
A hallgatók azért vonultak az utcára, mert elhibázott lépésnek tartják a tandíj bevezetését s azt, hogy a kormányzat által hangoztatott 15 százalékos mentességben egy hazai felsőoktatási intézmény diákjai sem részesülnek jövő szeptembertől. A szegedi tiltakozó akciót hasonló demonstrációk követték Gyulán, Szarvason, Békéscsabán, Debrecenben és Kecskeméten.
Szeptember 3-án reggel harmincnégy fehér, illetve fekete, embernagyságú bábút állítottak fel a hallgatók az SZTE rektori hivatala előtt, a bútorlapból készült figurák nyakában az „ők már nem lehetnek velünk, nekik nem volt elég pénzük” felirat volt olvasható.
Néhány figurára kormánypárti politikusok tandíjjal kapcsolatos nyilatkozatait ragasztották, s az arra járók a tandíj történetéről és hatásáról szóló írásokat is olvashattak. A téren óriásmolinókat is kifeszítettek, az egyiken az európai országokban érvényes minimálbér és a fizetendő tandíj nagyságát hasonlították össze, s kiderült: jövő szeptembertől arányaiban a magyar diákoknak kell a legtöbbet fizetniük.
Idén 24 ezerrel kevesebben jelentkeztek a felsőoktatási intézményekbe.
Fotó: szegy
Török Márk, az SZTE EHÖK elnöke elmondta, azért választották a tiltakozás sajátos formáját, hogy a társadalom széles rétegei felfigyeljenek a tandíj bevezetésének hátrányos hatásaira.
A tandíjellenes tömegdemonstrációt két nappal később tartották ugyanitt. Ezen Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke a tandíj bevezetésének visszavonására és a valódi felsőoktatási reform elindítására szólította fel a kormányt.
Idén 24 ezerrel kevesebben jelentkeztek a felsőoktatásba, mert nem mertek belevágni abba, hogy havonta 10 ezer forintért tanulják ugyanazt, amit eddig ingyen tehettek – mondta az elnök. A hallgatói önkormányzatok azért szervezték a demonstrációt, hogy azok, akik most a középiskolák padjait koptatják, eljöhessenek a felsőoktatásba, hogy ne azon múljon a továbbtanulás, hogy valakinek van-e pénze, hanem azon, tehetséges-e – fogalmazott Miskolczi Norbert.
Török Márk EHÖK-elnök hangsúlyozta, a tiltakozó akciókat mindaddig folytatják, amíg a tandíjrendszer meg nem változik. Bár a tandíj bevezetői arról beszéltek, hogy a diákok 15 százalékának nem kell fizetnie, ezzel szemben minden egyetem úgy döntött, nincs tandíjmentesség.
A demonstráción a szervezők szerint több ezren vettek részt. A tiltakozó hallgatók többsége fehér színű „Tandíj 2007 – A tandíj súlyosan károsítja ön és környezete tanulmányait” feliratú pólót viselt. A résztvevők jó hangulatáról már a tüntetés kezdte előtt egy órával DJ gondoskodott, aki a két beszéd között is lejátszott egy zeneszámot, a hallgatók egy része táncra is perdült, részben a hideg elleni védekezésül.
F. J.