„Magyarország hosszú ideje közkedvelt konferencia-helyszín, a ranglistán mindig az első tízben van, sokszor megelőzzük Csehországot és Ausztriát is. Egyébként ezen a listán olyan jelentős országok is szerepelnek, mint az USA vagy Franciaország” – meséli Farkas András, aki a szegedi egyetemhez kötődő konferenciák jelentős részét szervezi. „A szegedi konferenciaturizmusnak óriási lendületet az adott, amikor elkészült a TIK. Bizonyos statisztikák szerint Budapest után a második legkedveltebb helyszín Szeged. Ennek oka, hogy az egyetem szellemi élete nemzetközi szinten is jelentős, az itt dolgozó tanárok, kutatók rengeteg nemzetközi bizottságban dolgoznak. Öt-hatszáz fős konferenciákat szervezünk főleg, az ettől nagyobb létszámú rendezvények megszervezésére azonban sajnos nincs elég szálláskapacitás a városban.”
 |
Farkas András, az SZTE turisztikai nagykövete. Fotó: Segesvári Csaba
|
Merthogy a szakember nem titkolja azt sem, hogy a biztató statisztikai eredmények ellenére különböző nehézségekkel is meg kell küzdeni a területen. „Szegeden jelenleg az egyik legnagyobb probléma a négy-ötcsillagos szálláshelyek hiánya. Ilyen szempontból például Debrecen sokkal jobb helyszín. Sajnos nem is látszik különösebb fejlődés ezen a téren. Ehhez a magántőkét kellene csábítani, különböző eszközökkel – mint például az idegenforgalmi adó csökkentése – vonzóbbá kellene tenni a szálláshelyépítést számukra. Sajnos azonban nem látunk törekvést erre a város részéről. Ezenkívül vannak kisebb problémák is, mint például az éttermek kapacitása. Vagy a parkolást tekintve is vannak nehézségek, konkrétan a kongresszusok idején büntetések tömegét róják ki a vendégekre, ami egy életre elveheti a kedvüket attól, hogy eljöjjenek egy szegedi rendezvényre. Tulajdonképpen elmondható, hogy a legnagyobb gond a parkolás és a szállás. De szerencsére azért összességében így is inkább vonzó helyszínnek számít Szeged.”
A terület további fejlődése igen fontos lenne, mivel a konferenciaturizmus adja jelenleg Szeged turizmusának hetven-nyolcvan százalékát jelentős hasznot hozva mind a városnak, mind az egyetemnek. „Az egyetem egy-egy jelentős konferencia szervezésével tudja deklarálni, hogy komoly szellemi munka folyik intézményeiben. Egyébként pedig fontos tudni, hogy ez egy szélesebb műfaj. Nemcsak magára a konferenciára jönnek el a vendégek, hanem akár több napra is maradnak, fogyasztanak, igénybe veszik a város szolgáltatásait is, jelentős árbevételt hozva a kultúrának és a különböző szolgáltatóknak.”
Az egyetem összes tudományterületéhez kötődnek rendezvények, a legjelentősebb ebből a szempontból azonban az orvostudomány. Mint Farkas András elmondja, az idei őszi szezonban is több fontos rendezvény volt, és már most készülnek a tavaszi idényre is. „Az őszi időszak, ami december elejéig tart, általában zsúfolásig telített. Most fejeztük be például a Szent-Györgyi Napokat, ami egy rengeteg embert megmozgató, egy hétig tartó, nyolc helyszínen zajló rendezvény volt. A másik nagyon jelentős rendezvényünk egy mikrobiológiai kongresszus volt az idén. A tavaszi szezonban pedig az élettani társaságnak lesz egy nagy konferenciája városunkban. Ez az egyik legjelentősebb projekt, aminek szervezését már most elkezdtük” – zárta a szakember, aki a november 17-én Szegeden megtartott Puskás Ferenc-emlékünnepség-sorozatnak is egyik koordinátora volt.
Keresztes Judit