A fény az elektromágneses spektrum egy része, egy szemmel érzékelhető elektromágneses sugárzás. Legfontosabb fényforrásunk a Nap, ahonnan az UVB- és UVA-sugarak érik el a Földet. Míg az UVB-sugarak csak a bőr legfelső részére hatnak, addig az UVA az irha területére is. A természetes fény intenzitása attól függ, hogy mikor és hol mérjük, ami évszakonként változik. Az UV-index pedig arra utal, hogy adott időpontban, adott napszakban mennyire erős az UV-sugárzás, vagyis mennyire egészségkárosító.
 |
Kemény Lajos professzor |
Nagyon sokat hallunk arról, hogy a túlzott napfény káros lehet a szervezetre, arról viszont kevesebbet, hogy konkrétan milyen problémákat okoz. Ha valaki túl sokat tartózkodik a napon, annál a napégés mellett kialakulhat pigmentáció, megvastagodhat a bőre. Ugyanis a bőr a ráncosodással és vastagodással védekezik a sugarak ellen! Emellett még bőrdaganatok, immunmoduláció és DNS-károsodás is megjelenhet.
Természetesen tagadhatatlan, hogy sok pozitív hatása is van, melyek közül legfontosabb a D-vitamin-szintézis, mivel a D-vitamin nagyrészt a bőrt érő UVB-sugárzás hatására alakul ki. De vajon mennyi elég a megfelelő D-vitamin-szint eléréshez? Nyáron elég, ha naponta csupán néhány percet tölt valaki napon, és közben napfény éri az arcát, a kezeit és karjait. Télen pedig hetente két-három óra is elegendő. A túlzott napfény mellett a szolárium sem kíméli a bőrt. Kimutatták, hogy a szolárium használata és a melanoma kialakulása öszszefügg! A Melanoma malignum egy anyajegyből kialakuló daganat, mely nagy áttétképző képességgel bír, és gyakran érinti a fiatalokat. Ezért nagyon fontos az önszűrés szerepe.
A fény amellett, hogy milyen káros nagymértékben, olyan gyógyító is lehet. Festékhiányos betegségek, valamint TBC kezelésére, továbbá pikkelysömör és ekcéma gyógyítására is használják.
A napfény nagyon fontos, de nagymértékben káros, ezért vigyázni kell vele, mert sok betegség okozója lehet.
T. B.