2024. április 27., szombat English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Általános tudnivalók
Az egyetem szíve
Már több mint három éve, 2004. december 9-én nyitotta meg kapuit az SZTE Tanulmányi és Információs Központja. A négy focipálya nagyságú komplexum, amely csaknem 8 milliárd forintból készült el, a nyitás óta eltelt három esztendő során közel két és fél millió regisztrált látogatót fogadott, s első születésnapján fölvette az egyetem egykori hallgatója, József Attila nevét. A TIK a hazai felsőoktatásban egyedülálló módon napi tizenkét órán át egyszerre működik oktatási, tanulási, szolgáltatási és konferenciatérként.
Az első világháborút lezáró békekötések után a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem 1921-ben Szegedre költözött, könyvtára – miként az egyetem valamennyi ingósága – azonban Kolozsvárott maradt. A szegedi egyetemi könyvtár az 1921-22-es tanévben a Dugonics téri épület két helyiségét kapta meg.
 
 
Az épület minden szintjén más szakterület dokumentumai találhatók.
 
Álmok az új könyvtárról
 
Néhány év eltelte után, az 1930-as években az egyetem vezetői már önálló könyvtár építését tervezik, a megvalósulás azonban csak hosszú évtizedek múltával, a kilencvenes évek közepén, egy világbanki fejlesztési program során került elérhető közelségbe. Néhány esztendő előkészítő munka után 2001. április 3-án írták alá a tervezési szerződést a meghívásos építészeti tervpályázat győztesével, a Középülettervező Iroda Rt. és a Szántó és Mikó Építészek Kft. konzorciumával. A kivitelezésre kiírt közbeszerzési eljárást pedig a Magyar Építő Rt. és a Baucont Építőipari Rt. konzorciuma nyerte. 2002. március 23-án megtörtént az alapkőletétel, s bár az építés kétszer is megszakadt, 2004. december 13-ától a 25 ezer négyzetméteres épületben az ország leghosszabb ideig nyitva tartó könyvtára várja az egyetem polgárait.
A TIK két épülettömbjét öszszekötő átrium közepén van a beléptetőrendszer, melyen csak azoknak kell átjönniük, akik a könyvtárba akarnak eljutni, aki a konferenciaterembe igyekszik, megteheti kívülről is. A földszinten helyezkedik el a kölcsönző, amelynek egyik előnye, hogy aki csak visszahozott könyvet, nem kell használnia a ruhatárat, mivel külön erre a célra van kijelölve két asztal, ahol visszaadhatja a könyveket. A beléptetőkapukon áthaladva az épület jobb szárnyában találjuk az általános folyóirat-olvasót és az általános tájékoztatót, a könyvtári kölcsönzés terét, de van itt keleti gyűjtemény és audiovizuális dokumentumok gyűjteménye is. A bal szárnyba költöztek a hallgatói szervezetek irodái.
A tervezők célja az volt, hogy a méreteihez képest könnyen használható legyen az épület. A kerekesszékben ülők számára liftet építettek be, amely felviszi őket a szintekre, s az emeleteken belül már nincsenek lépcsők. Olyan környezetet alakítottak ki, ahol a hallgatók az egész napjukat el tudják tölteni. Könyvtárazhatnak, internetezhetnek, ebédelhetnek, részt vehetnek a kulturális programokon.
A régi könyvtárban 200-250 hallgató tudott leülni, de napi 1.000-1.200 fős forgalmat bonyolítottak le. A TIK-ben 1.200 hely van, tavaly naponta átlagosan 3.600-an látogatnak el a központba. A központ 2005-ben 637 ezer, tavaly pedig több mint 680 ezer regisztrált látogatót fogadott.
Körülbelül háromszáz számítógép áll a látogatók rendelkezésére, szélessávú interneteléréssel. 2005 végétől a WiFi (vezeték nélküli szélessávú internetszolgáltatás) áldásait is élvezhetik a könyvtár látogatói, és szintén ettől az időponttól kezdve már üzemszerűen működik a digitálismásolat-igénylés is.
 
