 |
Kiricsi Imre: elengedhetetlenek a szoros ipari kapcsolatok. Fotó: Segesvári Csaba
|
– Gyermekkoromban nem tudtam, mit jelent az, hogy kémia, sok más fiúhoz hasonlóan mozdonyvezető szerettem volna lenni. Ahogy nőttem, nem voltam a legjobb gyerek: társaimmal például azzal játszottunk, hogy gyufafejet tömtünk a lyukas kulcsba, ami persze nagyot csattan. Engem az is érdekelt, mi van a jelenség hátterében – kezdett bele a kutatói pálya előzményeinek elmesélésébe a professzor.
Pedagóguscsaládból származom, tanár szerettem volna lenni, mégpedig nem kémia, hanem orosz szakos. Édesanyám azt mondta, bármi lehetek, csak tanár nem, én pedig engedve a szülői intésnek vegyésznek jelentkeztem, és eljöttem a szegedi egyetemre 1967-ben. A kémia már a gimnáziumban és érdekelt, elindultam tanulmányi versenyeken, de a tudományág nem hagyott bennem olyan mély nyomokat, hogy azt érezzem, feltétlenül ezzel kell foglalkoznom.
– Miért pont az alkalmazott kémiára esett a választása?
– Másodéves koromban a szerves kémia területén akartam elkezdeni a diákköri munkát. Mivel addig nem tanultunk igazi szerves kémiát, az oktató a kezembe nyomta a háromkötetes tankönyvet, hogy tanuljam meg. Két hét múlva visszavittem neki, azzal, hogy mégsem akarok szerves kémiával foglalkozni. Harmadéves koromban már a fizikai-kémia területéről választottam magamnak témát, rá két évre pedig kiemelt első díjat nyertem az Országos Tudományos Diákköri Konferencián.
Az egyetem rektora akkor Márta Ferenc, a Fizikai Kémia Tanszék vezetője volt, aki kétéves doktori ösztöndíjat ajánlott föl, Fejes Pál professzor azonban az Alkalmazott Kémia Tanszéken végleges állást kínált, így 1972 óta ott dolgozom.
– Az egyetemi kutatók már abban az időben is együtt dolgoztak az ipari megrendelőkkel.
– A tanszéken szerteágazó ipari kapcsolatokkal rendelkeztünk, szinte minden hónapban mentünk beszámolni Észak-Magyarországtól a Dél-Dunántúlig. Ezek a munkák a tanszék dolgozóinak anyagi biztonságot adtak. Az egyik gyógyszergyárnak például egy olyan termék előállításának technológiáját kellett kidolgozni, amely folyadékfázisból viszonylag gyorsan kikristályosodott, miközben gázt is adtunk hozzá. A megoldás egy „turbófilm-csőreaktor”, egy ötvenméteres szerkezet lett.
A tanszéknek ma is jók az ipari kapcsolata – ezt tanultam, s tovább is vittem –, de a munka természetesen ma már más mederben folyik, mint harminc éve. Ehhez nagyban hozzájárult a regionális egyetemi tudásközpontok megalakulása. Ezek a szervezetek szinte minden kísérletes tudományterületen pozitív változást hoztak, azzal, hogy közelítették az ipart és a felsőoktatást. Az egyetem ma már nem elefántcsonttorony, ahova csak levett sapkával és mezítláb lehet belépni. Az alkalmazott kutatásokat az ipari partner véleményét kikérve, közösen tervezzük meg. Az elméleti szakmák, mint a matematika nagyon nehezen tudtak ipari partnert találni maguknak, így nem tudtak beállni ebbe a sorba. Kutatásaikra így ők csak az akadémiai forrásból és az OTKA pályázatain tudnak támogatást kapni.
Az egyik sikeres munkánk volt a közelmúltban, amikor az egyetlen hazai gyufagyár, a szegedi alapanyaggyártásához dolgoztunk ki módszert. Egy másik kutatás során annak a szabadalmaztatott technológiáját dolgoztuk ki, miként különíthetők el a fémmegmunkálás során keletkező olajos hulladékok egyes komponensei.
– Nem volt nehéz átállni a természettudományban jellemző publikációról az eredmények szabadalmaztatására?
– A tanszék munkatársaival viszonylag sok hazai és nemzetközi szabadalmat jelentettünk be. Azokban a tudományágakban, ahol a munka végső célja egy adott termék elkészítése vagy egy módszer kidolgozása, könnyebb volt az átállás az eredmények szabadalmaztatására a tudományos eredmények korábban jellemző publikálása helyet. A kutatóban ugyanis folyton munkál a kíváncsiság, vajon ő készítette-e el először az adott anyagot, neki sikerült-e megtalálnia a megfelelő megoldást.
