Közgazdaság-tudomány
(Debreceni Egyetem):
I. helyezettek (6): Darazsacz Péter – Szlatárovics László (GTK, Vállalatfinanszírozás, bankügyletek, A magyar kockázatitőke-piac keresleti oldalának vizsgálata, Kosztopulosz Andreász), Hoczopán Orsolya (GTK, Vállalatelemzés és -tervezés, Területi Balanced Scorecard: egy lehetséges válasz a területi tervezési folyamat hiányosságaira, Lukovics Miklós), Rittgasszer Imola (GTK, Regionális gazdaságtan II., A kreatív kistérségek Magyarországon, Lengyel Imre, Kovács Péter), Tóth Mónika (GTK, Fogyasztói magatartás, Fogyasztás és fenntarthatóság – az ökológiai lábnyomot befolyásoló tényezők vizsgálata a Szegedi Tudományegyetem hallgatóinak körében, Málovics György), Udvari Beáta (GTK, Világgazdaság II., „Látványos eredménytelenség”: a Loméi egyezmények hatásainak statisztikai vizsgálata, Lukovics Miklós), Vas Zsófia (GTK, Regionális gazdaságtan I., IT-klaszterek kialakulásában a közelség szerepe /Szegeden és vonzáskörzetében/, Lengyel Imre).
III. helyezettek (2): Bekk Éva – Olasz Orsolya – Schulz Gábor (GTK, Fogyasztói magatartás, A környezettudatos magatartás felmérése a Szegedi Tudományegyetem hallgatói és a szegedi felnőtt lakosság körében, Hetesi Erzsébet, Málovics György), Jankó László – Tari Szabolcs (GTK, Tőke- és pénzpiacok II., Tőzsdén kereskedett, értékpapírosított termékek: certifikátok, tőzsdén kereskedett alapok és követési hibájuk, Kosztopulosz Andreász).
Különdíjasok (3): Ádám Zsuzsa – Csovcsics Andrea – Kóródi Katalin (GTK, Média, kommunikáció, eseménymarketing, A reklámokban megjelenő meztelenség és szexualitás fogyasztói megítélése, Hetesi Erzsébet), Kiri Marietta (GTK, Oktatás-, tudásmenedzsment, A vállalati-egyetemi kapcsolatok vizsgálata a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar informatikushallgatói és -kutatói véleménye alapján, Imreh Szabolcs), Takács Klára – Végh Marcell Zoltán (GTK, Regionális gazdaságtan I., Külföldi működőtőke-befektetések kistérségi hatásai Magyarországon, Bajmócy Zoltán).
Művészet és művészettudomány
(Magyar Képzőművészeti Egyetem):
I. helyezettek (2): Laky Szilvia (JGYPK, Zeneelmélet, Zacharias Zarewutius kottabejegyzése Hossmann János 17. századi album amicorumában, Latzkovits Miklós, Sziklavári Károly), Vlcskó János (JGYPK, Vizuális művészetek tagozat – szobrászművészet 2., Jelek, Gerle Margit).
II. helyezettek (2): Radványi Mariann (JGYPK, Vizuális művészetek tagozat – szobrászművészet 2., Szögek, Popovics Lőrinc), Sereg Zuzsanna (ZMK, Előadó-művészet – Hangszeres, Francia barokk stílus a hangszeres kamarazenében, Újváriné Illés Mária).
III. helyezettek (2): Dósa Judit (JGYPK, Vizuális művészetek tagozat – szobrászművészet 2., A színek térbeli hatásai, Gerle Margit), Pálfi László (ZMK, Előadó-művészet – Vokális, A canzona XVIII. századi divatja és előzményei, Újváriné Illés Mária).