Háromszázezer könyv a polcokon
 
Az új könyvtárban alapvető változást jelent, hogy az angolszász gyakorlatnak megfelelően lényegesen több kötet kerül szabadpolcra, mint korábban. Míg a Dugonics téren az egymilliós anyagból körülbelül ötezerhez lehetett közvetlenül hozzáférni, itt közel háromszázezer példány kerül ki a polcokra, miközben a bibliotéka állománya a beköltöző ötvennyolc tanszéki, intézeti és kari könyvtáraknak köszönhetően 1,5 millió „könyvtári egységre” bővült. A könyvtár polcokon elérhető 300 ezer kötet közötti eligazodást megkönnyíti, hogy az épület minden szintjén más szakterületek dokumentumai helyezkednek el, ezeket a hidakon lehet megközelíteni. Mind az öt nagy területet, a társadalomtudományt, a magyar és idegen nyelvű irodalmat, az élettelen természettudományokat, az élő természettudományokat és a történettudományt más szín jelöli. Ha valaki a társadalomtudományi könyvtárból elvisz egy könyvet, melyen sárga csík van, nyugodtan használhatja a történeti szinten is, majd később visszakerül a többi sárga közé.
 
MINDENTUDÁS
A Mindentudás Egyeteme a vidéki városok közül elsőként Szegeden indított rendszeres előadás-sorozatot 2005 őszén, s 2008 februárjában már a hatodik szemeszter kezdődik el. A TIK színháztermében sorra kerülő előadások célja, hogy közérthető formában mutassák be az SZTE-n elért világhírű tudományos eredményeket, elsősorban Szeged és az egyetem polgárainak. A szerdánként érdekes témákban, újszerű megközelítésben elhangzó előadások mindenki számára megnyitják az egyetem kapuit. Az eddigi öt szemeszter több mint félszáz előadásán az SZTE neves oktatói és kutatói számoltak tudományos sikereikről a több százfős hallgatóságnak. Idén tavasszal újdonságként az SZTE hallgatói közül elsőként Farkas Ágnes állhatott a Mindentudás Egyeteme Szeged katedrájára. Az SZTE ÁOK hatodéves diákja a látórendszer titkairól beszélt. A következő szemesztertől a nemzetközi tekintélyű professzorok mellett több végzős doktorandusz és fiatal kutató is beszámol majd eredményeiről.
 
A könyvbemutatótól a nemzetközi konferenciáig
 
A TIK-ben található a régió legnagyobb konferenciaközpontja, mely hazai és nemzetközi kongresszusoknak, kiállításoknak, egyetemi rendezvényeknek ad helyet. Több mint 1.300 férőhely hat teremben, melyek közül a legnagyobb a 675 férőhelyes színházterem. Itt található az egyetemi videokonferencia-terem is és egy több mint 200 négyzetméteres kiállítási tér. Hétfőtől szerdáig az egyetem karainak nagy előadásait tartják az épületben, az itt meghirdetett mintegy félszáz kurzusra 12 ezer diák iratkozott be. Nem csak a hagyományos oktatás színteréül szolgál azonban a központ, itt rendezik a Mindentudás Egyeteme Szeged előadásait is, amelyeken gyakran szűkösnek bizonyul a nagyelőadó is. A hét második felében különböző tudományos, kulturális vagy üzleti rendezvények helyszínéül szolgál a TIK.
Az épület tavaly kétszázhetven rendezvénynek adott otthont a kisebb könyvbemutatóktól kezdve a több száz fős nemzetközi tudományos kongreszszusokig. 2007 őszén itt rendezték meg a gólyabált, s 2008. február 6-án a központ immár harmadik alakalommal ad helyet a Szegedi Tudományegyetem és a Szeged Első Lions Klub közös jótékonysági báljának.
Tavasszal rendezik az egyetem hagyományos országos állásbörzéjét, melynek szintén a TIK aulája ad helyet. Az eseményen a már diplomával rendelkezők, illetve az SZTE még aktív hallgatói közvetlenül a vállalatok szakembereitől tudhatják meg, hogy a munkaadók milyen elvárásokat támasztanak velük szemben, milyen szakembereket keresnek.
 