Én is jártam, úgy, hogy viszszautasították egy szabadalmamat, mert elfeledkeztem róla, hogy két évvel korábban egy dolgozatban már leírtam a módszert. Még gyakornok koromban fordult elő, hogy kiszámítottam egy probléma megoldását, Fejes professzor azonban megkért, bővítsem ki néhány elemmel a munkát, de időközben megjelent a megoldás egy francia hölgy tollából. Jó érzék kell annak az időpontnak a kiválasztásához, mikor szabadalmaztassunk egy eredményt, mert a késlekedés elronthatja egy téma kifutását.
– Ma a környezeti kémia is fontos oktatási és kutatási terület a tanszéken.
– Az országban elsőként 1968-ban Várkonyi Bernát professzor kezdte el a környezetvédelem-oktatást, itt Szegeden, felismerve, hogy nem tartható az a közvélekedés, miszerint a vegyipar szennyezi a környezetet.
A kémia nagyon sokat tesz azért, hogy ne legyen környezetszennyezés. Az, hogy az autók kipufogógáza tisztább, mint volt, nem más, mint kémia. Természetesen a vegyipari folyamatok során keletkeznek környezetre veszélyes anyagok, a feladat az optimális arány megtalálása és a keletkező káros melléktermékek kezelése, ártalmatlanítása.
Amikor szervezetté akartuk tenni a környezeti oktatást, kezdeményezésemre megalakult Környezettudományi Intézetet a természettudományi karon, később csatlakozott hozzá a pedagógusképző és a mérnöki fakultás, majd alapítottunk egy doktori iskolát. Részben a szegedi eredmények hasára országosan is elterjedt a környezeti oktatás. A környezettudomány persze nemcsak a kémiát érinti, hanem a földtant, a geográfiát, a geológiát, az ökológiát, a növényélettan bizonyos területeit is.
– Miként fordult érdeklődése a nanotechnológia felé?
– Vannak olyan kutatók, akik akár ötven éven keresztül „ugyanazt a bogarat” nézegetik. Az én érdeklődésemben azonban úgy tízévente jelentős irányváltás következik be. Kezdetben radio-gázkromatográfiával, majd zeo-litkémiával, később elektrospektroszkópiával foglalkoztam. A kíváncsiságom fokozatosan, de nem váratlanul fordult a nano-technológia felé, hiszen a zeolitokban is vannak pórusok, melyek nanométeres méretűek lehetnek.
Foglalkoztam az egydimenziósnak mondott szén-, titanát- és oxidnanocsövekkel, nanoszálak-kal, most pedig nagyon érdekelnek a „nulladimenziós” kvantumpöttyök tulajdonságai. Az ipari alkalmazás itt sem marad el, három szabadalmunk is van ezen a téren: az egyik a szénnano-csövekből előállított polimerek tulajdonságának javításával foglalkozik, egy másik hasonló megoldás a titanát-nanoszállakkal, illetve kidolgoztunk egy ezek előállításához szükséges eszközt is.
Ezen a területen sok együttműködő partnerünk volt, egy közös munkánkért például debreceni kollégákkal közösen kaptuk meg az ottani egyetem innovációs díját. A nanotudomány területén már kilenc éve veszünk részt európai uniós kutatásokban, s három esztendőn keresztül egy projektet is mi vezettünk.
Az igazi büszkeségem mégis az, hogy tanszékünkön három kollégám megszerezte a tudomány doktora minősítést, egy kutató beadta az értekezését, egy másik oktató pedig már nagyon közel jár hozzá, s valamennyi munkatársam rendelkezik PhD-fokozattal. Míg néhol elfordul, hogy a vezető visszafogja munkatársait, én szeretem tolni őket. Biztosítva van az utánpótlás, lesz, aki átveszi a stafétabotot. Az elmúlt években tizenkilenc hallgató szerzett doktori fokozatot nálam.
Most a legjobban a Nano-technológia alapjai című tankönyv megírása izgat, melyet Dékány Imre professzorral közösen készítek. Ez remek otthoni elfoglaltság otthonra, munka után.
NANOSILVER
Az SZTE kutatóival közösen kidolgozott módszer segítségével gyárt az ezüst mikrobaölő hatását kihasználó antibakteriális kelméket és felsőruházati terméket a szegedi Szefo Zrt. A már nemzetközi szabadalmaztatásra is bejelentett Nanosilver technológiáról Kiricsi Imre elmondta, az nem változtatja meg a kelmekészítés eljárását, a nanométeres méretű ezüstszemcsék a szövet felületén alakulnak ki, s a mosás, szárítás, vasalás után is ott maradnak, s kifejtik baktérium- és gombaölő hatásukat. Az antibakteriális szövet előállításához a kelmekészítés folyamatába nem kellett új berendezést beiktatni, a szükséges adalékanyagokat a vízhez adják hozzá. A kutatási munka folytatódik, mivel jelenleg a nagyobb értékű kelmék gyártásának technológiáját dolgozták ki, a további fejlesztések célja a kisebb értékű, de nagyobb mennyiségű szövet kezelésénél alkalmaztató módszer kifejlesztése.
F. J.