2024. április 19., péntek English version
Archívum  --  2010  --  8. szám - 2010. szeptember 13.  --  Fókusz

A sár­go­lyó mint­egy 250 or­szá­gá­nak hir­de­tett ta­nul­sá­gos ver­senyt a leg­is­mer­tebb ame­ri­kai ma­ga­zin. A Newsweek ál­tal el­ső íz­ben ki­adott, a Leg­jobb Or­szá­gok cím­mel meg­je­lent kü­lön­szám (2010. au­gusz­tus) azt pró­bál­ja fel­tér­ké­pez­ni, hogy ma me­lyik or­szág­ban nő­het­ne fel egy új­szü­lött a leg­egész­sé­ge­sebb, leg­biz­ton­sá­go­sabb és re­la­tí­ve leg­pros­pe­rá­lóbb kör­nye­zet­ben. A lis­tát öt alap­ve­tő szem­pont – ok­ta­tás, egész­ség, élet­mi­nő­ség, gaz­da­sá­gi ver­seny­ké­pes­ség és po­li­ti­kai kör­nye­zet – alap­ján ál­lí­tot­ták ös­­sze.
A ka­te­gó­ri­ák ered­mé­nye­i­nek sú­lyo­zá­sá­val állt ös­­sze a szá­zas lis­ta, ame­lyen a lap mun­ka­tár­sai kül­ső szak­ér­tők se­gít­sé­gé­vel hó­na­po­kig dol­goz­tak. A leg­több, az ér­té­ke­lés alap­já­ul szol­gá­ló adat 2008-ból vagy 2009-ből szár­ma­zik. Így is hos­­szú órá­kat le­het fog­lal­koz­ni az adat­so­rok­kal, s ahogy az em­ber né­ze­ge­ti ma­gun­kat, ön­ma­gát, a hi­tét, in­du­la­tát, dep­res­­szív pá­lin­ká­ját, no meg a homou­sion-ho­moiu­sion nyom­vo­na­lán ki­tel­je­se­dő köz­be­szé­det, előbb meg­nyug­szik, az­tán be­le­tö­rő­dik.
Meg­nyug­szik, mert be­lát­ja, hogy min­den nyűg, po­li­ti­ku­si sar­la­tán­ság, ke­res­ke­del­mi mé­dia és multi áru­ház­lánc el­le­né­re a vi­lág or­szá­ga­i­nak fel­ső  egy­ny­ol­cadában tud­hat­ja le ezt az élet­nek ne­ve­zett, na­pok­ká fű­ré­szelt ho­mályt. És be­le is tö­rő­dik a föl­is­me­rés­be, hogy bár­men­­nyi­re is is­me­ri a jó­hoz ve­ze­tő utak nagy ré­szét, eze­ket más or­szá­gok, más kul­tú­rá­jú, más­ként meg­hü­lyü­lő pol­gá­rai elől is el­tor­la­szol­ják így vagy úgy.
Az ös­­sze­sí­tett lis­ta élén Finn­or­szág áll, ame­lyet Svájc, Svéd­or­szág, Auszt­rá­lia, Lu­xem­burg, Nor­vé­gia és Ka­na­da kö­vet. A ke­let-eu­ró­pai ré­gió ál­la­mai kö­zül a leg­jobb ered­ményt Szlo­vé­nia (24.) ér­te el, ame­lyet Cseh­or­szág (25.), Hor­vát­or­szág (29.), Len­gyel­or­szág (29.), Szlo­vá­kia (31.) és Észt­or­szág (32.) kö­vet. Ma­gyar­or­szág az ösz­­sze­sí­tett lis­ta el­ső har­ma­dá­nak vé­gén, a 33. he­lyen áll. A vizs­gált öt te­rü­let kö­zül a leg­ros­­szabb ered­ményt a gaz­da­sá­gi di­na­miz­mus­ban, az­az a ver­seny­ké­pes­ség­ben ér­tük el, itt a 49. hely­re szo­rul­tunk vis­­sza, köz­vet­le­nül olyan or­szá­gok mö­gé, mint Ma­rok­kó, Bra­zí­lia vagy az épp mo­dern ko­ri tör­té­ne­te egyik leg­na­gyobb gaz­da­sá­gi vál­sá­gá­val küsz­kö­dő Gö­rög­or­szág.
