2024. május 10., péntek English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  GTK
Késői születés, dinamikus fejlődés
A Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Kar az SZTE egyik leg­fi­a­ta­labb ka­ra, de már az el­múlt évek­ben be­bi­zo­nyí­tot­ta, hogy na­gyon di­na­mi­ku­san fej­lő­dik. Amel­lett, hogy szak­mai és inf­rast­ruk­tu­rá­lis té­ren rö­vid idő alatt óri­á­sit lé­pett elő­re a GTK, or­szá­gos fel­mé­ré­sek iga­zol­ják, hogy a hall­ga­tók jól ér­zik itt ma­gu­kat.
A szak­ma má­ra be­fo­gad­ta a sze­ge­di köz­gaz­dá­szo­kat, a pa­ti­ná­sabb ré­gi in­téz­mé­nyek, mint pél­dá­ul a pé­csi vagy a bu­da­pes­ti is egyen­ran­gú fél­ként te­kin­te­nek rá. Az aláb­bi­ak­ban lás­sunk a kar „kö­zel­múlt­be­li" szü­le­té­sé­nek lép­cső­it, a há­rom in­té­ze­tet és a leg­fris­sebb rang­so­ro­kat.

 
A leendő elsős GTK-sok már a felújított, Kálvária sugárúti épületben tanulhatnak majd.
Fotó: Segesvári Csaba
 
A köz­gaz­dász­ok kép­zé­se a leg­több kar­hoz ké­pest jó­val ké­sőbb, 1994-ben in­dult Sze­ge­den. Az ezt kö­ve­tő si­ke­res akkred­itá­ciós el­já­rás után 1999. jú­li­us 1-jén ala­kult meg az SZTE Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Ka­ra. Igaz, előt­te már 1963-tól mű­kö­dött a bu­da­pes­ti egye­tem ki­he­lye­zett le­ve­le­ző ta­go­za­ta Sze­ge­den, de a JATE önál­ló köz­gaz­dász sza­ká­nak in­dí­tá­sá­ra tett kez­de­mé­nye­zé­sek még me­gyei szin­ten sem kap­tak kel­lő tá­mo­ga­tást. A ki­he­lye­zett ta­go­zat kis meg­sza­kí­tás­sal 1988-ig mű­kö­dött. 1990 után fel­erő­sö­dött a sze­ge­di köz­gaz­dász szak ala­pí­tá­sá­nak igé­nye. Az ér­dek­lő­dés te­hát meg­nőtt, és a szak be­in­dí­tá­sá­nak elő­ké­szü­le­te­it fel­gyor­sí­tot­ta az is, hogy az Ál­lam- és Jog­tu­do­má­nyi Kar, a Ter­mé­szet­tu­do­má­nyi Kar és a Sze­ge­di Élel­mi­szer­ipa­ri Fő­is­ko­la kö­zö­sen si­ke­re­sen pá­lyá­zott nap­pa­li ta­go­za­tos köz­gaz­dász­- kép­zés fi­nan­szí­ro­zá­sá­ra.
A ka­ri tu­do­má­nyos mű­hely­mun­ka fej­lesz­té­sé­ben ko­moly sze­re­pe volt an­nak, hogy két éve in­té­ze­tek­ké szer­vez­ték át ko­ráb­bi tan­szé­ke­i­ket. Há­rom in­té­ze­tet hoz­tak lét­re: az Üz­le­ti Tu­do­má­nyok In­té­ze­tét Ve­res Zol­tán igaz­gat­ja, a Pénz­ügyek és Nem­zet­kö­zi Gaz­da­sá­gi Kap­cso­la­tok In­té­ze­tét meg­bí­zott­ként Far­kas Be­á­ta ve­ze­ti, a Köz­gaz­da­ság­ta­ni és Gaz­da­ság­fej­lesz­té­si In­té­ze­tet pe­dig Len­gyel Im­re irá­nyít­ja. A ka­ron je­len­leg több­fé­le kép­zé­si rend­szer él egy­más mel­lett. A bo­lo­gnai rend­szer ke­re­tén be­lül, nap­pa­li ta­go­za­ton 2006 szep­tem­be­ré­től há­rom alap­sza­kot in­dí­tot­tak: gaz­dál­ko­dá­si és me­nedzs­ment, ke­res­ke­de­lem és mar­ke­ting, pénz­ügy és szám­vi­tel. „Eze­ket a kép­zé­se­ket a ré­gió mun­ka­erő-pi­a­ci igé­nye­i­nek ma­xi­má­lis fi­gye­lem­be­vé­te­lé­vel ala­kí­tot­tuk ki, ezért is ér­de­mes ide je­lent­kez­ni" – hang­sú­lyoz­za Het­esi Er­zsé­bet, a GTK dé­kán­ja. Emel­lett el­mond­ta, hogy a bo­lo­gnai rend­szer e fél­évi meg­kez­dé­se a sze­ge­di GTK-­nak is jót tett, még úgy is, hogy az át­ala­ku­lás fo­lya­ma­ta még hosz­­szan el­nyúl­hat.
 
