2025. május 2., péntek English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  JGYPK
Hasznosítható ismeretek, családias hangulat
A magyar felsőoktatás 2006-tól gyökeresen átalakult képzési szerkezetében az első képzési szint a 6-8 féléves alapképzés, mely a munkaerőpiacon hasznosítható szakmai ismereteket ad, s egyúttal alapozást is nyújt a mesterfokozat megszerzéséhez. Az SZTE JGYPK képzései is ehhez a változáshoz alkalmazkodtak.
Aligha tévedés kijelenteni, hogy a Szegedi Tudományegyetem tizenkét kara közül a Juhász Gyula Pedagógusképző Karon a legerősebb a közösségi kohéziós erő és az egymásra való odafigyelés. A nemes értelemben vett „jugyus” összetartozás és azonosságtudat egész életre szóló magatartásmintával és erkölcsi tartással vértezi fel az intézmény hallgatóit.
 
 
A kar imponzáns központi épülete a város szívében, a Boldogasszony sugárúton.
Fotó: Segesvári Csaba.
 
Ápolják a közösségi hagyományokat
 
A JGYPK-n ápolják a legerősebben a közösségi élet szép hagyományait (gólyatábor, lampionos est, gólyabál, Juhász Gyula Napok a híres Legyél te a csillagszemű juhász! vetélkedővel stb.), s itt a legintenzívebb a hallgatói klubélet is. Mindig is az emberekkel való foglalkozásra, az emberekkel való törődésre neveltek, s ebből továbbra sem engednek. Minden egyes hallgatóra odafigyelnek, senkit sem hagynak magára a felsőoktatás régi és új útvesztőiben. „Hallgatótársaim és az oktatóink jó viszonyát talán az szemlélteti legjobban, hogy minden tanszéken van egy vagy több olyan oktató, akihez a hallgatók bármilyen őket érintő gonddal oda tudnak menni, aki segít akár a tanulmányaikat érintő gondok, akár a személyes problémák megoldásában” – mondja Ament Balázs, a kari hallgatói önkormányzat elnöke.
A nagy múltú JGYPK –  jogelődje 1873-ban alakult meg Budapesten, s 1928-ban költözött Szegedre, a tanárképző főiskola 1973-ban vette fel Juhász Gyula nevét, s 2000. január 1. óta az integrált SZTE egyik karaként működik – megtalálta helyét az új, bolognai struktúrában. Az intézmény fő profilja a tanárképzésről a pedagógusképzésre változott, mert a tanárképzés átkerült a mesterszintre. A megváltozott képzési struktúrának megfelelően a kar régi és új tanszékei tíz intézetbe szerveződtek, melyek összehangolják a képzési és tudományos munka feladatait.
 
NYÍLT NAP
A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara nyílt napot rendez január 18-án (pénteken) az összes tanszékén. További információk: www.jgypk.u-szeged.hu . Minden érdeklődő felvételizőt szeretettel látnak!
 
Színes szakkínálatot nyújtanak
 
A JGYPK-n 2008 szeptemberében tizenkét alapképzés és tizenkilenc saját felsőfokú szakképzés indul. Az alapképzések elvégzése után nyitott az út a munkaerőpiac, a felsőfokú szakképzések vagy akár a mesterszintű képzés, s azon keresztül a tanár szakos diploma felé. Az elmúlt évben a kar tizenhét tanári szakképzettséget adó mesterszintű képzést nyújtott be akkreditációra, ezek közül többre már az idén is lehet jelentkezni.
Az új profilhoz igazodva a karon – tavaly szeptembertől kezdve – óvodapedagógusokat is képeznek, s természetesen szintén indulnak a már hagyományos és népszerű gyógypedagógus és tanító szakok. „Különösen a gyógypedagógusok képzését erősítettük meg az elmúlt időszakban: szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszert építettünk ki, s a két, Szegeden képviselt szakirányban (értelmileg akadályozottak pedagógiája, tanulásban akadályozottak pedagógiája) jó eséllyel pályázunk az országos központtá válásra” – tájékoztat Tóth Szergej dékánhelyettes. Nagy hangsúlyt fektetnek továbbá a felnőttképzési szakokra (andragógia, rekreációszervezés-életmódfejlesztés, testnevelő-edző), valamint új irányként jelentkeznek a társadalmi tanulmányok alapképzéssel. Speciális és közkedvelt művészeti alapképzéseik (ének-zene, képi ábrázolás) elvégzése pedig lehetőséget biztosít akár a tanári, akár a művészi profilú mesterképzésekre való belépésre.
 
Komplex képzettség két év alatt
 
A felsőfokú szakképzéseiket azoknak ajánlják, akik rövidebb idő alatt szeretnének a munkaerőpiacon elfogadott tudással és az erről szóló oklevéllel rendelkezni. A felsőfokú szakképzésre felvett diákok hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, s annak minden előnyét (ösztöndíj, diákigazolvány, kollégium, stb.) élvezhetik. A kétéves komplex képzés végeztével rögtön ki lehet lépni a munka világába, de természetesen az alapképzések felé is nyitva áll a kapu, ráadásul az FSZ-képzéseken szerzett kreditek jó részét bachelori szinten is beszámítják.   
A JGYPK-n folyó munka kiválóságát nagyszerűen alátámasztja, hogy a HVG Diploma 2008 különszámában megjelent felmérés szerint a pedagógusképzés területén akkreditált húsz intézmény rangsorában az SZTE JGYPK 2006 után 2007-ben is messze kiemelkedik a mezőnyből.
 
ELÉRHETŐSÉG
A karról további információk a www.jgypk.u-szeged.hu honlapon találhatók, illetve a 62/546-064-es telefonszámon is kérhetők.
Pintér M. Lajos

DSC_0124_31_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Karikó Katalin állandó kiállítás
    január 06. - június 02.
  • Szorgalmi időszak
    február 10. - május 24.
  • Szorgalmi időszak
    február 10. - május 24.
  • Szorgalmi időszak
    február 10. - május 24.
  • Szorgalmi időszak
    február 10. - május 24.

Gyorslinkek

Bezár