Különdíjasok (7): Balogh József Zsolt (JGYPK, Vizuális művészetek tagozat – festészet 3., Falusi reggel I-II., Marosi Kata), Balonyiné Szetlik Ildikó (JGYPK, Vizuális művészetek tagozat – egyéb, Négy evangélista /tűzzománc/, Papp György), Farkas Helga (JGYPK, Vizuális művészetek tagozat – fotó, Rezdülések, Aranyi Sándor), Hajnal Balázs (JGYPK, Vizuális művészetek tagozat – festészet 1., Üvegeim I-II-III., Aranyi Sándor), Sindel Csilla (JGYPK, Előadó-művészet – hangszeres, Doppler Ferenc: Mazurka, Dombi Józsefné Kemény Erzsébet), Soczó Gabriella (JGYPK) – Erdei András (ZMK) – Rózsa Márton (TTIK) – Christopher Serke (ÁOK) fagott-kvartett (Előadó-művészet – hangszeres, Szergej Prokofjev művészete, Maczelka Noémi), Soczó Gabriella (JGYPK) – Erdei András (ZMK) – Rózsa Márton (TTIK) fagott-trió (Előadó-művészet – hangszeres, A fafúvós hangszerek története, Maczelka Noémi).
Orvos- és egészségtudományok
(Pécsi Tudományegyetem):
I. helyezettek (2): Deák Ildikó – Arany László Levente (ÁOK, Élettan, kórélettan, gyógyszertan, laboratóriumi diagnosztika I., A VIP által létrehozott piális arteliola dilatáció jellemzése újszülött malacban, Bari Ferenc), Szabari Margit (ÁOK, Élettan, kórélettan, gyógyszertan, laboratóriumi diagnosztika II., Az emphysema kialakulásának vizsgálata reintubált egerekben, Hantos Zoltán, Adamicza Ágnes).
II. helyezettek (5): Markotics Ildikó – Zsikai Bettina – Bizánc Lajos – Sztányi Péter (ÁOK, Operatív klinikai orvostudományok I., Klinikailag releváns kísérletes szepszis modell altatott törpesertésekben, Kaszaki József, Érces Dániel), Oláh Orsolya – Hertelendy Péter (ÁOK, Élettan, kórélettan, gyógyszertan, laboratóriumi diagnosztika I., A hidrogén hatása a korai COX-2 expresszióra aszfixiás újszülött malacagyban, Bari Ferenc), Seres Adrienn (GYTK, Gyógyszerészeti tudományok, Heretej androgén hatásának vizsgálata hím patkányokon in vivo, Gáspár Róbert), Veréb Brigitta (ÁOK, Operatív klinikai orvostudományok II., Agyi aneurizmákkal kezelt betegek ellátásának összehasonlítása a Szegedi Tudományegyetemen, Pető Zoltán, Barzó Pál), Zombor Melinda (ÁOK, Konzervatív klinikai orvostudományok I., Molekuláris genetikai vizsgálatok autoszomális recesszív Alport sy-s /ARAS/ beteg családjában, Endreffy Emőke, Túri Sándor).
III. helyezettek (4): Kádár Magdolna Katalin (ETSZK, Egészségtudomány II., A kábítószer-fogyasztás háttértényezői – kiemelten a családi kapcsolatokra, szabadidő eltöltésére és értékrendszerre vonatkozóan – állami és egyházi középiskolások körében, Balogh Mónika), Olajos Gábor (GYTK, Gyógyszerészeti tudományok, b-peptidek de novo szerkezettervezése: sztereokémiai LEGO, Martinek Tamás, Mándity István), Szalczer Estilla (ÁOK, Konzervatív klinikai orvostudományok I., Az Apo-E és a TNF-alfa gének polimorfizmusa primer progresszív kórformájú sclerosis multiplexes /PPSM/ betegekben Magyarországon, Bencsik Krisztina), Varga Zoltán – Tölgyesi Csaba (ÁOK, Élettan, kórélettan, gyógyszertan, laboratóriumi diagnosztika II., A BNP-cGMP-PKG szignálút szerepe a kardioprotekcióban, Görbe Anikó).
