Edward Benes (1884-1948) a 20. századi magyar történelem szempontjából az egyik legfontosabb „nem magyar” közép-európai politikus, aki pályája során folyamatosan keresztezte a magyar történelmet. Az előadás arra kereste a választ, hogy politikai kalandor, avagy dicső államalapító volt-e, ahogyan a cseh történészek ábrázolják.
 |
Gulyás László öt nagy szakaszra osztotta Benes életpályáját. Fotó: Gémes Sándor
|
Életpályáját öt nagy szakaszra lehet osztani, melyből az első a felkészülés időszaka 1914-ig – tudtuk meg az előadáson. Prágában bölcsészhallgatóként kezdi tanulmányait, majd ösztöndíjakkal külföldön tanul, ennek köszönhetően 1907-ben Dijonban doktori címet szerez, ami azért furcsa, mert ekkor még diplomája sincs.
A következő szakasz az első emigráció ideje (1914-1920), amikor belép egy Monarchia-ellenes szervezetbe, mely miatt később Párizsba emigrál, és itt komoly diplomáciai tevékenységet folytat. Programja: „Zúzzátok szét Ausztria-Magyarországot.” Azzal érvel a Monarchia ellen, hogy ha megsemmisítik, akkor Németország legnagyobb támasza megszűnik, és kis államok, melyek létrejönnek (például Csehszlovákia is), majd automatikusan a franciákat támogatják. Politikai szinten olyannyira felküzdi magát, hogy 1919-1920 között Versailles-ban már a békedelegáció vezetője lesz, és „eredményesen” küzd a csehszlovák állam határaiért.
A harmadik szakaszban (1919-1938) már az első Csehszlovák Köztársaság vezető politikusa. Ekkor a legfontosabb feladatának a csehszlovák állam védelmét tekinti, melynek eléréshez három fontos eszközt alkalmaz. Egyrészt a kisantant létrehozását, amellyel elszigeteli Magyarországot; a második eszköz a Népszövetség (kemény magyar-csehszlovák összecsapások a magyar kisebbségek miatt); a harmadik pedig a szövetségesek keresése Németország és Magyarország ellen. Ennek eredménye, hogy 1935-ben létrejön a csehszlovák-szovjet szerződés.
Csehszlovákia összeomlása után ismét emigrációba kényszerül (1938-1945), de a „Nagy Szövetség” vezetői partnernek tekintik, így majd ismét győztesen kerül vissza Prágába. A legfontosabb törekvése ekkor: a csehszlovák nemzetállam megteremtése kisebbségek nélkül, és egy új közép-európai rend kialakítása – egy csehszlovák-lengyel konföderáció létrehozása –, ám a Szovjetunió közbeszól! Benes 1943-ban már jól látja, hogy a világháború után markáns szovjet hatalom várható Közép-Európában, így megpróbál jó viszonyt kialakítani a szovjetekkel. A jelszó: „Csehszlovákia lesz a híd Kelet és Nyugat között!”
Munkásságának utolsó szakasza (1945-1948) azzal kezdődik, hogy győztesen visszatér a Hradzsinba, és a csehszlovák nemzetállam érdekében megkezdi a kisebbségek kitelepítését, aminek egyik legfontosabb eszköze a dekrétumok létrehozása. Ennek következtében hárommillió német nemzetiségű lakosból csupán 150 ezer fő marad! 13 dekrétum foglalkozik a kisebbségekkel, ezek közül az egyik legkegyetlenebb a 33., az állampolgárságról szóló, mely minden magyart megfoszt az állampolgárságtól, és ezzel szinte minden jogától.
De nem az elvárásainak megfelelően alakulnak az események, mivel a kommunisták megnyerik a választást, és a Szovjetunió keményen beavatkozik a belügyekbe is. Így élete 1948-ban, a belső száműzetése idején ér véget.
Végigtekintve az „eredményen”, melyet Közép-Európa köszönhet Benes életpályájának, elmondható, hogy egyáltalán nem volt nagy államférfi – foglalta össze
Gulyás László –, hanem olyan politikus, aki a csehszlovák állam érdekében mindent megtett, nem válogatva az eszközökben, így talán az is enyhe kifejezés rá, hogy politikai kalandor.
Tóth Boglárka