2024. május 2., csütörtök English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  TIK
Az egyetem szíve
Már több mint két éve, 2004. de­cem­ber 9-én nyi­tot­ta meg ka­pu­it az SZTE Ta­nul­má­nyi és In­for­má­ci­ós Köz­pont­ja. A négy fo­ci­pá­lya nagy­sá­gú komp­le­xum, amely csak­nem 8 mil­li­árd fo­rint­ból ké­szült el, a nyi­tás óta el­telt két esz­ten­dő so­rán több mint egymillió-három­száz­ezer re­giszt­rált lá­to­ga­tót fo­ga­dott, s el­ső szü­le­tés­nap­ján föl­vet­te az egye­tem egy­ko­ri hall­ga­tó­ja, Jó­zsef At­ti­la ne­vét. A TIK a ha­zai fel­ső­ok­ta­tás­ban egye­dül­ál­ló mó­don na­pi ti­zen­két órán át egy­szer­re mű­kö­dik ok­ta­tá­si, ta­nu­lá­si, szol­gál­ta­tá­si és kon­fe­ren­cia­tér­ként.
Az el­ső vi­lág­há­bo­rút le­zá­ró bé­ke­kö­té­sek után a ko­lozs­vá­ri Fe­renc Jó­zsef Tu­do­mány­egye­tem 1921-ben Sze­ged­re köl­tö­zött, könyv­tá­ra – mi­ként az egye­tem va­la­men­­nyi in­gó­sá­ga – azon­ban Ko­lozs­vá­rott ma­radt. A sze­ge­di egye­te­mi könyv­tár az 1921-22-es tan­év­ben a Du­go­nics té­ri épü­let két he­lyi­sé­gét kap­ta meg.
 
 
Az egyetemi egészségnapon még egy vitorlást is fölállítottak a TIK aulájában.
 
Álmok az új könyvtárról
 
Né­hány év el­tel­te után, az 1930-as évek­ben az egye­tem ve­ze­tői már önál­ló könyv­tár épí­té­sét ter­ve­zik, a meg­va­ló­su­lás azon­ban csak hos­­szú év­ti­ze­dek múl­tá­val, a ki­lenc­ve­nes évek kö­ze­pén, egy vi­lág­ban­ki fej­lesz­té­si prog­ram so­rán ke­rült el­ér­he­tő kö­zel­ség­be. Né­hány esz­ten­dő elő­ké­szí­tő mun­ka után 2001. áp­ri­lis 3-án alá­ír­ják a ter­ve­zé­si szer­ző­dést a meg­hí­vá­sos épí­té­sze­ti terv­pá­lyá­zat győz­te­sé­vel, a Középület­ter­vező Iro­da Rt. és a Szán­tó és Mikó Épí­té­szek Kft. kon­zor­ci­u­má­val. A kivitelezésre kiírt köz­be­szer­zé­si el­já­rást pedig a Ma­gyar Épí­tő Rt. és a Bau­cont Épí­tő­ipa­ri Rt. kon­zor­ci­u­ma nyerte. 2002. már­ci­us 23-án meg­tör­té­nik az alap­kő­le­té­tel, s bár az épí­tés két­szer is meg­sza­kad, 2004. de­cem­ber 13-ától a 25 ezer négy­zet­mé­te­res épü­let­ben az or­szág leg­hos­­szabb ide­ig nyit­va tar­tó könyv­tá­ra vár­ja az egye­tem pol­gá­ra­it.
A TIK két épü­let­tömb­jét ös­­sze­kö­tő át­ri­um kö­ze­pén van a be­lép­te­tőrend­szer, me­lyen csak azok­nak kell át­jön­ni­ük, akik a könyv­tár­ba akar­nak el­jut­ni, aki a kon­fe­ren­cia­te­rem­be igyek­szik, meg­te­he­ti kí­vül­ről is. A föld­szin­ten he­lyez­ke­dik el a köl­csön­ző, amely­nek egyik elő­nye, hogy aki csak vis­­sza­ho­zott köny­vet, nem kell hasz­nál­nia a ru­ha­tá­rat, mi­vel kü­lön er­re a cél­ra van ki­je­löl­ve két asz­tal, ahol vis­­sza­ad­hat­ja a köny­ve­ket. A beléptetőka­pukon át­ha­lad­va az épü­let jobb szár­nyá­ban ta­lál­juk az ál­ta­lá­nos fo­lyó­irat-ol­va­sót és az ál­ta­lá­nos tá­jé­koz­ta­tót, a könyv­tá­ri köl­csön­zés te­rét, de van itt ke­le­ti gyűj­te­mény és au­di­o­vi­zu­á­lis do­ku­men­tu­mok gyűj­te­mé­nye is. A bal­ szárny­ba köl­töz­tek a hall­ga­tói szer­ve­ze­tek iro­dái.
A ter­ve­zők cél­ja az volt, hogy a mé­re­te­i­hez ké­pest kön­­nyen hasz­nál­ha­tó le­gyen az épü­let. A ke­rek­es­­szék­ben ülők szá­má­ra lif­tet épí­tet­tek be, amely fel­vi­szi őket a szin­tek­re, s az eme­le­te­ken be­lül már nin­cse­nek lép­csők. Olyan kör­nye­ze­tet ala­kí­tot­tak ki, ahol a hall­ga­tók az egész nap­ju­kat el tud­ják töl­te­ni. Könyv­tá­raz­hat­nak, in­ter­netezhet­nek, ebé­del­het­nek, részt ve­het­nek a kul­tu­rá­lis prog­ra­mo­kon.
A ré­gi könyv­tár­ban 200-250 hall­ga­tó tu­dott le­ül­ni, de na­pi 1000-1200 fős for­gal­mat bo­nyo­lí­tot­tak le. A TIK-ben 1200 hely van, ta­valy na­pon­ta át­la­go­san 3600-an lá­to­gat­nak el a köz­pont­ba. A központ 2005-ben 637 ezer, tavaly pedig több mint 680 ezer regisztrált látogatót fogadott.
Kö­rül­be­lül há­rom­száz szá­mí­tó­gép áll a lá­to­ga­tók ren­del­ke­zé­sé­re, szé­les­sá­vú in­ter­net-elérés­sel. 2005 végétől a WiFi (ve­ze­ték nél­kü­li szé­les­sá­vú in­ter­net­-szol­gál­tatás) ál­dá­sa­it is él­vez­he­tik a könyv­tár lá­to­ga­tói, és szin­tén et­től az időponttól kezd­ve már üzem­sze­rű­en mű­kö­dik a di­gi­tá­lismá­so­lat­-igény­lés is.
 
 
Szerda esténként zsúfolásig megtelik a nagyterem a Mindentudás Egyeteme Szeged előadásain.
 
Háromszázezer könyv a polcokon
 
Az új könyvtárban alapvető változást jelent, hogy az angolszász gyakorlatnak megfelelően lényegesen több kötet kerül szabadpolcra, mint korábban. Míg a Dugonics téren az egymilliós anyagból körülbelül ötezerhez lehetett közvetlenül hozzáférni, itt közel háromszázezer példány kerül ki a polcokra, miközben a bibliotéka állománya a beköltöző ötvennyolc tanszéki, intézeti és kari könyvtáraknak köszönhetően 1,5 millió „könyvtári egységre” bővült. A könyv­tár pol­co­kon el­ér­he­tő 300 ezer kö­te­te kö­zöt­ti el­iga­zo­dást meg­könnyí­ti, hogy az épü­let min­den szint­jén más szak­te­rü­le­tek do­ku­men­tu­mai he­lyez­ked­nek el, eze­ket a hi­da­kon le­het meg­kö­ze­lí­te­ni. Mind az öt nagy te­rü­le­tet, a tár­sa­da­lom­tu­do­mányt, a ma­gyar és ide­gen nyel­vű iro­dal­mat, az élet­te­len ter­mé­szet­tu­do­má­nyo­kat, az élő ter­mé­szet­- tu­do­má­nyo­kat és a tör­té­net­tu­do­mányt más szín je­lö­li. Ha va­la­ki a tár­sa­da­lom­tu­do­má­nyi könyv­tár­ból el­visz egy köny­vet, me­lyen sár­ga csík van, nyu­god­tan hasz­nál­hat­ja a tör­té­ne­ti szin­ten is, majd ké­sőbb vis­­sza­ke­rül a töb­bi sár­ga kö­zé.
A TIK-ben található a ré­gió leg­na­gyobb kon­fe­ren­cia­köz­pont­ja, mely ha­zai és nem­zet­kö­zi kong­res­­szu­sok­nak, ki­ál­lí­tá­sok­nak, egye­te­mi ren­dez­vé­nyek­nek ad he­lyet. Több mint 1300 fé­rő­hely hat te­rem­ben, me­lyek kö­zül a leg­na­gyobb a 675 fé­rő­he­lyes szín­ház­te­rem. Itt ta­lál­ha­tó az egye­te­mi vi­de­o­kon­fe­ren­cia-te­rem is és egy több mint 200 négy­zet­mé­te­res ki­ál­lí­tá­si tér. Hét­fő­től szer­dá­ig az egye­tem ka­ra­i­nak nagy elő­adá­sa­it tart­ják az épü­let­ben, az itt meg­hir­de­tett mintegy félszáz kur­zus­ra 12 ezer di­ák irat­ko­zott be. Nem csak a ha­gyo­má­nyos ok­ta­tás szín­te­ré­ül szol­gál azon­ban a köz­pont, itt ren­de­zik a Min­den­tu­dás Egye­te­me Sze­ged elő­adá­sa­it is, ame­lye­ken gyak­ran szű­kös­nek bi­zo­nyul a nagy­elő­adó is. A hét má­so­dik fe­lé­ben kü­lön­bö­ző tu­do­má­nyos, kul­tu­rá­lis vagy üz­le­ti ren­dez­vények hely­szí­né­ül szol­gál a TIK. Az épü­let évente több száz rendezvénynek ad otthont a ki­sebb könyv­be­mu­ta­tók­tól kezdve a több száz fős nem­zet­kö­zi tu­do­má­nyos kong­resszu­sokig.
 