Különdíjasok (3): Sárközy Márta (ÁOK, Élettan, kórélettan, gyógyszertan, laboratóriumi diagnosztika I., A prekondicionálás kardioprotektív hatása elvész hiperlipidémiában: a nitrozatív stressz szerepe, Csonka Csaba), Szél Tamás (ÁOK, Élettan, kórélettan, gyógyszertan, laboratóriumi diagnosztika II., A bradycardizáló gyógyszer Ivabradin újonnan feltárt szívelektrofiziológiai hatásmechanizmusai, Koncz István, Varró András), Vojcek Eszter (ÁOK, Konzervatív klinikai orvostudományok I., Kreatinhiány vizsgálata mentálisan retardált gyermekekben, Karg Eszter).
Pedagógia, pszichológia, közművelődés, könyvtártudomány
(Pécsi Tudományegyetem):
I. helyezettek (4): Barassevich Tamás (BTK, Didaktika és közoktatás-politika, A kritikai gondolkodás fogalma és mérésének validitása, Csapó Benő), Janacsek Karolina (BTK, Fejlődéslélektan, Az öregedés hatása az implicit készségtanulásra, Németh Dezső), Maródi Ágnes (JGYPK, Interdiszciplináris tanulmányok, Az előítéletek és sztereotípiák szerepének alakulása a reklámokban, Démuth Ágnes), Németh Kornél (BTK, Általános lélektan 1., Utak és kerülők emlékeinkhez: Hozzáférhetőség vs. Rendelkezésre Állás Irányított felejtés után, Racsmány Mihály).
II. helyezett (2): Tompa Zsófia (JGYPK, Neveléstörténet és nevelésszociológia, „Egészség a falakon innen és túl – Szükség van-e egészségtan tanárra, egészségfejlesztő szakemberre a Magyarországi büntetés-végrehajtási intézetekben?”, Benkő Zsuzsanna, Tarkó Klára), Turi Zsolt – Janacsek Karolina (BTK, Általános lélektan 2., A munkamemória, a szógyakoriság és a kontextus szerepe a lexikális kétértelműség feldolgozásában, Németh Dezső).
III. helyezettek (6) : Balogh Virág – Fazekas Márta (BTK, Fejlődéslélektan, Egy újabb darab az autizmus kirakójátékából: Autizmus és implicit tanulás, Németh Dezső), Csanádi András – Lantos Nóra (BTK, Szociálpszichológia 3., Döntéseink nyomában, Harsányi Szabolcs Gergő, Németh Dezső), Csehó Orsolya (JGYPK, Andragógia 3., Kultúra és környezet – Az ökológiai antropológia kutatási eredményeinek jelentősége az ökológiai válság korában, Újvári Edit), Fodor Ádám – Mihalik Árpád – Nagygyörgy Katalin (BTK, Személyiség-lélektan, Virtuális világba zárkózott fiatalok – Magyar MMORPG-játékosok motivációjának és személyiségvonásainak vizsgálata, Harsányi Szabolcs Gergő), Pásztor Attila (BTK, Általános lélektan 1., A tanulás hatása az autóvezetés vizuális kontrolljára, Kádár Endre), Szanka Szilvia – Lovassy Noémi – Gazsó Dorottya (BTK, Általános lélektan 2., A deklaratív/procedurális modell pszicholingvisztikai vizsgálata magyar főnevek többes szám képzése és magyar igék múlt idő képzése esetén, Németh Dezső).
