Csapjunk a közepébe! Az utánpótlásfutballban a kiválasztás elképzelhetetlen tömegesítés nélkül. Cél az, hogy minél több gyereket – lehetőleg már óvodáskorban – lehessen a sportra bírni, kivinni a futballpályákra. Ugyanakkor a hazai labdarúgás presztízsének alacsony szintje miatt a helyzet az, hogy a gyerekek nem mennek ki a pályákra, ez ügyben figyelemfelkeltő akciókat, toborzót szervezni esztelenség és ráfizetés. Az egyetlen ésszerű megoldás: a gyerekekért be kell menni az óvodákba és az iskolákba. Ezt ismerte fel nagyszerűen a 2007 szeptemberében alapított KÉSZ Labdarúgó Akadémia Alapítvány. A szegedi székhelyű KÉSZ-csoport a saját alapítványával arra hívja fel a figyelmet, hogy a diákvárosban hálózatos alapon is felépíthető az akadémia. Tehát nem feltétlenül kell bentlakásosnak lennie, és emiatt több 100 millió forintos éves költséggel járnia. A szervezet jelenleg 15 óvodában, 9 általános iskolában és 2 középiskolában tart rendszeres, tanórán belüli labdarúgó-foglalkozásokat. A hálózatban immár 600 gyerek részesül képzésben. A középiskolások az ismert utánpótlás-nevelő klubokban (Tisza Volán SC, SZVSE) szerepelnek igazolt játékosként, az 5-12 éves korosztály legjobbjai pedig az L-IT Group SZEAC tehetséggondozó csoportjaiban edzenek és versenyeznek az iskolai foglakozásokon túl.
„A labdarúgóképzésünknek három színtere van, illetve lesz, és e háromban különbözőek a prioritások. Előbb van a tömegesség és a játék megszerettetése, azután a játék megtanulása és a tehetséggondozás, majd a profi futballista képzése, de ez még nem érint minket, mert a legidősebb, SZEAC-ba igazolt gyerekeink 2000-ben születettek. Mindhárom szakaszban folyamatos a kiválasztás, csak épp három különböző cél érdekében: előbb az ügyesekért, utóbb a rátermettekért, majd végül az elhivatottakért” – mondja Paksi Péter, a KÉSZ Labdarúgó Akadémia szakmai vezetője, az L-IT Group SZEAC ügyvezető elnöke. „A velünk együttműködő óvodáinkban és általános iskoláinkban végezzük a nagyon fontos tömegesítést és a kiválasztást. Ez különösen azért fontos, mert egyszerűen megszűnt a rögtönzött kiválasztódás, mivel nincsenek az utcán, a grundon összeverődő, focizó csapatok, és nincsenek az eldugott helyekre is kijáró megfigyelők. Az L-IT Group SZEAC arra jött létre 2009 decemberében, hogy a város különböző pontjain kialakított decentrumainkban (az egyik az UTC-, a másik pedig a dorozsmai pálya) egyesületi keretek között foglalkoztassa és versenyeztesse a legügyesebbeket. Közel 100 igazolt futballistája van már a Szegedi Akadémiai Clubnak, ezek a gyerekek az iskoláikban heti három, az egyesületben további kettő edzést kapnak. Emellett természetesen hétvégenként a versenyhelyzetet is biztosítjuk, mivel vagy tornákra utazunk, vagy a tíz magyar és hat romániai utánpótlás-nevelő klub által fémjelzett kuparendszerű bajnokságban, az Interligában szerepelünk. Edzőink minősített licenccel rendelkező, többnyire pedagógus végzettségű vagy egyetemista szakemberek.”
Jó futball ma már nem jöhet létre spontán módon. Kár sírni a grundok után vagy az elveszett berni döntő miatt: tervezni és szervezni kell, és akkor talán megint a régi fényében tündökölhet a magyar futball. Itt a jó és a követendő példa!
Dlusztus T. Imre
Sport ,