Szegedi Tudományegyetem Ahol tudás és szándék találkozik

Igazgatóság  --  Rendezvények, események
Kutatásmenedzsment képzés


kutatasmenedzsment kutatashasznositas


tananyag_letoltese_gomb


Kutatásmenedzsment


LEÍRÁS

A Szegedi Tudományegyetem tudásteremtő képessége tekintetében kiemelkedő annak jelentősége, hogy az egyéni kutatói munka közösségi tudássá válása, fejlesztése és megőrzése a szervezet számára optimális és hatékony tudásmenedzsment folyamatok mentén valósuljon meg. Jelen kurzus célja olyan szakismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik tudás értékelése, áramoltatása és fejlesztése központi tevékenységekhez illeszkedően

(1) képesek egy kutatási tervet projektszerűen megfogalmazni,

(2) hazai és/vagy nemzetközi pályázatban azt szakmailag korrekt nyelven megjeleníteni,

(3) a megvalósításhoz szükséges nemzetközi partnerséget felépíteni és működtetni,

(4) a kutatási projektekbe a megfelelő pontokon és módon vállalati partnereket bekapcsolni.


KÉPZÉSI IDŐPONTOK


2014. február 13.

1. modul - Az Európai Unió K+F stratégiája, intézményrendszere, támogatási rendszere A közelmúlt – 2007-2013: az FP7 és CIP (Versenyképesség és Innováció) keretprogram bemutatása. Az EU kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos döntés- és intézményrendszere, ezek szerepe a programok kezdeményezésében, szakmai és pénzügyi tervezésében, elfogadásában. Az EU korábbi időszakra vonatkozó kutatás fejlesztési keretprogramjainak bemutatása.


2014. február 20.

2. modul - A Horizont 2020 általános bemutatása: A H2020, 2014-2020 időszakra vonatkozó kutatás fejlesztési keretprogramjának bemutatása.


2014. február 27.

3. modul - A H2020 pályázatok + nemzetközi partnerség építése: A H2020 program aktuálisan látszó pályázati felhívásainak általános bemutatása. A nemzetközi konzorcium építés és partnerkeresés sajátosságainak bemutatása. Időpontja:


2014. március 6.

4. modul - Uniós pályázatok készítése és elszámolása: A hazai és nemzetközi pályázatkészítés, konzorciumi szereződések/megállapodások alapvető jellemzőinek bemutatása, a pályázatok elszámolásának gyakorlati tudnivalói.


2014. március 13.

5. modul - A projektmenedzsment alapjai + K+F projektek menedzselési sajátosságai: projektmenedzsment alapelvek, alapismeretek K+F projekt esetében.


2014. március 20.

6. modul - Vállalati innovációs kapcsolatok, klaszterek + Interkulturális szempontok a K+F együttműködésekben: A vállalatok és kutatóhelyek közti kapcsolatok jellemzői, klaszteresedés hazai és nemzetközi tapasztalatai. A nemzetközi K+F és üzleti együttműködések jellemzői, kulturális különbségek, gyakorlati tapasztalatok.



Kutatáshasznosítás


LEÍRÁS

A Szegedi Tudományegyetemen zajló kutatások tudományos eredményeiből piacilag hasznosítható technológia, s végső soron üzleti folyamatok formálásához a kiválasztott eredményeket alkalmassá/fogyaszthatóvá kell tenni a potenciális hasznosítók számára. A kutatáshasznosítás alapjai képzés célja olyan kutatáshasznosítási ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik

(1) az alapkutatási eredmények alkalmazott kutatásba, illetve fejlesztésbe vitelét,
(2) a kutatási eredmények piacra kerülését képesek elősegíteni, valamint
(3) rendelkeznek mindazon jogi, iparjogvédelmi és pénzügyi alapismeretekkel, amelyek a fenti folyamatok menedzseléséhez nélkülözhetetlenek.


KÉPZÉSI IDŐPONTOK


2014. március 27.

7. modul - Iparjogvédelmi alapismeretek + A kutatási eredmények hasznosításának alapjai: Általános iparjogvédelmi ismeretek (szabadalom, használati mintaoltalom, formatervezési mintaoltalom, védjegyoltalom). A hasznosítási lehetőségek (IP értékesítés, licencia és spin-off) jellemzőinek bemutatása.


2014. április 03.

8. modul - A szellemi alkotások átruházása + Licencia megállapodások: A szellemi alkotások átruházásának lehetséges folyamata, a licencia megállapodások általános tartalma, a megkötésének menetének ismertetése.


2014. április 10.

9. modul - Tudáshasznosítás spin-off vállalkozás keretében: Az innovatív ötleten alapuló spin-off/start-up vállalkozások jellemzőinek bemutatása, nemzetközi és hazai példák.


2014. április 23.

10. modul - Vállalkozások alapítása és működtetése: A vállalkozások alapításának jogi, pénzügyi, számviteli és gyakorlati tudnivalói. Üzlet tervezés


2014. május 07.

11. modul - A vállalkozásfinanszírozás alapjai: A finanszírozási lehetőségek bemutatása. Pályázati források.


2014. május 15.

12. modul - Kockázati tőke-finanszírozás: A kockázati tőkebefektetések általános jellemzői: kockázati tőketársaságok, JEREMIE alapok, Start-up_13 pályázat, felkészülés a kockázati tőke fogadására, H2020 SME Instruments