 
A központ szolgáltatásait – köztük a vezeték nélküli internetet – naponta átlagosan 3.600-an használják.
Fotók: Segesvári Csaba.
 
Tavaly szeptemberben első ízben a Szegedi Tudományegyetem is csatlakozott a Kutatók Éjszakája országos programsorozatához. Az egyetemi füvészkert és a Dóm tér mellett a TIK is számtalan érdekes rendezvénynyel várta a látogatókat, melyek közül talán a csokoládészobrászat volt a legnépszerűbb.
A TIK azonban nem csak a bálok alkalmával tart nyitva éjszaka, hiszen október elején rendszeresen megszervezik a Könyvtári Éjszakát is. A rendezvényen a tematikus programok mellett éjszakai könyvtári „túrák” várják az olvasókat, melyeken a máskor számukra elzárt területekre is eljuthatnak, számos vetélkedőn vehetnek részt, s megszervezik „A kegyelem órái” című akciót is, amikor a késedelmesen visszahozott könyveknél elengedik a pótdíjakat.
 
Kiváló osztályzat
 
Tavaly tavasszal nagy mintavételű felmérés készült, a TIK több mint hétszáz látogatóját kérdezték meg arról, milyennek értékelik a központ szolgáltatásait, mi az, amit jónak tartanak, s hol kellene változtatni. A megkérdezettek 44 százaléka ötöst adott a TIK-nek, csaknem fele négyest, csupán 6 százalék közepest, elégtelen osztályzat pedig egyáltalán nem született. A felhasználók 38 százaléka naponta, 46 százaléka pedig hetente többször is ellátogat az Ady térre. A felmérés résztvevői a felszereltséget, a tisztaságot, a kényelmet, a modernitást, valamint a multifunkcionalitást említették mint a központ legfontosabb pozitív tulajdonsága. A központ dolgozóinak munkájára, a kiszolgálás színvonalára a megkérdezettek átlagban 4,2-4,4-es osztályzatot adtak – ismertette a kutatás részleteit Majó Zoltán, az SZTE fejlesztési igazgatója.
Mint a szakember elmondta, a felmérés során természetesen felmerültek olyan kérdések is, melyekkel bizonyos csoportok elégedetlenek – például vannak, akik idegenkednek a csomagmegőrző használatától –, ezeken igyekeznek javítani.
 
Az információk forrása
 
A Tanulmányi és Információs Központ, ahogy a neve is mutatja, nem csupán az egyetemi könyvtár funkcióját látja el. Ide költözött a Hallgatói Szolgáltató Iroda, ahol kiállítják és érvényesítik a diákigazolványokat, itt intézhetők az ösztöndíjak kifizetésével és a költségtérítések befizetésével kapcsolatos ügyek, valamint a különféle pályázatokkal összefüggő tennivalók. A TIK-be költözött az Universitas Szeged Kht., amely évekkel ezelőtt azzal a céllal alakult meg, hogy az SZTE diákjainak magas színvonalú, ugyanakkor kedvező árú szolgáltatást nyújtson a hallgatói élet minden területén. Ez a szervezet működteti többek között a Karrier Irodát, az Alma Mater Irodát, szervezi minden tavasszal az állásbörzét. Itt található az egyetemi ajándék- és jegyzetbolt, de vasúti menetjegyiroda, digitális fénymásoló és fotóelőhívó, kávézó, sőt még automata csomagmegőrző is várja a betérőket.
Az Ady téren kapott helyet az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat, amely az érdek-képviseleti tevékenységen túl tanulmányi tanácsadással és jogsegélyszolgálattal várja a diákokat. Az Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központban pedig személyiségfejlesztő tréningeket szerveznek, segítenek a tanulási problémák kezelésében és a fogyatékkal élő hallgatók ügyeinek intézésében.
Franck János

DSC_2674_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár