2024. április 16., kedd English version
Archívum  --  2010  --  7. szám - 2010. május 10.  --  Szabadegyetem
A fény mint mikro­ma­nip­ulá­ciós esz­köz
Az elő­ző hé­ten már hal­lot­tunk ar­ról, hogy mi­lyen tu­laj­don­sá­gai és mi­lyen ká­ros ha­tá­sai van­nak a fény­nek. Or­mos Pál, a Sze­ge­di Bi­o­ló­gi­ai Köz­pont fő­igaz­ga­tó­ja má­jus 5-i elő­adá­sa azt mu­tat­ta be, ho­gyan le­het a fényt mikro­ma­nip­ulá­ciós esz­köz­ként hasz­nál­ni.
Címkék: Szabadegyetem

A fény elekt­ro­mág­ne­ses su­gár­zás, amely ener­gi­át és im­pul­zust hor­doz. Az anya­gok­kal köl­csön­ha­tás­ba ke­rül­ve azok­ra me­cha­ni­kai ha­tást fejt ki. A hét­köz­nap­ok­ban, a mak­rosz­ko­pi­kus vi­lág­ban ez a ha­tás el­ha­nya­gol­ha­tó, a mik­ro­szko­pi­kus vi­lág­ban vi­szont je­len­tős. Az elekt­ro­mág­ne­ses su­gár­zás me­cha­ni­kai ha­tá­sa­i­nak el­mé­le­ti hát­te­ré­vel elő­ször Maxwell fog­lal­ko­zott 1873-ban. Gya­kor­lat­ban pe­dig P.N. Leb­e­gyev vizs­gál­ta, aki el­ső­ként mér­te meg a fény nyo­má­sát egy la­bor­ban.

szabadegyetem3
Ormos Pál akadémikus
Lé­zer­fény al­kal­ma­zá­sá­val – megfelelő op­ti­kai el­ren­de­zés­sel – a köl­csön­ha­tás le­he­tő­sé­get nyújt mik­ro­mé­te­res ob­jek­tu­mok moz­ga­tá­sá­ra, anél­kül, hogy me­cha­ni­kus kon­tak­tus­ba lép­nénk ve­lük.
Ez az el­já­rás leg­in­kább a bi­o­ló­gi­ai anya­gok­nál hasz­nál­ha­tó jól. En­nek a mód­szer­nek a se­gít­sé­gé­vel pél­dá­ul si­ke­rült cso­mót köt­ni a DNS-re (1999), és sor ke­rült DNS nyúj­tás­ra is. Ez utób­bi azért na­gyon ér­de­kes, mert ez­ál­tal meg tud­ják ál­la­pí­ta­ni, hogy a DNS-nek mi­lyen me­cha­ni­kai tu­laj­don­sá­gai van­nak. Emel­lett vizs­gál­ták ve­le, hogy a miozin mek­ko­rá­kat lép­ked az akti­non, il­let­ve az RNS-polimeráz moz­gá­sát is ku­tat­ták. To­váb­bá a sej­tek ru­gal­mas­sá­gá­nak mé­ré­sé­re is hasz­nál­ták az el­já­rást, ami az orvos­di­ag­nosztikában le­het na­gyon fon­tos elő­re­lé­pés, mi­vel köz­is­mert, hogy a rá­kos sej­tek sok­kal pu­háb­bak, mint az egész­sé­ge­sek. Na­gyon ered­mé­nyes kí­sér­le­te­ket vé­gez­tek pél­dá­ul száj­nyál­ka­hár­tya vizs­gá­la­tá­nál, ami azért lé­nye­ges, mert így még idő­ben ki­mu­tat­ha­tó a rák, ami a gyógyulás egyik kri­té­ri­u­ma.
Ezek­ből lát­ha­tó, hogy a fény mik­ro­vi­lág­ban rend­kí­vül jól hasz­nál­ha­tó mikro­ma­nip­ulá­ciós esz­köz, kü­lö­nö­sen a bi­o­ló­gi­á­ban nyí­lik sok le­he­tő­ség for­ra­dal­mi al­kal­ma­zá­sok­ra.

T. B.

Bezár