 
Több mint háromszáz számítógép szolgálja ki a hallgatókat a központban.
 
MINDENTUDÁS
A Mindentudás Egyeteme a vidéki városok közül elsőként Szegeden indított rendszeres előadás-sorozatot 2005 őszén, s 2007 februárjában már a negyedik szemeszter kezdődik el. A TIK színháztermében sorra kerülő előadások célja, hogy közérthető formában mutassák be az SZTE-n elért világhírű tudományos eredményeket, elsősorban Szeged és az egyetem polgárainak. A szerdánként érdekes témákban, újszerű megközelítésben elhangzó előadások mindenki számára megnyitják az egyetem kapuit. 2006 kettős évforduló volt az SZTE számára: az 1956-os forradalom jubileuma mellett a szegedi felsőoktatást 85 évvel ezelőtti indulására is emlékeztek a ME-Szeged előadásai. A negyedik szemeszter az előzőhöz hasonlóan egy jeles jubileumhoz kapcsolódik: hetven esztendeje, hogy Szent-Györgyi Albert átvehette Nobel-díját. Egy előadás az egyetem egykori biokémia-professzorának és rektorának szegedi éveit mutatja majd be. Nem titok, körvonalazódik már az ötödik szemeszter programja is, melyben elhangzik majd előadás Szent-Györgyi Albert kutatásairól.
 
Az információk forrása
 
A Ta­nul­má­nyi és In­for­má­ci­ós Köz­pont, ahogy a ne­ve is mu­tat­ja, nem csu­pán az egye­te­mi könyv­tár funk­ci­ó­ját lát­ja el. Ide köl­tö­zött a Hall­ga­tói Szol­gál­ta­tó Iro­da, ahol ki­ál­lít­ják és ér­vé­nye­sí­tik a di­ák­iga­zol­vá­nyo­kat, itt in­téz­he­tők az ösz­tön­dí­jak ki­fi­ze­té­sé­vel és a költ­ség­té­rí­té­sek be­fi­ze­té­sé­vel kap­cso­la­tos ügyek, va­la­mint a kü­lön­fé­le pá­lyá­za­tok­kal ös­­sze­füg­gő ten­ni­va­lók. A TIK-be köl­tö­zött az Uni­ver­si­tas Sze­ged Kht., amely évek­kel ez­előtt az­zal a cél­lal ala­kult meg, hogy az SZTE di­ák­ja­i­nak ma­gas szín­vo­na­lú, ugyan­ak­kor ked­ve­ző árú szol­gál­ta­tást nyújt­son a hall­ga­tói élet min­den te­rü­le­tén. Ez a szer­ve­zet mű­köd­te­ti töb­bek kö­zött a Kar­ri­er Iro­dát, az Al­ma Ma­ter Iro­dát, szer­ve­zi min­den ta­vas­­szal az ál­lás­bör­zét. Itt ta­lál­ha­tó az egye­te­mi aján­dék- és jegy­zet­bolt, de vas­úti me­net­jegy­iro­da, di­gi­tá­lis fény­má­so­ló és fo­tó­elő­hí­vó, ká­vé­zó, sőt még au­to­ma­ta cso­mag­meg­őr­ző is vár­ja a be­té­rő­ket.
Az Ady té­ren ka­pott he­lyet az Egye­te­mi Hall­ga­tói Ön­kor­mány­zat, amely az ér­dek­kép­vi­se­le­ti te­vé­keny­sé­gen túl ta­nul­má­nyi ta­nács­adás­sal és jog­se­gély­szol­gá­lat­tal vár­ja a di­á­ko­kat. Az Élet­ve­ze­té­si Ta­nács­adó Köz­pont­ban pe­dig sze­mé­lyi­ség­fej­lesz­tő tré­nin­ge­ket szer­vez­nek, se­gí­te­nek a ta­nu­lá­si prob­lé­mák ke­ze­lé­sé­ben és a fo­gya­ték­kal élő hall­ga­tók ügye­i­nek in­té­zé­sé­ben.
Franck János

labor1_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár