Az előadás első része a kutatás tudományos hátterét, a géntechnológia megjelenését mutatta be. A géntechnológiával kapcsolatban nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon viták folynak, mivel ez beavatkozást jelent a természetes folyamatokba.
 |
Konkoly Marianna a géntechnológiáról beszélt. Fotó: Segesvári Csaba
|
Napjainkban ezrével dolgoznak a kutatók különböző géntechnológiai eljárásokkal, transzgéneket juttatnak be különböző növényekbe. Egyre több transzgénikus növény jelenik meg, ide tartozik például a kék rózsa, amiről ma már kiderült, hogy azért nem fordul elő a természetben, mert a rózsa nem tartalmaz olyan gént, amely a kék szín megjelenéséhez szükséges, így csak géncsendesítéssel jöhet létre. A kék rózsához hasonlóan „módosított” növény az A-vitamint termelő aranyrizs is, melyet azért állítottak elő, hogy az A-vitamin okozta betegségeket kiküszöbölhessék.
A következő lépésben megismerkedhettünk azzal a kutatással, amire a tudományos dolgozat épült, melynek lényege: a búza kórokozó gombái (például a lisztharmat) elleni védelem, ellenállóképesség kifejlesztése. Konkrétan ez a lisztharmatra fogékony CY-45 tavaszibúza-genotípus genetikai transzformációját és a feltételezett transzgénikus növények tesztelését jelenti.
Az előadó sorra vette a kísérletben végbemenő lépéseket a genetikai transzformációtól a permetezésen át az életben maradt növények kiültetéséig. Ezzel természetesen még nem ért véget a kutatás. A jövőben a következő generációban még tesztelni kell a bejuttatott gén hasadását, illetve öröklődését; meg kell vizsgálni, hogy a génmódosítás az utódgenerációban okoz-e mérhető kórtani vizsgálatokat.
Mindezek mellett számolni kell azzal is, hogy a géntechnológiának ökológiai és gazdasági rizikótényezői is vannak. Ökológiai szempontból például nagyon fontos, hogy az új előállított növény milyen hatással van a flórára és faunára.
A gazdasági rizikótényezők közé tartozik egyrészt a genetikai gyarmatosítás, ami a génekkel rendelkező és a géneket felhasználó országok érdekének ütközését jelenti; másrészt a transz-génikus és biotermesztők közötti ellentétes érdekek szembekerülése; és végül, de nem utolsósorban a globalizáció. Ebben az esetben ez nem más, mint a globális és lokális, nemesítő és vetőmagtermesztő cégek közötti ellentétes érdekek ütközése.
A génmódosítás nagyon sok kérdést vet fel, és még annál is több vitát vált ki különösen Európában, mert nem természetes, így negatív érzelmeket ébreszt az emberekben. Holott egy genetikailag módosított növény – gondoljunk csak az aranyrizsre – sok pozitív tulajdonságot is hordozhat. Az újtól, a mesterségestől való félelmet pedig enyhítheti a tudat, hogy rengeteg kísérleten kell keresztül mennie egy-egy génmódosított növénynek addig, míg „felhasználják.” Előbb-utóbb el kell fogadnunk, ahogyan erre az előadás záró gondolata is utal, idézve
Szent Györgyi Albertet: „A természet hatalmas, az ember parányi. Ezért aztán az ember léte attól függ, milyen kapcsolatot tud teremteni a természettel, mennyire érti meg, és hogyan használja fel erőit saját hasznára.”
Tóth Boglárka