Közel 520 millió forintos beruházás keretében újabb hatvanlakásos épületet adtak át a Szegedi Tudományegyetem Öthalmi Kollégiumában október 30-án. Az egyetem saját forrásból finanszírozott fejlesztésének köszönhetően a diákszállás az eddigi 270 hallgató helyett immáron 540 főnek biztosít férőhelyet. A beruházás során harminc 1+2 félszobás és ugyanennyi egyszobás diáklakást alakítottak ki a már több mint 10 éve kollégiumként működő komplexum három lépcsőházában.
A főleg első évfolyamos új lakók kényelme és komfortérzete érdekében a lakásokhoz konyha is tartozik, melyet hűtőszekrénnyel, elektromos főzőlappal és mikrohullámú sütőkkel szereltek fel, de a helyiségekhez többek között mosógép, porszívó, vasaló és internetkapcsolat is jár. A három- és hatfős szobák mellett a fejlesztő cég továbbá szintenként egy 10-12 fős társalgót épített ki, elsősorban a közösségi programok, így például televíziózás céljából.
 |
Harminc 1+2 félszobás és ugyanennyi egyszobás diáklakást alakítottak ki Öthalomban. Fotó: Segesvári Csaba
|
„Az 520 millió forintos átalakítást az egyetem teljes mértékben belső forrásból oldotta meg. A felújításhoz a hallgatói önkormányzat 300 millió forinttal járultak hozzá. Bízom benne, hogy ez a hallgatókkal való jó kapcsolatot mutatja, az egyetem hallgatóbarát szemléletét igazolja vissza. Meggyőződésem, hogy a hallgatókkal való további eredményes együttműködéssel az SZTE tovább tudja folytatni a fejlesztések sorát” – hangsúlyozta az ünnepélyes átadón
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora.
A professzor hozzátette: az egyetem vezetése évekkel ezelőtt eldöntötte, hogy nem vág bele a sok bizonytalansággal járó, úgynevezett PPP-konstrukcióba, hanem a lakhatási támogatások maradványát és saját forrásait fordítja kollégiumfelújításra. Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzatban partnerre találtak ehhez az elképzeléshez. A további kooperáció révén azt tervezik, hogy a még lerobbant állapotban lévő öthalmi házakat is lakhatóvá teszik, így egyfajta kis Quartier Latin-t alakítanak ki Szegeden.
Mivel az ELI-projekt is Öthalomban teljesedik ki, sokfunkciós épületekre lesz itt szükség – árulta el a rektor. Ennek jegyében már most sem kizárólag az SZTE diákjait szállásolják el a felújított házban, hanem helyet kaphat itt 30-40 fő az Erasmus-ösztöndíjasok, illetve a Szegeden oktató vendégtanárok közül is.
Szabó Gábor azt is hangsúlyozta: a szegedi önkormányzattal tárgyalásokat kezdeményeznek annak érdekében, hogy a közlekedési feltételeket javítsák, hiszen rendkívül forgalmas út mellett fekszik a kollégium, s nem is a legkönnyebben megközelíthető az ott lakók számára. Szóba került, hogy bicikliutat lehetne építeni idáig, valamint az úton való biztonságosabb átkelést is meg kell oldani. Végezetül a rektor a beruházás levezénylésében végzett munkáért külön köszönetet mondott
Badó Attila hallgatói és közkapcsolati rektorhelyettesnek és
Görög Márta hallgatói és közkapcsolati igazgatónak.
 |
A hallgatók kényelme érdekében a lakásokhoz jól felszerelt konyha is tartozik. Fotó: Segesvári Csaba
|
Badó Attila kifejtette: az SZTE 2003 óta tartó szisztematikus felújítási programja során valamennyi kollégiumát korszerűsítette, szebbé, jobbá, lakhatóbbá, hallgatóbarátabbá tette. Mindezt a munkát a Kollégiumi Tanács koordinálja. Nem állítható – tette hozzá –, hogy valamennyi diákszálláson 21. századi körülmények uralkodnának, tehát bőven akad még tennivaló, ám mindenképpen örömteli, hogy a korábbi 3800 férőhely most újabb 270-nel bővült, így immár 4000 fő fölé nőtt a szegedi felsőoktatás kollégiumi kapacitása.
Rovó István műszaki főigazgató-helyettes kiemelte: az egykori szovjet tiszti lakások lerobbant állapotban voltak a beruházás kezdetekor, azokat a tartószerkezetekig vissza kellett bontani. A munka azonban kiválóan sikerült, gyakorlatilag új épületeket varázsoltak az itt lakók számára.
Cséfalvay Ignác kollégiumigazgató elárulta: a városi igényeket is igyekeznek kiszolgálni, ennek érdekében a nyári időszakban a különböző szegedi fesztiválok fellépőinek, vendégeinek biztosítanának szállást.
Pintér M. Lajos