Szin­tén ros­­szul ál­lunk a Newsweek ér­té­ke­lé­se sze­rint az egész­ség te­rü­le­tén, de ezen nem kell cso­dál­koz­nunk, mert egyet­len szom­szé­dos or­szág­ban sincs en­­nyi el­pu­hult, el­hí­zott alak. Le­het, hogy mi az asz­tal­nál él­jük ki a sza­bad­ság­vá­gyun­kat? A leg­egész­sé­ge­sebb kör­nye­ze­tet egy kép­ze­let­be­li cse­cse­mő szá­má­ra a lis­ta sze­rint most Ja­pán biz­to­sí­ta­ná, ahol köz­tu­do­má­sú­an ren­ge­teg ten­ge­ri her­ken­tyűt esz­nek, és min­den­ki­nél job­ban be­tart­ják az egy­más irán­ti tisz­te­let pa­ran­csa­it.
Az élet­mi­nő­sé­get te­kint­ve a 33. he­lyet ér­tük el, ez meg­egye­zik az ös­­sze­sí­tett he­lye­zé­sünk­kel. E ka­te­gó­ria győz­te­se Nor­vé­gia, ami azért el­gon­dol­kod­ta­tó, mert én pél­dá­ul még se­hol sem lát­tam an­­nyi het­ve­nes éve­i­ben já­ró ke­mény ivót, mint épp ott. Igaz, ked­ve­sen cso­szog­tak egyik asz­tal­tár­sa­ság­tól a má­si­kig, s meg­le­het, az éle­tünk cél­ja­it nyolc­van fe­lé már le­csi­szol­juk oda, hogy ne lö­työg­jön ki a pia, mi­re oda­érünk a szé­kig. Eb­ben a ka­te­gó­ri­á­ban az ös­­sze­ál­lí­tás ké­szí­tői töb­bek kö­zött az ext­rém sze­gény­ség­ben élők ará­nyát, az egy fő­re eső fo­gyasz­tást, a gyil­kos­sá­gok szá­mát, il­let­ve a mun­ka­nél­kü­li­sé­get vet­ték fi­gye­lem­be – s ezek­ben a ha­tal­mas olaj­va­gyon ré­vén va­ló­ban jól áll­nak a nor­vé­gok, mi meg azt is tönk­re­tes­­szük, ami­ben szen­zá­ci­ós adott­sá­ga­ink van­nak. És itt min­de­nek előtt a fo­lya­ma­to­san csök­ke­nő sző­lő­te­rü­le­te­ink­re, a le­he­tet­len­né tett ál­lat­tar­tás­ra, va­la­mint a zöld­ség-gyü­mölcs ága­zat­ra gon­do­lok.
Meg­le­pő ered­ményt ho­zott a po­li­ti­kai kör­nye­zet ér­té­ke­lé­se, Ma­gyar­or­szág itt is az el­ső har­mad vé­gén áll, a 32. he­lyen. A po­li­ti­kai sta­bi­li­tást is vizs­gá­ló ka­te­gó­ri­á­ban egy hel­­lyel meg­előz­tük Nagy-Bri­tan­ni­át, ahol pe­dig né­hány év­ti­ze­de nem szok­tak be­le­lő­ni a nem­ze­ti ün­nep­re vo­nu­ló tö­meg­be. A ké­szí­tők itt töb­bek kö­zött a Free­dom House ér­té­ke­lé­se­i­re, il­let­ve az Econ­o­mist Intel­li­gence Unit De­mok­rá­cia In­de­xé­re tá­masz­kod­tak.
Lás­sunk cso­dát: a leg­job­ban az ok­ta­tás te­rü­le­tén tel­je­sí­tet­tünk, ame­lyet a Newsweek a TIMSS- és/­vagy PISA-tesztek ered­mé­nyei, il­let­ve az ír­ni, ol­vas­ni tu­dók ará­nya, va­la­mint az át­la­gos is­ko­lá­zott­ság alap­ján ér­té­kelt. Itt a 24. he­lyet sze­rez­tük meg olyan or­szá­gok előt­t, mint az USA (26.), Lu­xem­burg (29.) vagy Nor­vé­gia (33.). A kö­zép-ke­let-eu­ró­pai ré­gió or­szá­gai kö­zül azon­ban több is meg­előz min­ket: Hor­vát­or­szág a 22., Cseh­or­szág a 18., Len­gyel­or­szág a 17., Észt­or­szág pe­dig a tér­ség leg­jobb­ja­ként a 7. he­lyet ér­te el.  
A  Newsweek sze­rint az ös­­sze­ál­lí­tás egyik ta­nul­sá­ga, hogy a nem­ze­tek kö­zött nincs egy­sé­ges mo­dell a si­ker el­éré­sé­hez. Én eh­hez csak an­­nyit ten­nék hoz­zá, hogy ad­junk há­lát Klebels­berg Kunó­nak.

Dlusz­tus Im­re

P1250119_230x172.png

Címkék

Fókusz 

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár