Nagy Péter 2009-es eredményeit számos szervezet ismerte el, így a Magyar Súlyemelő Szövetség, ahol az év legjobb felnőtt sportolója lett, a Héraklész Program keretében az év legjobb utánpótlás-súlyemelője díjat nyerte el, valamint az SZTE is jutalmazta. Badó Attila hallgatói és közkapcsolati rektorhelyettestől a szegedi egyetemi sportösztöndíjat vehette át a december eleji gálán.
|
Nagy Péter 2010-ben magyar csúcsot döntene. |
Nézzük a „kellékeket”, amelyek a díjak elnyeréséhez szükségeltettek. A sort egy 5. hely nyitja, amit az áprilisi bukaresti Európa-bajnokságon ért el Péter, egyéni csúccsal összetettben (szakítás és lökés fogásnem) 408 kg-os eredménnyel. Következett a szeptemberi országos bajnokság, ahol nem született meglepetés, az ólomsúlyú szegedi versenyző megszerezte zsinórban ötödik magyar bajnoki címét. A nyíregyházi verseny megadta a kellő alaphangot az év csúcsteljesítményéhez, a huszonhárom éven aluliak októberi wladyslawovói Európa-bajnoki elsőséghez, amit szakításban ért el 186 kg-os eredménnyel. S jöhetett volna a korona eddigi teljesítményére egy jó szerepléssel a novemberi dél-koreai felnőtt világbajnokságon, ám egy gerincsérülés miatt nem húzhatott súlyemelő cipőt, nem emelhetett. Gojang Citybe ugyan elutazott, bízva egy horoszkóp szerinti fordulatban, de a hosszú repülőút, a sok ülés nem tett jót a hátának, így edzőjével, Oláh Imrével és válogatott orvosával konzultálva meg kellett hozni a kellemetlen döntést.
„Elég jól indult a tavalyi évem, de sajnálom, hogy nem sikerült a befejezés – itt a világbajnokságra gondolok. A sérülésem után elindultam még a tavalyi év végi abszolút csapatbajnoki viadalon, amit meg is nyertünk, de nem kockáztattam, nem hajtottam magam, igyekeztem kényelmeseket emelni. Azóta a sérülésem rendbe jött, igaz, a mostani hideg időjárás nem kedvez neki, gyakran benyilall, s ilyenkor nem tudok kellő erőbedobással edzeni” – mondja 24 éves sportember.
Péter jelenlegi edzésmunkájára nem a békebeli felkészülés jellemző, hanem a kemény előkészítő időszak, annak is az alapozó szakasza. Ebben a ciklusban az edzések céljai közt szerepel egyebek mellett a magas szintű erő állóképesség megteremtése, a szervezet funkcionális lehetőségeinek emelése és a vázizomzat statikus fejlesztése a dinamikus erőkifejtésre, a komplex versenygyakorlatok optimális mozgásszerkezetének biztosítására. Ezután jöhet a formába hozó szakasz, majd a versenyidőszak.
„2010-ben a kisebb területi, minősítő versenyek mellett természetesen indulok az országos bajnokságokon és talán egy két kupán is, hogy megtörjem az edzések monotonságát. Tavasszal Eb lesz Minszkben, ami előtt egy kőkemény háromhetes edzőtábor vár rám Tatán, a világbajnokságot pedig szeptemberben tartják Törökországban. Nyáron a két nagy nemzetközi esemény között lesz még egy, Taichungban, Tajvanon az egyetemi és főiskolás súlyemelő világbajnokság, ahol szeretnék dobogóra állni, és a Szegedi Tudományegyetemnek maradandó dicsőséget szerezni” – tekint a jövőbe Péter.
A +105 kilogrammban versenyző erősember eredményeivel, szorgalmával és példamutató edzésmunkájával joggal bízhat benne, hogy a 2012-es olimpián a magyar csapat első számú versenyzője lesz. Ám ő erről szerényen csak annyit mondott: „Szeretnék tovább fejlődni, megdönteni a magyar csúcsot, ami 425 kg, és kvalifikálni magam a londoni játékokra”.
Dlusztus T. Imre