A sportösztöndíjak rendszerét két évvel ezelőtt vezették be a Szegedi Tudományegyetemen. A tehetséggondozó sportösztöndíj kiírására és odaítélésére 2007-ben került sor első alkalommal – tájékoztatta a Szegedi Egyetemet Badó Attila, a sportért is felelős hallgatói és közkapcsolati rektorhelyettes.
 |
A sportösztöndíjas Fabó Lili (11) az Újpest elleni derbin. |
A pályázati felhívás tanúsága szerint a Szegedi Tudományegyetem nevét viselő egyesületben, szakosztályban sportoló, ott játéklehetőséget kapott, tanulmányait jó eredménnyel folytató maximum huszonnégy hallgató részesülhet évente az ösztöndíjban. A további feltételek: aktív hallgatói jogviszony megléte a pályázat benyújtásának és az ösztöndíj folyósításának ideje alatt, emellett a hallgatónak heti rendszerességgel kell részt vennie az egyesület, szakosztály munkájában, s minimum két teljesített tanulmányi félévvel kell rendelkeznie. Az ösztöndíj összege tíz hónapon keresztül havi tízezer forint.
„A stratégiai célok között szerepelt az egyetemi sport több irányú fejlesztése, mellyel a Szegedi Tehetségtanács tagjai is egyetértettek” – magyarázza a rektorhelyettes, miért döntöttek annak idején az ösztöndíj létesítése mellett.
Milyen kritériumok szerint és ki választja ki a nyerteseket? – kérdeztük Badó Attilát. A professzor elmondta: elsődlegesen az elért sporteredmények alapján választják ki a nyertes hallgatókat. A pályázatokat előzetesen az egyetem sportügyekben érintett vezetői értékelik, s az előterjesztések alapján a Szegedi Tudományegyetem és Szeged Megyei Jogú Város képviselőiből álló bizottság dönt a nyertesekről. Az első évekhez képest egyébként – a pályázat ismertsége okán – érezhető a beadott pályázatok számában növekedés, idén is mintegy 30 hallgató nyújtotta be jelentkezését.
Természetesen arról is érdeklődtünk, hogy akár hazai, akár külföldi minták alapján léteznek-e elképzelések az ösztöndíjszisztéma továbbfejlesztéséről. „Változatos megoldások léteznek külföldön, ám Magyarországon viszonylag új a felismerés, hogy az egyetem jövője szempontjából ennek komoly szerepe lehet. Már javasoltunk egy a jelenleginél strukturáltabb, a hallgatói teljesítményeket értékelő ösztöndíjrendszert, melyhez a hallgatói önkormányzat támogatására lesz szükség” – árulta el Badó Attila.
Az SZTE Hallgatói és Közkapcsolati Rektorhelyettesi Hivatal által meghirdetett, Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata által nyújtott tehetséggondozó támogatás alapján a 2009/2010-es tanévben az alábbi hallgatók részesülnek sportösztöndíjban:
Csatlós Máté (Universitas Sport Club, evezés),
Dalmády Petra (Universitas Szeged Női Vízilabda Egyesület),
Dalmády Szandra (Universitas Szeged Női Vízilabda Egyesület),
Endrődi Balázs (SZTE Vívó Klub),
Erdélyi Szabolcs (SZTE-USC, Floratom Szeged Asztalitenisz Club),
Fabó Lili (Universitas Szeged Női Vízilabda Egyesület),
Gundl Diána Ágnes (Universitas Szeged Női Vízilabda Egyesület),
Hajdú Enikő (Universitas Szeged Női Vízilabda Egyesület),
Halász Henriett (Universitas SC, torna),
Hegedűs Renáta Ildikó (Universitas Szeged Női Vízilabda Egyesület),
Kapeller Adrienn (SZVSE, atlétika),
Károlyi Csilla (SZTE-USC, úszás, Eötvös DPSE Orosháza, búvárúszás),
Mészáros János Gyula (SZTE-Szedeák, kosárlabda),
Nagy József (SZTE rögbicsapat),
Nagy Péter (Szegedi Lelkesedés SK, súlyemelés),
Németh Tibor (SZTE-Szedeák, kosárlabda),
Papp Sándor András (SZTE-Szedeák, kosárlabda),
Révész Anikó (Szegedi Kerékpáros Sport Club),
Szalma Bence (SZTE Vívó Klub),
Szántó Lajos (Universitas SC, sífutás),
Vass Tamás (SZTE Universitas Egyetemi Csapat).
Mint a fenti felsorolásból kiderül, az Universitas Szeged női vízilabdacsapata vitte a prímet a pályázaton, hiszen az OB I/A újoncának hat játékosa is a legjobbak közé került!
Pintér M. Lajos