– Több tucat intézmény közül választhatnak az idei esztendőben a felsőoktatásba jelentkezők, akiknek sok mindent mérlegre kell tenniük, mielőtt meghozzák a végső döntést. Kiknek érdemes Szegedre jelentkezniük?
– A jó képességű, választott szakjuk iránt elhivatott jelent-kezőket várunk. Az SZTE nyitott minden ilyen választója számára. Ha mégis kiemelést kell tenni, akkor elsősorban a Dél-alföldi Régióból jelentkezőkre számítunk. A régió egyeteme együtt él, együtt lélegzik környezetével, szervezi oktatási és kutatási életét, képezi értelmiségét. Számítunk továbbá mindenkire, határon belül és túl, aki a magyar nyelvű képzéseinkben találja meg az egyéni elképzeléséhez legjobban illeszkedő tartalmat. Az SZTE minden területen elismert, igényes oktatása garancia az itt szerzett diploma használhatóságára. Idegen nyelven hirdetett képzéseinkre várjuk a világ minden részéről az egyetem jó hírét tovább terjesztő jelentkezőket.
 |
Szabó Gábor rektor: az SZTE a régió egyetemeként együtt él, együtt lélegzik környezetével. Fotó: Segesvári Csaba
|
– Milyen helyet foglal el az SZTE a magyar felsőoktatási intézmények között?
– A nemzetközi szintet az öszszesített felsőoktatási nemzetközi rangsorok jelentik, ahol az SZTE benne van az első ötszázban, ami azt jelenti, hogy rajta van a nemzetközi felsőoktatási piac térképén. Ebből a szempontból az SZTE és az ELTE jelent külön kategóriát a hazai felsőoktatás intézményei között. A hazai rangsorban az SZTE elsősorban a régió egyeteme, illetve a legnépszerűbb vidéki egyetem az elmúlt két évben.
– Melyek a Szegedi Tudományegyetem előnyei a többi hazai felsőoktatási intézménynyel szemben?
– Az SZTE markánsan különbözik minden más felsőoktatási intézménytől oktatásszervezésében és ügyintézésében. Ezen a téren úttörő szerepet vállalt és vállal a hallgatók mind teljesebb kiszolgálása érdekében. A legjelentősebb és legegyedibb a hallgató azon lehetősége, hogy kérvény nélkül, interneten keresztül elérheti és képzése részévé teheti az SZTE szemeszterenként meghirdetett közel 40 ezer kurzusának bármelyikét. A hallgató szintén alanyi jogon választhat alap- vagy mesterképzéséhez az egyetemi több ezres kínálatból szakirányt vagy specializációt.
Kiemelésre kívánkozik a nyelvtanulási lehetőség is. Az egyetemi kínálatból térítésmentesen jár minden hallgatónak heti 16 nyelvóra egy féléven át vagy a félévek közt elosztva a választott nyelvből és szintből. Egyedi a sportkurzusok felvételének enyhe kényszere és lehetősége is, ami a meghirdetett kapacitás betöltéséig ingyenes.
Kuriózum az SZTE hallgatói ügyintézése is, amellyel kiküszö-böltük a közvetlen személyes jelenlét kényszerét. Ma a hallgató néhány, személyes jelenléthez törvényileg kötött ügyén kívül minden mást a világ bármely részéről intézhet, és az eredményről online értesül. Az E-Universitas megvalósult elektronikus felülete, a CooSpace éleszti fel a hagyományos módon már megszűnt oktatási és közéleti közösségi kapcsolatrendszert. A kurzusok, évfolyamok, karok és az egyetem virtuális közösségi terei megtelnek valós kapcsolatrendszerrel, kommunikációval, miközben kiapadhatatlan tárházai a megosztott tudásnak, műhelymunkának, kutatási kapcsolatoknak.
A fentiekhez társul egy emberléptékű, befogadó diákváros, ami talán még a minden más magyar városnál több napfényes órájával is hozzájárul a jókedvű, vidám diákévekhez.
– Milyen képzésekkel várja a hallgatókat a szegedi egyetem?
– Az egyetem átalakult képzési szerkezete az egyik legteljesebb a magyar felsőoktatásban. A kiemelkedően gazdag felsőfokú szakképzési kínálattól a minden tudományterületet átölelő doktori programokig terjed a képzési paletta. A kínálat központjában az alapképzések (BA/BSc) és osztatlan képzések helyezkednek el. Ezekből a kínálat teljes. A mesterképzési kínálat ezzel szemben folyamatosan bővül az igényeknek megfelelően. Az utolsó három évben a a felvételi létszámaink növekedtek, miközben országosan csökkenő a tendencia. Ez is mutatja, hogy az egyetem alkalmazkodása sikeres volt, meghirdetett képzési kínálatunk találkozik a változó igényekkel.
– A leendő egyetemisták számára talán a legfontosabb kérdés: milyen esélyeket nyújt a munkaerőpiacon az SZTE-n szerzett diploma?
– Nyugodtan elmondható, hogy a diploma mára a közgondolkodásban is felértékelődött, az alkalmazkodás, egyéni jobb boldogulás eszközévé is vált. Nem mindegy azonban, hogy használhatósága milyen körű, hogyan illeszkedik az egységesülő Európa munkaerő-piaci elvárásaihoz. Hatalmas előnyt jelent egy olyan intézmény végbizonyítványa, amely mögött elismert kutatási és oktatási világhírnév áll. Olyan egyéniségek hozták ezt létre, és öregbítik, akik az egyetemes kultúra és tudomány magyar nagykövetei szerte a világban.
– Milyen stratégiát ajánl azoknak a jelentkezőknek, akik mindenképpen szeretnének bekerülni a Szegedi Tudományegyetem valamely szakjára?
– A magyar felvételi rendszer sajátossága, hogy elsősorban a hallgató jelentkezéskor tett választása dönti el intézményi besorolását, de ennek érvényesítéséhez jó felvételi pontszám kell. A felkészülés éveiben szerzett magas pontszám nagy előny. Ennek birtokában az SZTE valamely szakjának első helyen történő megjelölése a következő lépés. Jó stratégia az is, ha ez lehetséges, hogy második helyen egy rokon szak áll az egyetemi kínálatból, és harmadikon egy következő SZTE-szak. Ez garancia arra, hogy a választott intézmény az SZTE lesz. A végleges döntést a beiratkozás után már egyetemi polgárként rugalmas, a hallgatói életút optimumának létrehozására törekvő közegben lehet kialakítani.
A tizenkét karú Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a vidék egyik legjelentősebb tudásközpontjaként a teljes lineáris képzéssel várja a fiatalokat. Az intézmény minden tudományterületen gyakorlatorientált képzéseket és alkalmazható tudást nyújt hallgatóinak.
P. M. L.