2024. május 13., hétfő English version
Archívum  --  2011  --  2. szám - 2011. február 14.  --  Egyetemi Élet
Be­fe­je­zé­sé­hez kö­ze­le­dik a köz­pon­ti épü­let re­konst­ruk­ci­ó­ja

A re­konst­ruk­ci­ós mun­kák 98 szá­za­lé­ká­val már vég­zett a ki­vi­te­le­ző Fer­roép Zrt. az egye­tem Du­go­nics té­ri köz­pon­ti épü­le­té­nek fel­újí­tá­sa so­rán, er­ről bár­ki meg­győ­ződ­he­tett, aki részt vett a be­ru­há­zás nyílt nap­ján.
A 2009 ok­tó­ber­ében el­kez­dő­dött, 2,5 mil­li­árd fo­rin­tos össz­költ­sé­gű fel­újí­tás so­rán a ki­vi­te­le­zők szin­te csak az épü­let alap­ja­it és tar­tó­ele­me­it hagy­ták meg, a mű­em­lék kí­vül-be­lül meg­újult. Az épü­let két ud­va­rát üveg­te­tő­vel fed­ték be, itt ki­ál­lí­tá­so­kat, fo­ga­dá­so­kat, ki­sebb kon­fe­ren­ci­á­kat ren­dez­het­nek majd.
A mű­em­lék­vé­del­mi ha­tó­ság ké­ré­sé­re a dísz­te­rem ki­ala­kí­tá­sá­nál egye­di meg­ol­dást al­kal­maz­tak – me­sél­te a be­já­rá­son Ne­me­si Pál, a Fer­roép ve­zér­igaz­ga­tó­ja. Res­ta­u­rál­ták az ere­de­ti fá­ból ké­szült fö­dém­szer­ke­ze­tet és a nád­fo­na­tos va­ko­la­tot, s ezt egy kor­sze­rű acél tar­tó­szer­ke­zet­hez rög­zí­tet­ték.
A szak­em­be­rek a leg­ap­róbb rész­le­tek­re is ügyel­ve igye­kez­tek visz­­sza­ál­lí­ta­ni Szkalniczky An­tal ter­vez­te épü­let szép­sé­gét. A száz­har­minc éve ké­szült ki­lin­csek­ből és zá­rak­ból pél­dá­ul csu­pán há­rom-négy ere­de­ti da­ra­bot ta­lál­tak, ezek alap­ján gyár­tot­ták le az úja­kat.
A föld­szin­ten a ko­ráb­bi ab­la­ko­kat bolt­ívek­ké át­ala­kít­va a ko­los­to­rok han­gu­la­tát idé­ző ke­ren­gőt ala­kí­tot­tak ki. Ezen a szin­ten a nagy for­gal­mú egy­sé­gek, a kül­ügyi és a kul­tu­rá­lis iro­da kap­nak he­lyet. Az el­ső eme­le­ten az in­no­vá­ci­ót és ku­ta­tás-fej­lesz­tést se­gí­tő egye­te­mi egy­sé­gek mű­köd­nek majd, a má­so­dik eme­le­ten pe­dig az au­la mel­lett a rek­to­ri hi­va­tal lesz. A pad­lás­szint­re ke­rült az épü­let­gé­pé­szet, hi­szen a mű­em­lé­ki sza­bá­lyok­nak meg­fe­le­lő re­konst­ruk­ció so­rán a 21. szá­za­di igé­nyek­nek min­den­ben meg­fe­le­lő – kli­ma­tizált és kor­sze­rű in­for­ma­ti­kai há­ló­zat­tal el­lá­tott – épü­let ké­szült el a Du­go­nics té­ren.
A be­ru­há­zás mű­sza­ki át­adás-át­vé­te­le 2010. de­cem­ber­ben kez­dő­dött el, az el­ső egye­te­mi egy­sé­gek pe­dig ha­ma­ro­san el­kezd­he­tik a köl­tö­zést.
Az épü­let­re­konst­ruk­ció az el­ső ele­me an­nak a mű­sza­ki-ter­mé­szet­tu­do­má­nyos kép­zés fej­lesz­té­sét cél­zó prog­ram­nak, mely­re az SZTE – a ba­jai és a szar­va­si fő­is­ko­lák­kal kon­zor­ci­um­ban – 6,424 mil­li­árd fo­rint­nyi tá­mo­ga­tást nyert el a Tár­sa­dal­mi Inf­rast­ruk­tú­ra Ope­ra­tív Prog­ram pá­lyá­za­tán. A prog­ram ré­sze­ként ké­szül el ha­ma­ro­san a Mér­nö­ki Kar új épü­le­te a Moszk­vai kör­úton és újul­nak meg a Ter­mé­szet­tu­do­má­nyi és In­for­ma­ti­kai Kar és az Ál­ta­lá­nos Or­vos­tu­do­má­nyi Kar ti­zen­há­rom la­bo­ra­tó­ri­u­mát is a Dóm tér kö­rül, me­lyek még Klebels­berg Kunó egy­ko­ri kul­tusz­mi­nisz­ter kez­de­mé­nye­zé­sé­re épül­tek a múlt szá­zad hú­szas éve­i­ben.
Az egye­tem köz­pon­ti épü­le­te 1873-ban ké­szült el, ere­de­ti­leg fő­re­ál­is­ko­lá­nak szán­ták, de már 1880-tól a So­mo­gyi-könyv­tár, há­rom év­vel ké­sőbb pe­dig a vá­ro­si mú­ze­um mű­kö­dött itt. 1894-ben az íté­lő­táb­la köl­tö­zött az épü­let­be, ame­lyet vé­gül 1921-ben ka­pott meg a Ko­lozs­vár­ról át­te­le­pü­lő egye­tem. Né­hány évig az épü­let­ben mű­kö­dött a böl­csész­kar, és itt ta­nult Jó­zsef At­ti­la is.

F. J.

Bezár