A Görög Márta egyetemi docens szervezte tanácskozás több mint kétszáz résztvevője a személyhez fűződő jog, szerzői jog és az adatvédelem elismert szakértőinek tolmácsolásában nyerhetett betekintést a jogterületek jelenleg hatályos szabályozásába, jogalkalmazási gyakorlatába, illetve az új polgári törvénykönyv e területeket érintő szabályainak kodifikációjába.
A konferencia előadói a kodifikátorokat, a jogelméleti és jogalkalmazási szakembereket egyaránt foglalkoztató, a mindennapi jogalkalmazási gyakorlatban előforduló, olykor a gyakorlati jogászokat is megosztó kérdésekre keresték a választ.

|
Több mint kétszázan vettek részt a tanácskozáson. Fotó: szegy
|
Jóri András adatvédelmi biztos kifejtette, az adatvédelem problémája jól nyomon követhető például abban az ügyben, mely a közelmúltban látott napvilágot. Az internetre nemrég került fel és még mindig működik az az oldal, ahol korábbi barátnők meztelen fotói láthatók. Ez jogilag nyilvánvalóan aggályos, mégis azt látni, hogy a rendőrség nem tud mit kezdeni az ügyben. Ennek több oka van: egyrészt ez egy Amerikában működtetett szerver, és a kérdés, hogyan lehet érvényesíteni ott az itteni jogokat. A másik gond, hogy az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy az informatikai fejlődésével párhuzamosan egyre óvatosabbnak kellene lenniük, mert különben veszélyeztetik a magánszférájukat.
Vékás Lajos, a kodifikációs bizottság elnöke Az emberi méltóság alkotmányos védelme és a magánjogi személyiségvédelem című előadásában elmondta, a polgári törvénykönyv a jövőben várhatóan két kötetben dolgozza fel a jogi személyekről és az emberekről szóló szabályozásokat. A professzor szerint meglehetősen kritikusan kell fogadni, ahogy a tavaly elfogadott polgári törvénykönyv – mely abban a formájában nem lép hatályba – az emberi méltóságot besorolta a példálózó felsorolást jelentő, egyes személyiségjegyek védelmének sorába. Az emberi méltóság azonban nem egy nevesíthető jegye az emberi személyiségnek. Ennél sokkal több. A háttere a személyiség magánjogi védelmének és a háttere, elméleti alapja a magánjogi személyiségvédelem konkrét megnyilvánulásainak – hangsúlyozta a kodifikációs bizottság elnöke. A védelem nem csak az embereket, a jogi személyeket is megilleti. A jogi személy védelmét úgy kell kifejezésre jutatni, hogy az nem az emberi méltóságból levezethető fogalom. A technikai megoldásban valószínűleg segít, hogy a társasági jog is bekerül a polgári törvénykönyvbe. Ennek megfelelően egy könyv a bevezető rendelkezéseket követően az emberről, és egy a jogi személyekről szól majd, s a kettő között utaló szabályok működnek – magyarázta a professzor.
BOYTHA GYÖRGY
|
Boytha György 1929-ben született. A szellemi alkotások jogának, különösen a szerzői jog világhírű szakértője volt, annak ellenére, hogy 1952-ben hosszú börtönbüntetésre ítélték, s csak 1956-ban szabadult. 1959-ben szerzett jogi diplomát, 1961-től dolgozott a Szerzői Jogvédő Hivatalban, később pedig a szerzői ügynökség igazgatójaként működött. 1979-ben a genfi székhelyű Szellemi Tulajdon Világszervezete osztályvezetője, majd igazgatója lett. 1985-től ő volt a Szerzői Jogvédő Hivatal főigazgatója. 1993-tól Genfben a nemzetközi szervezetekhez rendelt magyar állandó képviselet vezetője volt. 1961-től oktatott az ELTE-n nemzetközi magánjogot és Európa-jogot, összehasonlító és nemzetközi szerzői jogot oktatott, 1995-től a Közép-Európai Egyetem vendégprofesszora, 2000-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Európa-jogi tanszékének vezetője volt. A professzor hosszú éveken át kiváló kapcsolatot ápolt az SZTE ÁJTK polgári jogi tanszékével. 2010 februárjában hunyt el.
|
A konferencián szó esett a személyiségi jogi perekről, a bírói gyakorlatról, a szerzői jogokról s a jogi személy személyi értékéről is.
F. J.