2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2005  --  21. szám - 2005. november 28.  --  Felsőfok
Újra parlament előtt a felsőoktatási törvény
Nem kényszerítheti az oktatási miniszter az egyetemeket saját hatáskörben arra, hogy változtassák meg jogszerűtlen vagy rossz gazdasági döntéseiket – derül ki abból a törvénymódosításból, amelyre november 22-én bólintott rá az oktatási bizottság. A tervezetről várhatóan november 28-án szavaz az Országgyűlés.
Az Alkotmánybíróság által kifogásolt részek változtatásával kerül a Parlament elé a felsőoktatási törvény. A leglényegesebb változtatás abban áll, hogy az eredetileg szinte gazdasági teljhatalommal felruházott irányítótestületek csupán gazdasági tanácsadó testületként működnek majd, kizárólag gazdasági kérdésekbe lesz beleszólásuk, és a döntés-előkészítő funkciójuk domborodik ki. A költségvetést is ők terjeszthetik majd a szenátus elé, ám a szenátusnak kell elfogadnia. Ugyanakkor a szenátus átruházhat bizonyos jogokat a tanácsadó testületre. Mint azt Magyar Bálint elmondta: sokkal kevésbé radikálisak a változtatások, mint azt korábban tervezte. Nem kell a miniszter véleményére várniuk az egyetemeknek akkor sem, ha az intézmény gazdasági tanácsa a tárcához fordul, mondván, a gazdálkodás már a működést veszélyezteti. A miniszter ugyanakkor bírósághoz fordulhat, ha pazarlónak ítéli egy egyetem gazdálkodását. A kifogásolt egyetemi határozatokat a bíróság megváltoztathatja, sőt elrendelheti, hogy az egyetem tegyen eleget a miniszter felhívásának.

tanter_230x154.png

Címkék