A korábbi évekhez hasonlóan, azonban három nap helyett immár egy teljes héten keresztül mutathatták be a résztvevők az orvostudomány számos különböző területén feltárt legújabb eredményeket az SZTE Szent-Györgyi Napok rendezvénysorozaton. A szervezők úgy gondolkodnak, ebből a továbbiakban sem lépnek vissza, hiszen a gazdag és színvonalas programkínálatban így el tudják kerülni az ütközéseket.
 |
Az ünnepségen az ÁOK és a GYTK jubileumi diplomáit is átadták. Fotó: Gémes Sándor
|
A Szent-Györgyi Napok – túl az Általános Orvostudományi, a Gyógyszerésztudományi és a Fogorvostudományi Kar központi ünnepségén – a posztgraduális továbbképzés országos fóruma. A rendezvénysorozat keretében a regionális kereteket is meghaladó, országos belgyógyászati kötelező szinten tartó továbbképző tanfolyam zajlott Szegeden, melyre több mint 240 fő regisztrált – tudtuk meg
Petri András professzortól, a szervezőbizottság elnökétől. Emellett háziorvosi, fogorvosi és gyógyszerészeti továbbképző kurzusok is indultak. Első alkalommal szerepelt a programok között a Diczfalusy Egon-emlékülés és az azt követő szülészeti és nőgyógyászati továbbképző tanfolyam is. Hagyományosan a rendezvény keretein belül tartották meg a Richter Tudós Klubot, ahol idén az Alzheimer-kór kezeléséről hangzottak el előadások vezető kutatóktól.
A november 13-án a TIK kongresszusi termében megtartott központi ünnepségen a Szegedi Tudományegyetem rektora, valamint a három kar dékánja számolt be az elmúlt év eredményeiről, majd átadták a karok díjait és kitüntetéseit, illetve az Általános Orvostudományi és Gyógyszerésztudományi Kar jubileumi diplomáit. E nap délutánján került sor a Szent-Györgyi Napok központi tudományos ülésére is.
Az esemény kapcsán két nagyszerű hírről számolt be
Benedek György professzor, az ÁOK dékánja. „Nagy örömünkre immár több mint 1000 hallgató tanul az idegen nyelvű képzéseinken, illetve külföldi egyetemek kerestek meg bennünket közös képzések ügyében. Németországi nagyvárosok magánegyetemet akarnak alapítani, kiválóan képzett orvosokkal és kiválóan működő klinikákkal rendelkeznek. Az elméleti képzésben viszont az SZTE ÁOK-ra számítanak, ami igazán megtisztelő. Úgy tervezzük, hogy az első éveket Szegeden végeznék a diákok, utána Berlinben, Dessauban, Wiesbadenben, Koblenzben folytatnák tanulmányaikat, s közös tanterv alapján végeznék az orvosegyetemet. A szegedi orvoskar elméleti potenciálját használnák ki a németek, mi pedig örömmel állunk rendelkezésre, mert ez nemcsak presztízst és bevételi forrást, hanem előrehaladási lehetőséget is jelent számunkra. A tárgyalások jól haladnak, reményeim szerint 2010. szeptember 1-jén indulhat a képzés” – árulta el a Szegedi Egyetemnek a profeszszor.
A francia vonalat illetően – ha minden jól alakul – akár már szintén jövő ősztől konkrétumokról lehet beszélni. „Megkeresett bennünket az angers-i egyetem orvoskarának küldöttsége, a dékán, a nemzetközi osztály vezetője és egy hallgatójuk. Elmondták, hogy egy európai szemeszterre pályáznak az Európai Uniónál. Azt tervezik, hogy száz hallgató gyűlne ott össze Európából, akik angol nyelven, európai légkörben kapnának képzést. Mivel nekik nincs tapasztalatuk az angol nyelvű képzésben, megkérték a szegedi orvoskart, működjünk közre a projektben. Természetesen nemcsak oktatókat, hanem hallgatókat is küldenénk Franciaországba" – tájékoztatott Benedek György.
Pintér M. Lajos