 |
Zimonyi István
(1956) 1981-ben diplomázott a JATE angol-altajisztika szakán, majd az ELTE Arab Tanszéken vett részt nyelvi képzésben. A nyelvtudomány kandidátusa (1990). 1981-1993 között JATE Altajisztikai Tanszék munkatársa, 1993-től a JATE (majd SZTE) Középkori Egyetemes Történeti Tanszék tanszékvezető docense, 2007-től a Kairói Kulturális Tanácsosi Hivatal igazgatója.
Fotó: Segesvári Csaba
KÜLHONBA
Az SZTE kultúrlobbijának sikerét bizonyítja, hogy az elmúlt években több elismert szegedi oktató közvetíthette a magyar kultúrát külhonban. Csernus Sándor a párizsi, Kelemen János és Pál József a római, Csúri Károly a bécsi magyar intézet élén dolgozott például.
|
Zimonyi István tizennégy éve vezette a Középkori Egyetemes Történeti Tanszéket, kutatásait – melyekben központi szerepet játszik a kelet-európai nomád népek középkori történetének megírását lehetővé tevő, részben arab nyelvű források történeti feldolgozása – nemzetközileg is jegyzik, számos kötetet, monográfiát írt és szerkesztett, az 1990-ben indult Magyar őstörténeti Könyvtár sorozatszerkesztője. Miért vonzotta 51 esztendősen a kultúrdiplomáciai karrier lehetősége? „Egyetemi pályafutásom alatt rengeteg érdekes kutatást végeztem, s sikerült felépítenem egy tanszéket is. Mikor felmerült a kairói magyar intézet vezetésének lehetősége, több ok miatt is úgy döntöttem, érdemes belevágnom az izgalmas feladatba. Egyrészt viszonylag jól ismerem Kairót, hiszen a nyolcvanas években ösztöndíjasként egy esztendőt töltöttem ott. Másrészt a kiépített kapcsolatokat az egyetemi munkámban is jól hasznosíthatom majd a későbbiekben” – árulja el a Szegedi Egyetemnek.
A Kairói Kulturális Tanácsosi Hivatal három fő funkciója a kutatások koordinálása, illetve az oktatási és a kulturális kapcsolatok ápolása. „Rendkívül fontosnak tartom a hagyományosan erős magyar egyiptológia támogatását – jelenleg is három magyar ásatás folyik Egyiptomban –, illetve az arabisztikai kapcsolatok elmélyítését. A kultúrában elsősorban a zene és a filmművészet terén látok jó lehetőséget az együttműködésre. Egyetemi emberként pedig komoly hangsúlyt fektetek majd az egyiptomi felsőoktatási intézményekkel folytatandó közös munkára” – avat be terveibe az új igazgató. Az SZTE egyébként a Suez Canal Universityvel áll szerződéses viszonyban, a természettudományi és orvosi karok kapcsolatát Zimonyi István a bölcsészeti fakultások együttműködésének megteremtésével egészítené ki. Nemcsak szegedi szempontból, hanem országos viszonylatban is végiggondolandónak tartja a felsőoktatási és kutatási kapcsolatokat, hiszen az afrikai országban is rengeteg magánegyetem létesült az utóbbi időben.
Szeretné megerősíteni a kairói Ain Al-Shams Egyetemen folyó magyarnyelv-oktatást is, hiszen hosszú távon az itt tanuló diákok révén lehet elérni, hogy a magyar irodalom minél nagyobb része váljék arabul is olvashatóvá. A pozícióink megszilárdítására többféle lehetőséget tart elképzelhetőnek: például egy finnugor összefogáson alapuló tanszék vagy közép-európai együttműködéssel egyfajta Közép-Európa-tanulmányok megteremtését. További elképzelései között a hivatal könyvtárának modernizálása, pezsgő társasági élet kialakítása, valamint a Magyar-Egyiptomi Baráti Társaság újraélesztése is szerepel.
Ami a tanszék, illetve az általa képviselt kutatási irány jövőjét illeti, Zimonyi István nem aggódik. „Felnőtt egy tehetséges ifjú generáció, több kollégám szerzett doktori fokozatot, vagy jut el odáig a következő egy-két évben. Az oktatás és a kutatás megy tovább a maga útján” – mondja, s hozzáteszi: az internet segítségével azért igyekszik majd koordinálni a tudományos munkát.
Pintér M. Lajos