Két nagyszabású konferenciát is rendezett a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának Ökonómiai és Vidékfejlesztési Intézete (ÖVI) október 15-én, majd egy nappal később, október 16-án.
Az első konferenciát, melyet Véha Antal, a Mérnöki Kar dékánja nyitott meg, az SZTE MK ÖVI a KKC-pályázat támogatásával elindított „Vállalkozói ismeretek fejlesztése az élelmiszergazdaságban” (KKC-2008-V-08-08-33) című projektje keretében rendezte a kar főépületének 1. számú előadótermében.
A plenáris ülés keretében Nagy Frigyes (Nyugat-Magyarországi Egyetem) „A jövő záloga az élelmiszergazdaságban a korszerű gondolkodás” címmel tartott előadást, majd Nagy Imre (MTA RKK Békéscsabai Osztály) felszólalásában a szerbiai és romániai vállalkozói környezetet ismertette, végül Vasile Bara (Nagyváradi Egyetem) a romániai üzleti lehetőségekről beszélt. Az ülés levezető elnöke Gál József intézetvezető, a tudományos és nemzetközi kapcsolatok dékánhelyettese volt. Ezt követően Gulyás László (SZTE MK) társszerkesztő bemutatta a projekt keretében megjelentetett „Élelmiszeripari kis- és középvállalkozások fejlesztése, különös tekintettel a román és szerb piacra” című könyvet.
A konferencia kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, melynek témája a magyar élelmiszer-ipari vállalkozások lehetőségei Magyarországon, a szerb, illetve a román piacon volt. A projekt keretében díjtalan hagyományos és e-learning tanfolyamot is rendeztek.
Október 16-án az V. Európai Kihívások címet viselő tudományos konferenciát tartották az előző napon már bejáratott helyszínen, a Mérnöki Kar főépületében. A 2001-es esztendő óta eltelt nyolc év során a kétévente megrendezett találkozó az egyik legnagyobb létszámú és számos elismerést begyűjtő konferenciává vált.
Az ünnepélyes megnyitón az egyetem nevében Szabó Gábor rektor, a Mérnöki Kar nevében pedig Véha Antal dékán köszöntött. A megnyitó után a plenáris előadások sorozata következett. A sort Botos Katalin egyetemi tanár (SZTE GTK) nyitotta a „Nincs királyi út. Reform és/vagy külső finanszírozás” című előadásával. Ezt követően Rechnitzer János egyetemi tanár (SZIE GTK) „A Duna az európai és magyar területi politikában” címmel, Gulyás László egyetemi docens (SZTE MK) „A Temesvár-Szeged városverseny régen és most” címmel és végül, de nem utolsósorban Székely Csaba egyetemi tanár (NYME KTK) „A versenyképesség növelésének lehetőségei a magyarországi vállalkozásoknál” címmel tartott előadást. A plenáris előadások után állófogadás és szakmai konzultációk, találkozások következtek.
Délután 13 szekcióban tartottak előadásokat a résztvevők agrárgazdálkodás, élelmiszergazdálkodás, településmarketing, pénzügyek, versenyképesség, logisztika, vezetés-szervezés, eurorégiók, régiók és kultúra, emberi erőforrás menedzsment, gazdaságtörténet, műszaki tudományok és informatika témakörökben. A konferencián több mint 100 kutató és szakember előadást hallhatták az érdeklődők.
Dlusztus T. Imre