2024. április 20., szombat English version
Archívum  --  2007  --  6. szám - 2007. március 12.  --  Egyetemi élet  --  Át-hallgató
A határon túli magyar szókombinációtól irtózom. Nem mintha egy mp3-lejátszó, egy szuvasodás ellen kitűnően védő fogkrém és jó néhány egyéb tárgy mellett nem lennék egy ROMANIA feliratú útlevél relatív lelkes tulajdonosa, de a szókapcsolatot kissé pejoratívnak érzem.
Lehet ennek köze az aktuális anyaországi (na ez is egy tökéletlen terminus) politikához, illetve az aktuális támogatáspolitika körül zajló cirkuszokhoz is. Az ember nem szívesen ismeri be, hogy támogatáspolitikán él. Illetve azon is, mert azért itt is el lehet éldegélni.
Magyarország egyik leg- (elismertebb, látogatottabb stb.) taggal ellátott portálja következetesen úgy mutatja be Romániát, mintha Kazahsztán lenne. Az már csak a sors iróniája, hogy az Isten háta mögötti falu, ahol a Borat című mozisiker néhány jelenetét forgatták, történetesen Romániában van.
Azoknak, akik jártak már a Balkán ezen szegletén, nem meglepetés, hogy a lovas szekerekkel járó lócitromokon, szegény diszkriminált magyarokon és a Kárpátokon kívül akad egyéb látnivaló is. Persze az infrastruktúra fejlesztése az uniós költségvetésből különösen szép summákat emészthetne fel, de ez Kelet-Európában nem számít egyedi jelenségnek.
A diszkriminált, üldözött magyar lakosság sem áll éppen olyan rosszul. Annak okairól, hogy az emberre időnként miért szólnak rá, ha nem a többségi lakosság nyelvét beszéli, a szociológushallgatók különböző toleranciamodellek kapcsán egy egész estés sörözést átölelő kisbeszédet tudnának tartani – már ha kerül olyasvalaki, aki hajlandó ezt végighallgatni.
A Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) amellett, hogy az ország legelismertebb intézményei közé tartozik, Magyarországon is eljutott – legalább is az M2 híradójáig. A táblacirkusz nagyjából arról szólt, hogy BBTE Babes kiegészítőjétől szabadulni vágyó Bolyai Kezdeményező Bizottság éllovasa (bizonyos Hantz Péter) néhány magyar táblát szegezett ki az épületre. Olyanokat, mint dohányozni tilos, illetve XY terem. Az egyetem vezetősége címeres ökör módjára le is szedette azon nyomban az inkriminált táblákat, és a többi már jött magától. A Bolyai Egyetemért harcoló bizottság tagjait banánköztársaságokat is szégyenbe hozó módszerrel kipenderítették az egyetemről, aminek következményeként a magukra valamit adó magyar tanárok elhagyták az egyetem szenátusát. Érdemes a Babes-Bolyairól megjegyezni, hogy valaha két külön egyetem volt, ám a Ceausescu-korszak alatt úgy döntöttek, hogy a magyar egyetem irredenta. Ez a rendszer amúgy elég sűrűn fedezett fel amerikai kémeket, a kapitalista ellenséget támogató szórólapokat és még jó néhány olyan holmit, illetve egyéb légből kapott dolgokat. A kommunista rendszer alatt született kényszerházasságot egyébként az 1956-os magyarországi forradalom apropóján legitimizálták. A logikát azóta sem találni. Az egyetemnek egyébként azóta már van újabb magyar prorektora, és az ígéret szerint magyar táblák is lesznek, hogy a kisebbségiek ne sírjanak már annyit.
Kiss Bence
(BBTE, Kolozsvár)

Sport1_230x154.png

Át-hallgató

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár