„Az egyetemi ergométeres bajnokság ötlete abban gyökerezik, hogy anno a fő sportágam az evezés volt. Amikor oktatóként a szegedi egyetemre kerültem, azon gondolkodtam, hogyan lehetne népszerűsíteni ezt a sportágat, ezzel az SZTE sportpalettáját bővíteni, új versenysportokat kiépíteni. Felkerestem régi versenytársamat és edzőmet, Dani Zsoltot, a Démász Szeged Vízisport Egyesület evezősszakosztályának vezetőjét, akinek tetszett az elképzelésem. Belevágtunk, megcsináltuk 2005-ben először, majd később ennek is köszönhetően bővült a kötelezően felvehető testnevelés órák lehetősége az evezéssel” – mondja Dorka Péter, az SZTE JGYPK Testnevelési és Sporttudományi Intézet adjunktusa, az Universitas Sport Club Szeged elnöke.
 |
Közel ötven fő próbálta ki erejét a Topolya soron. Fotó: Segesvári Csaba
|
A verseny végeztével hat kategóriában hirdettek győztest, így hallgatók között férfi és női egyéniben, az oktatók között férfi és női egyéniben, valamint hallgatói csapat és oktatói csapat kategóriákban, ahol
sine qua non volt a szebbik nem szerepeltetése. A táv az evezősversenyeken megszokott kétezer méter helyett egyéniben ötszáz, csapatverseny alkalmával ezerötszáz méter volt (ötszáz méterenként kötelező csere), ezzel megelőzendő az amatőr rajthoz állók leájulása a gépről. Idén először külön díjazták a könnyűsúlyban, azaz 75 kg alatti hallgatói férfi kategória leggyorsabbját.
Fontos lejegyezni, hogy nevezési díj idén sem volt. A szervezők a nevezés feltételeként valamilyen édességet, gyümölcsöt, Mikulás-csomagot vagy karácsonyi díszt kértek, amit jótékonysági felajánlásként az SZTE-karok ovisai kaptak meg.
„Sikeresnek értékelhetjük a versenyt mind a magunk részéről, mind pedig a társrendezőnk, a Démász Szeged VE részéről. A hallgatók nagy szeretettel jöttek erre az eseményre, viszont oktatói oldalon javulnia kell a színvonalnak, hiszen a létszámukhoz képest kevesen jelennek meg. Az lenne a dolog lényege, hogy az egyetemi polgárok megismerjék ezt a sportot, igaz, víz nélkül. Lássanak egy olyan egészségfejlesztő eszközt, amely a mai világban egyre inkább elismert a kardio edzésmódszerek területén. Egyre több kardioterem nyílik meg, ahol nem a testi erő fejlesztése a cél elsősorban, hanem az egészségi állapot fejlesztése, esetleg helyreállítása vagy megőrzése. Ez a gépezet, ami gyakorlatilag a lábujjaktól a fejtetőig megmozgat minden izmot, a legalkalmasabb arra, hogy eleget tegyen a kardiovaszkuláris edzések kritériumainak” – mondja a négyszeres oktatói egyéni győztes Dorka Péter.
Eredmények: férfi hallgatói egyéni: 1.
Márton Gábor 1:10.6, 2.
Fehér Szabolcs 1:22.7, 3.
Kiss Viktor Bence 1:24.9. Női hallgatói egyéni: 1.
Maróti Mónika 1:43, 2.
Carmen Naden 1:43.8, 3.
Lamper Orsolya 1:48.7. Hallgatói csapat: 1. Márton Gábor, Lamper Orsolya,
Gyimes Gergő 1:35.5, 2. Forrai Dávid, Kiss István, Maróti Mónika 1:36.9, 3. Carmen Naden,
Sutka Norbert, Radics Bence 1:37.4. Férfi oktatói egyéni: 1. Dorka Péter 1:31.3, 2.
Csonka Csaba 1:32.2. Női oktatói egyéni 1.
Felvégi Zuszsanna 1:50.2, 2.
Borthaiser Angéla 1:56.7, 3.
Megyeri Eszter 1:59.3. Oktatói csapat: 1.
Molnár Andor, Felvégi Zsuzsanna, Dorka Péter 1:45.5. 2.
Szablics Péter, László Ferenc, Vári Beáta 1:53. A különdíjat
Forrai Dávid kapta.
A programot támogatta: a JGYPK Testnevelési és Sporttudományi Intézete és a Szegedi Rekreációs és Sport Club.
D.T.I.