2024. április 25., csütörtök English version
Archívum  --  2010  --  11. szám - 2010. november 2.  --  Egyetemi élet
Védés és tudás - Naprakész biztonsági és vagyonőröket képeznek

Elmozdulást jelenthet a biztonsági őrökről alkotott hagyományos képtől az a kezdeményezés, mely a szegedi Mérnöki Karon indult októberben. A program szellemében a vagyonőrök mostantól nemcsak „védenek”, hanem az alkalmazó intézmény igényeinek megfelelően speciális tudással is rendelkezni fognak.

Címkék: Egyetemi Élet

Pilotképzésként indították útjára a „Környezetgazdálkodás alapjai civil biztonsági vállalkozások számára” című kurzust a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karán (SZTE MK). A program alapvető célja a környezettudatosság kompetenciáinak kialakítása és fejlesztése az őrzés-védelemben. Ez az országban egyedülálló program az SZTE MK és a budapesti Személyi-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara együttműködésének első lépéseként valósul meg, amelyeket remélhetőleg több közös munka is követ majd – mondta el lapunknak Füzesy István projektfelelős.

biztonsagior
Spe­ci­á­lis tu­dás­sal is ren­del­ke­ző biz­ton­sá­gi és va­gyon­őrö­ket ké­pez­ne a ka­ma­ra. Fo­tó: Gémes Sándor
A képzést körülbelül húsz jelentkezővel kezdte meg a kamara képzőintézménye, a Vezér-őr Kft., az együttműködés jegyében a Szegedi Tudományegyetem Biztonsági Osztályának két dolgozóját is beiskolázták. „A kamara egy olyan oktatási-jogi struktúrában képzeli el a jövőjét, amelyben az oktatásügy nagy szerepet kap, hogy azt az őrzés-védelemben dolgozó személyi kört, amellyel nap mint nap találkozunk, magasabb képzettségre szintre emelhessük” – fogalmazott Füzesy István. Hozzátette: manapság nem elég egyszerűen kiképezni és kihelyezni az őrző-védőket egy intézményhez. Specializációkra van szükség, amelyek megfelelnek a megrendelői igényeknek, amelyek ma a piacot jellemzik. Az egyik ilyen speciális tudás a környezetvédelem, melyben benne foglaltatik például a környezetgazdálkodásban való alapvető jártasság, a környezeti kockázatbecslés, vagy éppen a logisztika, mint például a veszélyes anyagok szállítására vonatkozó ismeretek.

A Személyi-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara célul tűzte ki a magánbiztonsági szolgáltatások szakmai minőségét biztosító képzési és továbbképzési rendszerének korszerűsítését. A képzés anyagi hátterét a kamara vállalta.

„Szeretnénk az egyetemmel olyan együttműködési megállapodást kötni, amelyben az oktatással a tudományos alapokra helyezett őrzés-védelemben együttműködjünk, mindkét fél előnyére” – összegzett Füzesy István. Az egyetem adja a szellemi hátteret, a dolgozók pedig magukkal hozzák az élet, a munka gyakorlati kérdéseit. „Ha ez a kettő találkozik, akkor reményeink szerint egy jobban képzett állományt, magasabb színvonalú tevékenységet eredményez” – mondja a szakember.

A program felnőttképzés formájában működik az őrzés-védelem, vagyonvédelem területén dolgozók számára, négyszer tíz órában.

Arany Mihály

Bezár