A közgyűlésen mások mellett a tavaly júliusi, Jesolóban megrendezett 19. Egyetemi-Főiskolai Női Kézilabda-világbajnokságon ezüstérmet szerzett magyar válogatott játékosait és szakvezetőit díjazták. Kiváló sportteljesítményt elismerő címet vehetett át Laluska Eszter, az SZTE ötödéves jogászhallgatója, a Békéscsabai Előre NKSE átlövője, a magyar kézilabdasport nagy üdvöskéje, az olaszországi megmérettetés egyik legjobbja.
 |
Laluska Eszter akcióban a Győr elleni rangadón. Fotó: Segesvári Csaba
|
Eszter tízévesen kezdett kézilabdázni, egyrészt, mert bátyja,
Laluska Balázs, a Pick Szeged kiválósága is ezt a sportágat választotta, másfelől azért, mert az Odessza II. elemiben a Mandl házaspár sikeresen „megfertőzte”.
„Nevelőedzőm,
Mandl Gábor vitt el a Szeged-Dorozsmához, itt NB II-ben, majd NB I/B-ben játszottam” – mesél a kezdetekről a „Lala” becenévre hallgató 23 éves sportoló. „Az első komolyabb állomás, az első élvonalbeli évem 2001-ben volt a Budapesti Spartacus játékosaként. Itt edzőm volt többek között az élő legenda,
Csík János is” – teszi hozzá.
Pályafutásában a következő lépcsőfokot a Ferencváros jelentette, ahol az első év balszerencsésen alakult, mert súlyos sérülést szenvedett cselezés közben az egyik bajnoki találkozón. A keresztszalag-szakadás, porcleválás, síp- és combcsont-horpadás után csaknem egy év kellett a felépüléshez, a játékba lendüléshez. 2006-ban, 20 évesen EHF-kupa-győzelemmel és magyar bajnoki második hellyel a tarsolyban cserélte a zöld-fehér szerelést a Dunaferr vörös mezére.
A klubváltás körülményeire így emlékszik: „Igazi posztom jobbkezesként a balátlövő lett volna, de
Tóth Tímea mellett nem volt komoly esélyem a csapatba kerülésre ezen a poszton, inkább jobb kettőt játszattak velem. Többet szerettem volna játszani, s akkoriban Dunaújvárosból négy lövő távozott, így kézenfekvő volt a váltás.”
Eszter pályafutásának építésére a tudatosság, a fokozatosság és az egyéni fejlődés szem előtt tartása jellemző. Éppen ezért volt fájó számára a Dunaferr idei becsődölése, fizetésképtelensége. Március elején az összes felnőttkorú játékos és a vezetőedző elhagyta a csapatot, köztük utolsóként távozva a süllyedő hajóról ő is. Életében hirtelen váltás következett. Igaz, hogy közelebb került szülővárosához, családjához, egyeteméhez, de távol kedvesétől, a szintén szegedi
Kiss Zsolttól, a Paks válogatott kosárlabdázójától. (A Paks – Dunaújváros 40 km-es távolság naponta még leküzdhető.) Jelenleg lilában, 14-es számú mezben,
Mátéfi Eszter kezei alatt pallérozódik és küzd a legjobb négybe, rájátszásba került csabai egylet sikeréért.
A tavalyi egyetemi-főiskolai vb eseményeit örömmel idézi föl: „Könnyedén meneteltünk a döntőig, csoportmeccseink simák voltak, mert tíz gól feletti különbséggel vertük ellenfeleinket: a fehéroroszokat, a brazilokat és a japánokat.”
Ezek után jöttek a keményebb meccsek, majd a románok elleni elődöntő, amelyen ugyan diadalmaskodtak a lányok, de nagyon kimerültek az energiatartalékaik. A döntőben a török válogatott volt a kihívó, a magyar lányok a fáradsággal, valamint a világklasszis
Özel játékával nem tudtak megbirkózni, így minimális, egygólos vereséget (27-26) szenvedtek.
„Úgy keltünk, úgy feküdtünk, hogy mi leszünk a világbajnokok, de sajnos be kellett érnünk az ezüsttel. Ha pozitívan szemlélem a dolgokat, akkor arra jutok, hogy elsődleges célunkat, az Universiade-kvalifikációt teljesítettük, így ott még lesz egy lehetőségünk bebizonyítani, hogy mi vagyunk ebben a korosztályban a legjobbak” – összegez.
D. T. I.