A fogorvoslás sokakban negatív képzeteket ébreszt: a püffedt arcot, a fogfájást, a fúró zaját a váróban. Az előadás egyik célja az volt, hogy ez a kedvezőtlen megítélés megváltozzon a résztvevők számára. Az első rész a fogorvostudomány előzményeit mutatta be színesebbnél színesebb illusztrációkkal.
 |
Nagy Katalin a fogorvoslás történetéről is beszélt. Fotó: Segesvári Csaba
|
Egy pakisztáni temetőben talált kilencezer éves lelet (11 fog) bizonyítja, hogy tulajdonosaik már átélték a fogfúrással járó kellemetlenséget, ezzel enyhítették a gyulladás okozta fájdalmakat. Az első műfogsor elkészítése 4500 évre nyúlik vissza a mai Mexikó területére. A megmaradt és lecsiszolt fogakra párducfogakat raktak, és ezek helyettesítették a már elkopott fogakat. Megtudtuk, hogy a fáraókat Egyiptomban azért ábrázolták zárt szájjal, mert igen hiányos és rossz fogaik voltak, mint az az ásatásokon kiderült. A fogászattörténet első komoly orvosi tevékenységét az etruszkok végezték: aranypánttal fogták össze a megmaradt és a pótfogakat. A görögök már a nyál és táplálék hatását is vizsgálták, valamint nagyon ügyes foghúzó eszközökkel dolgoztak.
A 3. században élt Szent Apollónia, akit az istenkáromlás megtagadása miatt úgy arcul ütöttek, hogy minden fogát elveszítette. Más legenda szerint a fogait egyenként húzták ki, majd máglyára vetették. Így lett ő a fogorvosok, a fogbetegek és a fogfájósok védőszentje.
Sokáig a fogorvoslás tudománya a foghúzásban merült ki. Általában a piacok és vásárok idején egy pódiumon szabadulhatott meg a páciens fájó fogától a közönség hangos üdvrivalgása közepette. Ezt a tevékenységet a foghúzó borbélyok/sarlatánok végezték, ám a sterilitás teljes hiánya miatt sok beteg belehalt a későbbiekben.
Az újkorban Leonardo da Vinci munkásságát kell kiemelni, aki fantasztikus rajzokat készített az emberi testről, beleértve a koponyát, az arcot és a különböző fogcsoportokat. A modern sebészet atyjaként vonult be az orvostudomány történetébe
Paré, aki a fogászatban is jól használható foghúzó fogókat tervezett és gyártott.
Pierre Fauchard-t (1678-1761) nevezik a modern fogászat atyjának, ő már fogtöméssel, és bizonyos értelemben gyökérkezeléssel is foglalkozott. Az első női fogorvos
Lucy Hobbs Taylor volt, aki 19. század közepén szerezte meg diplomáját, akkoriban még külön engedélyre volt szüksége ehhez.
Magyarországon 1952-ben kezdődött meg a fogorvosképzés Budapesten, Szegeden pedig 1960-ban. Ma hazánkban körülbelül feleannyi fogorvos van, mint amenynyire szükség lenne, így hatalmas az igény a fogorvostan-hallgatókra. A mai fogorvoslás területein belül az első nagyon fontos terület a gyermekfogászat, ami a megelőzéssel érheti el a legnagyobb eredményeket. A gyermekfogászathoz kapcsolódik a következő terület, a fogszabályozás, amely nemcsak gyermekkorban, hanem bármely életkorban alkalmazható. A konzerváló fogászat a fogak megtartását tűzi ki célul, például fogtömések készítésén keresztül. A fogágybetegségekkel foglalkozik a fogorvostudomány következő nagy területe; az implantológia pedig a modern fogpótlással, ahol műfoggyökér-beültetéssel oldják meg a fogak hiányát.
KÖVETKEZŐ |
A Szabadegyetem – Szeged következő rendezvényére április 8-án kerül sor. Koszta László tanszékvezető egyetemi docens (SZTE BTK Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék) előadásának címe: A pannonhalmi apátság alapítása és az Árpádok királyi címe. Április 22-én Illés Mária adjunktus (SZTE ZMK Zeneelmélet Tanszék) A hely szelleme – Händel, Christian Bach és Haydn a XVIII. századi Londonban címmel ad elő. |
A jövő kérdésével zárult az előadás. Mint megannyi betegségre, a fogak pótlására is az őssejtkutatás adja meg a választ. Addig azonban, míg ezt elérjük, sok idő telhet el, éppen ezért a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt: odafigyelés és helyes fogápolás már gyermekkorban, felnőttkorban pedig dohányzástól és túlzott alkoholfogyasztástól mentes életmód!
Tóth Boglárka