2024. április 28., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  7. szám - 2008. április 21.  --  Egyetemi élet
„Árnnyal szemben”
„Árnyak” címmel rendezte meg az SZTE ÁOK Szegedi Pszichoterápiás Munkacsoport a VII. Szegedi Pszichoterápiás Konferenciát április 18-án a Reök-palotában. A rendezvényt Karsai Kornélia, a szegedi Pszichiátriai Szakrendelő és Gondozó szakvezető főorvosa, Kiss-Szőke Anna adjunktus, valamint az intézmény pszichológusai közül Hartner Judit, Bodóné Rafael Beatrix és Rácz Zsuzsanna szervezték.
„Azért hoztuk létre hét évvel ezelőtt ezt a konferenciát, hogy legyen egy olyan fórum, ahol a különböző típusú pszichoterápiákkal foglalkozó szakemberek találkozni tudnak, tapasztalatokat cserélnek, és megismerhetik egymás munkáját” – fogalmazott Kiss-Szőke Anna. „A pszichoterápia is Budapest-központú, ezért is mutatkozik nagy igény a vidékiek részéről a rendezvényre” – tette hozzá az adjunktus. Az eseményen a terület szakemberei, pszichológusok, pszichiáterek, pszichoterapeuták vettek részt, de mivel sokféle pszichoterápiás irányzat van, amit nemcsak konkrétan betegekkel alkalmaznak, az érdeklődők között sok mentálhigiénés szakember vagy családterápiával foglalkozó tanár, érdeklődő orvos is volt.
Az egyik délelőtti plenáris előadást Túry Ferenc, a budapesti Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének vezetője, kiképző pszichoterapeuta tartotta „Árnyoldalak és csapdák a pszichoszomatikus betegek pszichoterápiájában” címmel. Pilling János, a budapesti intézet pszichiáter szakorvosa pedig, aki évek óta a tanatológiával foglalkozik, a halál különbözői jelentéseiről beszélt plenáris előadásában. Délután kisebb előadások hangzottak el különböző témákból, így például a párterápia során megjelenő „árnyékkal” kapcsolatban, valamint egyik előadó a Japánban szerzett tapasztalatai alapján a freudi pszichoanalitikus gondolkodás japán mítoszokban való megjelenéséről beszélt. Stark András pszichiáter, a pécsi Mentálhigiénés Intézet vezető főorvosa pedig analitikus szemléletű filmelemzéssel készült. „Az utóbbi három konferencia megteremtette azt a hagyományt, hogy mindig meghívjuk a szakma valamelyik ’nagy öregjét’, meséljen a saját életéről. Idén Popper Péterrel készült életútinterjú, ami a diákok számára is megtekinthető volt” – tudtuk meg Kiss-Szőke Annától.
Imre Gabriella főorvos, pszichoterapeuta szervezésében a művészetterápiás páciensek alkotásából egy kiállítás is nyílt a Reök-palotában, amely május 9-ig díjtalanul megtekinthető.
Arany Mihály
Bezár