2024. március 29., péntek English version
Archívum  --  2009  --  12. szám - 2009. november 23.  --  Egyetemi élet
Pe­te Ist­ván pro­fes­­szor ki­tün­te­té­se
Címkék: Egyetemi Élet
Je­len­tős nem­zet­kö­zi el­is­me­rés­ben volt ré­sze a kö­zel­múlt­ban az SZTE Böl­csé­szet­tu­do­má­nyi Kar köz­meg­be­csü­lés­nek ör­ven­dő ok­ta­tó­já­nak, Pe­te Ist­ván ny. egye­te­mi ta­nár­nak, aki több mint négy év­ti­ze­den át, 1951-1995 kö­zött ok­ta­tott az orosz fi­lo­ló­gi­ai tan­szé­ken, sok-­sok ta­nár­nem­ze­dé­ket bo­csát­va ki a ke­zei kö­zül. ő volt az egyet­len a fi­a­tal ta­nár­se­gé­dek kö­zött, aki­nek már az el­ső le­író nyel­vé­sze­ti pub­li­ká­ci­ó­ját ran­gos moszk­vai fo­lyó­irat kö­zöl­te, né­hány év múl­va pe­dig a vi­lág­hí­rű Dit­mar Rozen­tal pro­fes­­szor hi­vat­ko­zott rá. Az­óta Vo­ro­nyezs­től Michi­ganig, Kop­pen­há­gá­tól Veliko Tirnovoig több száz szak­mai ta­nul­má­nya, köz­te 25 önál­ló mű­ve lá­tott nap­vi­lá­got, s ezek­re Ohiótól Al­ma-Atá­ig mint­egy más­fél száz is­mer­te­tés­sel és hi­vat­ko­zás­sal re­a­gált a szak­ma. Pe­te pro­fes­­szor a bu­da­pes­ti Orosz Kul­tú­ra Há­zá­ban, tu­do­má­nyos kon­fe­ren­cia ke­re­té­ben ve­het­te át az Orosz nyelv és iro­da­lom­ta­ná­rok nem­zet­kö­zi szö­vet­sé­ge (MAPRJAL) ál­tal ala­pí­tott leg­ma­ga­sabb szak­mai el­is­me­rést, az Alek­szan­dr Pus­kin arany em­lék­ér­met.