Az orvoslás történetével gyakorlatilag egy idős az a törekvés, hogy valamilyen módon a lehető legkevesebb sérelem árán meg tudjuk állapítani, egy élő szervezetben milyen folyamatok, betegségek zajlanak. Ennek az egyik lehetséges, elképzelt és mára megvalósult módja, hogy különböző radiológiai vagy mai terminológiával élve képalkotó diagnosztikai eljárás révén betekintést nyerjünk, és információkat szerezzünk.
 |
Palkó András a legmodernebb eljárásokról is szólt. Fotó: S. Cs.
|
Az első lépés
Wilhelm Conrad Röntgen nevéhez fűződik, aki 1895-ben az X-sugár (mai nevén röntgensugár) felfedezőjeként egy röntgencső segítségével előállított egy sugárzásfajtát, melynek közreműködésével lehetővé vált, hogy képeket alkossunk a szervezetről.
A 20. században sokat fejlődött a technika, az idő előrehaladásával pedig egyre több és több vizsgáló eljárás integrálódott a radiológiába, a képalkotó diagnosztikába. A szakma nyitott mind a technikai, mind a tudományos fejlődés nyújtotta lehetőségek alkalmazására. Mára gyakorlatilag az összes képalkotó diagnosztikai eljárásnak a hátterében a számítástechnika áll.
Hol tart most ez a tudomány? Mi a szakmai teljesítőképesség határa? Például képet kaphatunk egy élő beteg szívének működéséről, nagyságáról, az erek állapotáról. Háromdimenziós képeket tudunk készíteni a szívről – mondta
Palkó András.
Az interpretáció (hogy mit mondanak a betegek állapotáról) sokáig szubjektív véleményen függött, de ma már ez egyre inkább objektívvé tehető. Nagy igény van egy háromdimenziós mátrix létrehozására, amely nem csupán egy részt, például az erek állapotát, hanem a szív működését is megmutatja. Különösen a szívinfarktuson átesett betegek diagnosztikája fontos.
Nemcsak a szívet, hanem az érrendszert is lehet vizsgálni, és ma már sok esetben nem is kell katéteres érvizsgálatot végezni. Az ideggyógyászat szempontjából is nagyon fontos ez a tudományág, mert láthatóvá tudják tenni vele az idegpályákat; és segít megérteni az agy működését is. Műtétek, beavatkozások megtervezésénél is nagyon szükséges és rendkívül hasznos.
Most már olyan fejlett a tudomány, hogy sok esetben egy CT-vizsgálattal is tudnak olyan és annyi információt nyújtani, mint amit régen csak kellemetlen eszközök beavatkozásával lehetett elérni.
A számítógép nagyon sok segítséget nyújt, össze tudnak olvasztani több vizsgálatból származó képeket, amellyel még részletesebb ábrát lehet kapni a szervezeten belüli elváltozások helyzetéről.
Az előadás második részében hallhattunk a jövőbeni lehetőségekről és irányokról, melyek elsősorban a képek idő- és térbeli javulását jelentik, továbbá szerv- és szövetspecifikus kontrasztanyagok (tovább)fejlesztését; egyénre szabott, genetikailag célzott hordozómolekulákat; intelligens berendezéseket – számítógéppel támogatott diagnosztikát.
A kérdés, hogy mennyiségi vagy minőségi fejlődés megy-e végbe, és hogy bevonulnak-e a gyakorlatba ezek a fejlesztések. Megengedheti-e e társadalom anyagilag, hogy alkalmazza ezeket az eljárásokat? És felmerül az is, hogy van-e értelme.
Az előadás zárórésze azzal foglalkozott, hogy vajon egy-egy módszer mitől jó és hiteles. Egy új eljárás – esetleg jobb technika bevezetése – hosszú és fáradságos folyamat, de mégis megéri, mert ezzel lehet megalapozni a tudományos hitelét és alkalmasságát.
Tóth Boglárka