Kérem a „Csatlós-hívőket”, ne lapozzanak el, bár ez az írás most nem az elsőről fog szólni, hanem az ezüstös, a Mérnöki Karon negyedéves vállalkozó-menedzser szakos Szántó Lajosról, aki nem mindennapi sportágat, sportágakat űz – a hó függvényében –, sífut vagy sírollerezik és biatlonozik.
 |
A 2006-os téli olimpia idején kapta el a vágy a sífutás és a biatlon megismerésére. Fotó: szegy
|
Jelzem, szerkesztőségüknek semmi baja nincs Csatlós Mátéval, sportsikereiről rendszeresen be szoktunk számolni, sőt már most azokat a mondatokat gyúrjuk össze, melyek hírt adnak egy jövőbeni diadaláról, az augusztusi szegedi rendezésű evezős egyetemi vb-n elért dobogós helyezésről (minimum!).
„Kezdetben, gyerekkoromban fociztam, majd hét sikeres versenyidényig kajakoztam. Mindig is szerettem a havat, a hegyeket, a síelést és a lesiklást, de az igazi áttörést a 2006-os torinói téli olimpia jelentette, ekkor kapott el a vágy a sífutás és a biatlon közelebbi megismerésére és a versenyzésre. Mindezek után felkerestem a hazai szövetséget egyesület után kutatva, ahol vegyes fogadtatást kaptam. Sokan legyintettek, hogy túl későn akarom megtanulni a technikát, és különben is Szegedhez nem sok domb van közel, nemhogy hegy” – meséli Szántó Lajos a kissé körülményes bevezetés, eszmefuttatás után.
Sarkalatos probléma továbbá még a sífutópályák hiánya és az tény, hogy Magyarország nem nevezhető „hónagyhatalomnak”, ám létezik a sífutás nyári változata, amikor a sílécet egy kerekes szerkezet helyettesíti.
A legközelebbi versenyzésre alkalmas hóbiztos sífutópálya Ausztriában, Steiermark tartományban fekvő St. Jakob im Walde faluban van, 350 kilométerre Budapesttől. Amikor csak teheti, itt szokott Lajos hétvégenként csapattársaival egy rövid ebédszünetnyi megállás kivételével 60-70 kilométeres sífutó edzéseket tartani.
„Ha az Ausztriába tartó autót nem tudjuk megtölteni, és itthon van hó, akkor minden itthoni havas napot ki kell használni! Erre egy jellemző jelenet, amikor tavaly Budapesten a városban az emberek szinte már kabát nélkül jártak, én a sífelszereléssel a kezemben buszoztam fel a Normafához, ahol inkább vízisíhez hasonló élményben volt részem, de legalább 15-20 kilométert még az utolsó hófoltokon is sikerült megtennem” – mondja elmosolyodva az Universitas SC és a Panoráma SC versenyzője.
A biatlon alappillére a sífutás mellett a kisöbű sportpuskalövészet, melyet fekvő vagy álló testhelyzetből végeznek. A lövészetben ejtett hibákat büntetőkörökkel vagy időbeszámítással büntetik. Lajos a lövészettel az egyetem által meghirdetett testnevelő kurzuson ismerkedett meg Pártos István és Andrássy Árpád lövészvezető segítségével.
„2009-ben a legjobb eredményem egy egyéni negyedik hely a nyári biatlon ob-n, melyet a Galyatetőn rendeztek szeptember végén. A verseny távja 7 kilométer volt, két fekvő és két álló lövészettel tarkítva, egy lövőhiba 60 másodperces büntetést jelentett. A másik komoly megmérettetésem a síroller országúti ob volt Szent István napján, Törökbálinton. Itt táv 28 kilométer volt, ami 56 percet jelentett az olvadó aszfalton. Az ötödik helyezésnek nagyon örültem, látva, hogy csak a legjobb versenyzők tudtak csak megelőzni, köztük Tagscherer Imre és testvére Zoltán, akik az idei téli olimpiai játékokon, Vancouverben képviselik hazánkat” – emlékszik vissza a fiatal sportember.
Végül essék néhány szó a tanulmányi előmenetelről: Lajos jelenleg a kötelező szakmai gyakorlatát végzi Erasmusszal Olaszországban, Gorizia városában, ahol egy kávéforgalmazó vállaltnál informatikai és kommunikációs fejlesztésben vesz részt, valamint a termékek eladásán és a szállítmányozás szervezésén munkálkodik. 4.22-es átlagán javítani az idei vizsgaidőszakban és megcélozná a mesterképzést.
D. T. I.