ADATTÁR
Szegeden 1994 óta van közgazdászképzés, a GTK 1999-ben alakult. 2006 őszén összesen 2011 hallgató járt a karra. Közülük nappali tagozaton 947-en, esti tagozaton 36-an, levelezőn 435-en, távoktatásos képzésben 593-an tanultak. A teljes munkaidős oktatók száma 2006-ban 31.  A képzés 3 intézetben és egy, az ÁJTK-val közös tanszéken zajlik. A karon Közgazdaságtani Doktori Iskola is működik, négy kutatási műhellyel.
 
A len­dü­le­tes fejlődés során el­ért szak­mai ered­mé­nye­ket a leg­kü­lön­bö­zőbb ada­tok, rang­sor­ok bi­zo­nyít­ják. Hall­ga­tói fel­mé­ré­sek iga­zol­ják, hogy sok szem­pont alap­ján az ös­­szes ma­gyar egye­temi kar kö­zül ki­emel­ke­dő a GTK. Ilyen szem­pont­ok pél­dá­ul az in­téz­mé­nyi lég­kör, a kol­lé­gi­u­mok szín­vo­na­la, a hall­ga­tói ön­kor­mány­zat mű­kö­dé­se. Egye­te­mis­ták kö­ré­ben or­szá­go­san vé­gez­tek fel­mé­rést ar­ról, hogy ha most kel­le­ne újra be­ad­ni­uk a je­lent­ke­zést, me­lyik in­téz­ményt vá­lasz­ta­nák. A sze­ge­di GTK lett a nyer­tes kar!
A ta­nul­má­nyi me­ne­dzse­lés ka­te­gó­ri­á­já­ban is az el­ső he­lyen áll­nak; eh­hez töb­bek kö­zött az aláb­bi szem­pont­ok tar­toz­nak: egyé­ni szak­mai ér­dek­lő­dés ki­elé­gí­té­se, ok­ta­tók se­gí­tő­kész­sé­ge, ku­ta­tá­sok­ba va­ló be­kap­cso­ló­dá­sok se­gí­té­se stb. Az ab­szo­lút ka­ri rang­sor sze­rint a ti­zen­ötö­dik he­lyen áll a sze­ge­di Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Kar (For­rás: HVG, Dip­lo­ma 2007). Ugyan­eb­ben a fel­mé­rés­ben a má­so­dik he­lyet csíp­te el a hall­ga­tók-ok­ta­tók ki­vá­ló­sá­ga és a leg­ked­vel­tebb ka­rok te­kin­te­té­ben; a hall­ga­tók ki­vá­ló­sá­gát néz­ve pe­dig a har­ma­dik. Het­esi Er­zsé­bet el­mond­ta, hogy mind­emel­lett ar­ra is büsz­ke, hogy re­mek a hall­ga­tó-ok­ta­tó vi­szony. Bár az el­múlt év­ben nőtt a hall­ga­tói lét­szám, a dé­kán sze­rint a kar to­vább­ra is „kis kar­nak" mi­nő­sül, ahol nem tö­meg­kép­zés fo­lyik, és a han­gu­lat is csa­lá­di­as­nak mond­ha­tó. A meg­fe­le­lő szak­mai kép­zés, a szé­les kö­rű el­he­lyez­ke­dé­si le­he­tő­sé­get nyúj­tó dip­lo­ma mel­lett a sze­ge­di GTK óri­á­si elő­nye, hogy itt a sze­mé­lye­sebb kap­cso­la­tok, a köz­vet­le­nebb ok­ta­tá­si for­ma ré­vén sok­kal töb­bet meg le­het ta­nul­ni, job­ban ki le­het bon­ta­koz­ni.
Németh Attila Gergő
Bezár