: a kosaras egyetemisták rendszeres versenyzési lehetőségének biztosítása, ezáltal a sportág népszerűsítése a hallgatók körében. Az együttműködést, amely egy-egy bajnoki évadra köttetik, minden évben újítjuk. Az egyetem egy marketing-keretösszeggel támogatja a csapatot, így az amatőr gárda körülbelül két és fél-hárommillió forintból tud gazdálkodni, ami a versenyeztetésre, utazásra, a szezon zökkenőmentes lebonyolításához elég.”
Az NB I/B-s keret tagjai külön edzenek az első csapattól. A heti négy foglalkozást a Szeviép-Szeged pályaedzője,
Magyar Gergely vezeti felváltva az Etelka sori munkacsarnokban és a Topolya sori egyetemi egységben. A másodosztályú, egyetemi csapatot jellemzően 18 és 24 év közötti lányok alkotják, akik közül
Kmézics Diánában, Kováts Annában, Lengyel Dalmában, Tóth Cecíliában és
Laczi Editben már dolgozhattak a tettek rugói a felnőttcsapat kék-fehér mezében bajnoki találkozón is.
Laczi Edit szereplése annyira jól sikerült, hogy neki már nincs viszszaút a fakóba, mert a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének szabályzata alapján az a játékos nem játszhat vissza, aki az előző évben a mérkőzéseken átlagban 15 percnél többet játszott az NB I-ben (Edit=16,5 perc átlagban).
A másodosztályú küzdelmekben a tehetséges játékosok rendszeres szerepeltetése a cél egy minőségi bajnokságban, ezáltal fejlődésük biztosítása mellett nincs kitűzött helyezés, konkrét elvárás. Tavaly az Universitas öt győzelemmel és kilenc vereséggel a hatodik helyen végzett a Keleti csoport nyolc csapatot felvonultató versengésében. Az eredménykényszer annál inkább jelentkezik a MEFOB-on, de ebben a viadalsorozatban csak előselejtezőt kell játszani az elmúlt évek nagyszerű eredményei okán. Az előző szűk tizenöt évben két arany-, három ezüst- és négy bronzérem jutott a szegedi lányoknak az egyetemi bajnokságban.
Az NB I/B Keleti csoportjában az első mérkőzésen szeptember 29-én a tavalyi harmadik helyezett kecskeméti csapattal mérettettek meg a parketton, ahol változatos mérkőzésen a lelkes, küzdelmes játéknak egy 65-57-as győzelem lett a jutalma. Majd következett október 4-én egy nem várt és kellemetlen, nagyarányú vereség a Vasas-Csata II. csapatától (47-87).
Októberben két hazai találkozójuk lesz a lányoknak az újszegedi sportcsarnokban. A negyedik fordulóban október 17-én jön a Fradi, míg nyolc napra rá, 25-én a Miskolci Sportiskola. A zöld-fehérek ellen 15 óra 45-kor, a miskolciak ellen pedig 16 órakor kezdődik a bajnoki. Egyetemisták számára ingyenes a belépés.
Dlusztus T. Imre