2024. április 19., péntek English version
Archívum  --  2005  --  16. szám - 2005 október 10.  --  Egyetemi élet
Bioépítészeti napok
Nyolcadik alkalommal rendezték meg az Újszegedi Bioépítészeti Napok elnevezésű kiállítást és konferenciát, amelyen a környezettudatos építkezéssel, valamint a megújuló energiaforrások otthoni hasznosíthatóságával kapcsolatban tájékozódhattak az érdeklődők. Az előadás-sorozat október 4-től 7-ig tartott, ám a kiállítás október 31-ig tekinthető meg a Bálint Sándor Művelődési Házban.
A környezetbarát építészetről és energiaforrásokról beszéltek mérnökök, tanárok és építészeti szakemberek. Hallhattunk előadást többek között a bio felületkezelő anyagokról, újrahasznosított cellulózalapú hőszigetelésről vagy napraforgóolajjal üzemelő autóról. A megújuló energiák preferálása, a környezetvédelem és az újrahasznosítás szinte minden témában jelen voltak. Monostory Péter, a Magyar Bioépítészeti Egyesület elnöke a bioépítészetről mint fogalomról a következőt mesélte: „A fogalom nehezen fogható meg, talán minden szakértő kicsit mást mondana. Lényeges szemben álló tényezők a növekvő urbanizáció káros hatásai és a növekvő energiaárak. Az építészek egy része úgy döntött, hogy arra a kihívásra, amelyet a fokozódó környezetterhelés jelent, megkeresik azokat az anyagokat, szerkezeteket, amelyekkel való építés a környezetet kevésbé terheli, és a felépült ház a lehető legkevesebb károsanyag-kibocsátást produkálja". Ebből következően a bioépítészet úgymond végigkíséri az épület életét, így tehát az építés és a működés során is a lehető legkevesebb károsanyag-kibocsátás történik, és ennek a majdani bomlás során is így kell lennie. Mindezek mellett szem előtt kell tartani, hogy egy élhetőbb épített környezet legyen a tervezés és a kivitelezés eredménye. Az ipari társadalom és főleg a huszadik század oda vezetett, hogy nagymértékű fogyasztás alakult ki. Ennek sajnálatos velejárója, hogy ilyen mértékű környezetterhelés, mint a ma és a közelmúlt történelme során, még nem terhelte a világot. Az alapvető problémák egyike a tájékozatlanság, de szintén lényeges pont az üzleti alapon működő, kivitelezői és gyártói kapcsolat. Lényegében mindegy, hogy miből építkezünk, ha a célnak tökéletesen megfelel. Csak az a fontos, hogy a legnagyobb hasznot lehessen zsebre tenni. Általában a köz- és a magánérdek is hajlamos elfelejteni a környezetünket. Az infrastrukturális világ jelentős ellenérdekeket képvisel a környezetbarát energiatakarékos újításokkal szemben. Mindenki tapasztalhatja például az ola üzletágában működő cégek, üzletemberek hatalmát. A Magyar Bioépítészeti Egyesület 2001-ben alakult, éppen egy hasonló rendezvény alkalmával, akkor mintegy húsz fő közreműködésével. Jelenleg negyven tagja van, roppant erős szakmaisággal, és nem csak Szegeden tevékenykednek: az egyesület egyes tagjai Észak-, illetve Nyugat-Dunántúlon is dolgoznak. Az egyesület is azért alakult, hogy megpróbálják a bioépítészet szemléletét terjeszteni, és ebből következően felkínálni a létező lehetőséget az embereknek. A döntés a vásárló kezében van. A négynapos rendezvény célja a lehetőségek bemutatása, illetve érvekkel és példákkal való alátámasztása volt. A cégek, gyárak, szakemberek élhettek a lehetőséggel, hogy bemutassák a tervezett, illetve már forgalomban lévő anyagokat, berendezéseket, épületeket, melyeknek természetesen a környezetkímélés a legfőbb aspektusa. A rendezvény létrejötte a Magyar Bioépítészeti Egyesületen túl az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság Építési Munkabizottságának és a Bálint Sándor Művelődési Háznak köszönhető. Amennyiben az október 31-ig látogatható kiállításra csoportok (iskolák) érkeznek, a házigazdák szakavatott vezetést vállalnak.
Németh Attila Gergő

Címkék