Különdíjasok (5): Fekete Regina – Filep Orsolya – Gyüre Tamás – Ujvári Katalin (BTK, Fejlődéslélektan, A munkamemória fejlődésének vizsgálata: Új magyar nyelvű sztenderdizált mérőeljárások, Németh Dezső), Forrai Szilvia (JGYPK, Interdiszciplináris tanulmányok, „Mentsük meg a kunhalmokat!” A környezeti nevelés jelentősége a felnőttképzésben a kunhalom-védelem kapcsán, Újvári Edit), Janacsek Karolina (BTK, Általános lélektan 2., A munkamemória, a szógyakoriság és a kontextus szerepe a lexikális kétértelműség feldolgozásában, Németh Dezső – a Pro Scientia Aranyérmesek Társasága különdíjában részesült), Látos Melinda (BTK, Személyiség-lélektan, Az empátia a gyógyító folyamatban – Pszichológus- és orvostanhallgatók empátiás készségének összehasonlítása, Csabai Márta), Polgár Szilvia (BTK, Alkalmazott pszichológia, A reklámszlogenek előfeszítő hatása, Krajcsi Attila).
Tantárgypedagógia és oktatástechnológia
(Nyugat-Magyarországi Egyetem, Szombathely):
I. helyezett (1): Takács István Károly (TTIK, Mentálhigiéné alkalmazott pedagógiája, Előítéletek és sztereotípiák a homoszexualitásról – Felmérés 14-20 éves középiskolások körében, Nagy Lászlóné Antal Erzsébet).
II. helyezett (1): Hajdú Csaba (TTIK, Természettudományok pedagógiája II., Modern fizikai kísérletek a középiskolában, Papp Katalin).
Különdíjas (1): Molnár Milán (TTIK, Természettudományok pedagógiája II., A művészetek használata a fizika tanításában, Papp Katalin).
Társadalomtudományok
(Budapesti Gazdasági és Műszaki Egyetem):
I. helyezettek (2): Gollowitzer Dóra Diána (BTK, Filmtudomány II., Kép és szubjektum. A CSI: Helyszínelők című televíziós sorozat a narratológia tükrében, Füzi Izabella), Vincze Anikó (BTK, Szociológia II., Önkategorizáció és individualizáció, Feleky Gábor).
II. helyezett (1): Faragó Emese (BTK, Filozófia I., A tücsök és a hangya filozófiája. Nietzsche és Kierkegaard az etika lehetőségéről és határáról, Gyenge Zoltán).
III. helyezett (2): Nyerges Ádám (ÁJTK, Politikatudomány II. – Magyar politika, politikaelmélet, A politikai döntéshozatal racionalitásának kérdése, Tóth János), Vukov Anikó Veronika (BTK, Vallás- és hittudomány II., A „hagyományőrzés vallásossága”. Az egyéni vallásosság példái, Szilárdi Réka).
Különdíjasok (12): Benedek Dániel (BTK, Szociológia III.), Gébert Judit (BTK, Filozófia I., Kitalálhattam-e Isten fogalmát? A képzelet és Isten fogalmának viszonya Descartes metafizikájában, Pavlovits Tamás), Kis Mihály (BTK, Szociológia I., Testépítés. A szteroidfogyasztók szubkultúrája, Rácz Attila, Szűcs Norbert), Kocziszki Zsanett (Politikatudomány II. – Magyar politika, politikaelmélet, Új kisebbség és politika. A homoszexuálisok kisebbségének megjelenése a politikai gondolkodásban és a politika eszköztárában), Laurinyecz Regina (ÁJTK, Politikatudomány II. – Magyar politika, politikaelmélet, Légy Te is benne! E-bevonás: a sérült csoportok példáján, a lisszaboni stratégia fényében, Révész Béla), Máthé Tímea (JGYPK, Szociológia III., A Rézler Gyula alapítvány és szerepe az alternatív konfliktuskezelés magyarországi intézményesülésében, Farkas János), Ország Tímea (BTK, Szociológia I., Állami gondoskodásban élő gyermekek fogyasztási szokásai, értékpreferenciái, Kothencz János), Pauleczki Andrea (BTK, Szociológia III., „Nem tudják, de te(t)szik.” A korrupció társadalmi megítélése és a cselekvés közötti ellentmondások, Feleky Gábor, Jancsák Csaba), Szénási Ráhel (ÁJTK, Szociológia III.), Szűcs Szilvia (JGYPK, Szociális munka, szociálpolitika II., Megvalósuló /?/ munkahelyi egészségfejlesztés Magyarországon – empirikus vizsgálat, Benkő Zsuzsanna, Tarkó Klára), Vitéz Veronika (BTK, Művelődéstörténet és -elmélet, A táncírástörténet szakaszai, Z. Karvalics László), Vörös Dóra – Mihalik Katalin (BTK, Média- és kommunikációtudomány I., Modern reklámkarakterek. Az identifikációtól a márkaépítésig – bankok arcai, Sződy Ágnes).
Megjegyzés: a szekció szervezőitől lapzártánkig nem kaptunk minden részletre kiterjedő eredményt, így az összeállításban apróbb hiányosságok fordulnak elő.
Testnevelés- és sporttudomány
(Nyugat-Magyarországi Egyetem, Sopron):
I. helyezett (1): Gabrovits Péter – Török Sándor (JGYPK, A testnevelés és a sport tantárgy-pedagógiai kérdései, Sikerkereső és kudarckerülő magatartás vizsgálata általános iskolás tanulók körében, Szatmári Zoltán).
Különdíjasok (4): Balajti Renáta (JGYPK, A testnevelés és a sport tantárgy-pedagógiai kérdései, A teniszjáték helye és szerepe az általános iskolában, Szatmári Zoltán), Nagy Ibolya (JGYPK, Gyógytestnevelés és mozgásterápia, Halláskárosult gyermekek motoros kompetencia vizsgálata, Schaub Gáborné), Szigeti Katalin – Tóth Lea Éva (JGYPK, Sportrekreáció, sportturizmus, Rekreáció motiváció kutatás Szegeden, Fritz Péter), Tabajdi Tünde (JGYPK, Óvodás és kisiskolás korú gyermekek testnevelésének kérdései, Torna alapelemek minőségi vizsgálata 3. osztályban, Rácz Ildikó).
Nem született szegedi helyezés a Had- és Rendészettudományi, illetve a Műszaki Tudományi Szekcióban.
REKORD |
Az idei versenyek során a Szegedi Tudományegyetem hallgatói még a 2007-es (illetve a 2005-ös) fantasztikus szereplésüket is felülmúlták.
A 2009. évi OTDK-n a szegedi hallgatók 184 dobogóst helyezést: 67 első, 55 második, 62 harmadik díjat szereztek, bezsebeltek továbbá több mint öt tucat különdíjat, dicséretet, kiemelt dicséretet, egyéb elismerést.
A dobogós helyezések megoszlása az SZTE karai között 2009-ben (zárójelben az első díjas dolgozatok száma: TTIK 78 (27), BTK 50 (19), ÁJTK 17 (7), GTK 8 (6), JGYPK 8 (4), ÁOK 8 (2), MK 7 (1), GYTK 4, ZMK 2, MGK 1 (1), ETSZK 1.
Összehasonlításképpen: a 2007-es OTDK-n a szegedi hallgatók 153 dobogós helyezést: 50 első, 60 második és 43 harmadik díjat nyertek el (emellett közel 90 különdíjat, kiemelt dicséretet és dicséretet). Négy évvel ezelőtt 134 első, második és harmadik díjat nyert az SZTE 41, 51, 42 megoszlásban.
2007-ben egyébként így nézett ki a több mint másfél száz dobogós helyezés karok közötti megoszlása (zárójelben az első helyezések száma; egyes esetekben egy hallgató több karon is tanult): TTK 66 (27), BTK 39 (14), JGYPK 13 (2), ÁJTK 12 (3), GTK 8 (2), ÁOK 8, GYTK 2 (1), MK 2 (1), ZMK 2, MGK 1 (1), ESZK 1. |
Összeállította: Arany Mihály és Pintér M. Lajos