2024. április 19., péntek English version
Archívum  --  2007  --  12. szám - 2007. szeptember 24.  --  Egyetemi élet
Citosztatikus laboratóriumot avattak
A da­ga­na­tos be­te­gek ke­ze­lé­sé­nek fon­tos esz­kö­ze a ke­mo­te­rá­pia, amely­nek lé­nye­ge, hogy a be­te­get olyan gyógy­sze­rek­kel – sejt­mér­gek­kel, úgy­ne­ve­zett citosz­tatikumokkal – ke­ze­lik, ame­lyek a rák­sej­tek sza­po­ro­dá­sát gá­tol­ják, vagy azo­kat meg­ölik. A Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem da­ga­na­tos be­te­ge­ket el­lá­tó kli­ni­ká­in na­pon­ta több mint száz pa­lack citosz­tatikus in­fú­zió ké­szül. Bár az Egész­ség­ügyi Mi­nisz­té­ri­um irány­el­ve sze­rint az ilyen, egyéb­ként ve­szé­lyes anyag­nak szá­mí­tó in­fú­zi­ók csak gyógy­sze­rész fel­ügye­le­te mel­lett ál­lít­ha­tók elő, a kli­ni­ká­kon ed­dig dön­tő­en nő­vé­rek vé­gez­ték ezt a – szi­go­rú biz­ton­sá­gi in­téz­ke­dé­sek el­ha­nya­go­lá­sa ese­tén akár egész­ség­ká­ro­sí­tó – mun­kát.
A Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem Kli­ni­kai Köz­pont­já­nak Köz­pon­ti Gyógy­szer­tá­rá­ban ki­ala­kí­tott citosz­tatikus la­bo­ra­tó­ri­um­ban azon­ban im­már min­den fel­té­tel adott ah­hoz, hogy az el­vá­rá­sok­nak min­den­ben meg­fe­le­lő kö­rül­mé­nye­ket biz­to­sít­sa­nak a ke­mo­te­rá­pi­ás ke­ze­lé­sek­ben al­kal­ma­zott sze­rek elő­ál­lí­tá­sá­hoz. Az in­fú­zi­ó­kat olyan ka­bi­nok­ban ké­szí­tik, ame­lyek ma­xi­má­lis sze­mé­lyi és ter­mék­biz­ton­sá­got nyúj­ta­nak. Ma­gá­nak az in­fú­zió ös­­sze­ál­lí­tá­sá­nak mód­ja is kü­lön­le­ges: az or­vos ál­tal elő­írt te­rá­pi­át a gyógy­sze­rész egy er­re a cél­ra ké­szült szá­mí­tó­gé­pen fut­tat­ja át, amely a be­teg le­le­tei, ál­la­po­ta alap­ján ha­tá­roz­za meg az in­fú­zió pon­tos ös­­sze­te­vő­it. A rend­szer fi­gye­lem­mel kí­sé­ri a te­rá­pi­á­ban részt ve­vő kom­po­nen­sek össze­fér­he­tő­sé­gét, az egyé­ni és ku­mu­la­tív ma­xi­má­lis dó­zist. A pa­lac­ko­kat sze­mély­re sza­bot­tan fel­ira­toz­zák, és el­lát­ják a biz­ton­sá­gos fel­hasz­ná­lás­hoz nél­kü­löz­he­tet­len in­for­má­ci­ók­kal (ös­­sze­té­tel, el­tart­ha­tó­ság, szál­lít­ha­tó­ság). Az in­fú­zi­ó­kat azu­tán a kli­ni­kán hasz­nál­ják fel, a ke­ze­lést már ott kap­ják meg a be­te­gek.
A biz­ton­ság mel­lett a gyógy­ke­ze­lés ha­té­kony­sá­gát is ja­vít­ja a fej­lesz­tés. Az in­fú­zi­ók elő­ál­lí­tá­sá­hoz szük­sé­ges rend­kí­vül drá­ga ös­­sze­te­vő­ket a jö­vő­ben na­gyobb ki­sze­re­lés­ben, így ol­csób­ban vá­sá­rol­hat­ja meg majd az egye­tem. A kor­sze­rű tech­no­ló­gi­á­nak kö­szön­he­tő­en ke­ve­sebb alap­anyag­ra is lesz majd szük­sé­gük az in­fú­zi­ók elő­ál­lí­tá­sá­hoz, mi­vel a meg­bon­tott, de még fel­hasz­nál­ha­tó am­pul­lák tar­tal­mát is hasz­no­sí­ta­ni tud­ják adott eset­ben.
Az ok­tó­ber 15-től mű­kö­dő la­bo­ra­tó­ri­um­ban nem­csak a kli­ni­kák, il­let­ve az in­teg­rá­ció nyo­mán a vá­ro­si kór­ház csat­la­ko­zó egy­sé­gei szá­má­ra ké­szít­he­tők a leg­kor­sze­rűbb mó­don a da­ga­nat­el­le­nes gyógy­sze­rek, de ka­pa­ci­tá­sá­val akár a ré­gió citosz­tatikus in­fú­zió­szük­ség­le­tét is elő tud­ja ál­lí­ta­ni.
A la­bo­ra­tó­ri­um – mint­egy 30 mil­lió fo­rint­ba ke­rü­lő – ki­ala­kí­tá­sát, il­let­ve az or­szág­ban egye­dül­ál­ló szá­mí­tó­gé­pes szoftver­háttér meg­te­rem­té­sét a TEVA, a Roche és a Pfiz­er gyógy­szer­cé­gek tá­mo­gat­ták.
 
F. J.
Bezár