2024. március 29., péntek English version
Archívum  --  2007  --  13. szám - 2007. október 8.  --  Egyetemi élet
Közeledik az SZTE őszi állásbörzéje
Ismét állásbörze a TIK-ben – ismét itt a lehetőség, hogy az eddig tanulmányaiba temetkező egyetemista egy kissé szétnézzen: mi várja ezután; merre indulhat, miután kézhez kapta a diplomáját, vagy akár már hamarabb. Annál is inkább, mert – ahogyan a szervezőktől megtudtuk –, egyetemistáink sajnos nem sok ismerettel vagy netán tapasztalattal rendelkeznek arról, hogyan is zajlik egy állásinterjú, miképp kell kinéznie egy megfelelően megírt önéletrajznak, sőt sokszor arról sem, hogy milyen típusú munkahelyekre számíthatnak a megszerzett végzettséggel.
Éppen ebben próbál segíteni programjaival évek óta az SZTE Karrier Iroda. Idén október 17-én tartják meg a hagyományos őszi állásbörzét. A rendezvény annyiban különbözik az előzőektől, hogy már nem csupán regionális, hiszen a megjelenő cégek nagyjából fele országos munkahelyajánlatokkal érkezik. Cégelőadások során lehet majd tájékozódni arról, hogy egyáltalán milyen profilú cégekről van szó, ezek milyen friss diplomások iránt érdeklődnek leginkább. Bár legtöbbször informatikusokra, közgazdászokra, illetve a Természettudományi és Informatikai Karon végzett hallgatókra „vadásznak” a megjelenő cégképviselők, a bölcsészeknek is ugyanolyan hasznos ellátogatniuk a börzére, hiszen számos közvetítő céget is meghívtak a szervezők, akik ugyanúgy felvesznek nyelvszakos vagy más diplomát szerző bölcsészhallgatókat is.
Ahogyan Fazekas Melinda és Schwimmer-Tóth Tímea szervezők elmondták, az a tapasztalatuk, hogy a BTK hallgatói közül sokan nem tartják érdemesnek, hogy tájékozódjanak a rendezvényen, holott itt nekik is „teremhet babér”. Az ezerötszáz-kétezer hallgató, aki megfordul egy-egy börzén, még ha nem is kecsegtetik őket rögtön munkahelyajánlattal, mindenképpen hasznos tapasztalatokat szerezhet. A grafológiai elemzés vagy a nyelvi és kompetenciatesztek, amelyeken előzetes regisztráció után részt lehet venni, segíthetnek eligazítani a bizonytalankodó hallgatót, mi lenne neki a megfelelő pálya. De elég, ha arra gondolunk, hogy a rendezvényen kapcsolatba kerülhetünk, elbeszélgethetünk a különböző cégek képviselőivel, s így felmérhetjük a keresletet a munkaerőpiacon. Éppen ezért az állásbörze egyformán ajánlható a már végzett hallgatóknak – akiknek természetesen azért örülnek a munkáltatók, mert hamar munkába tudnak állni – és végzősöknek, akik pedig szakmai gyakorlati helyet is találhatnak maguknak, és előre tervezhetnek, tájékozódhatnak. Ugyanakkor az alsóbb éves hallgatóknak ötletet kaphatnak, hogy milyen szakirányt érdemes választani, mire van a legnagyobb kereslet egy-egy szakterületen.   
Ahhoz pedig, hogy már otthonosan és magabiztosabban mozoghassanak az egyetemisták magán az állásbörzén, a Karrier Iroda felkészítő napot is szervezett október 16-ra. 
Aznap el lehet sajátítani az önéletrajz és a motivációs levél írását, részt lehet venni a próba Assessment Center feladataiban (készségfelmérés visszajelzéssel), sőt próba-állásinterjúkat is tartanak ezzel foglalkozó cégképviselők. Az álláskereséshez kapcsolódó témákban előadásokat is hallgathatnak az érdeklődők már a felkészítő napon is. Akik még ezután is zavarban vannak, azoknak pedig készségesen segítenek a Karrier Iroda munkatársai a rendezvényre felállított Karrier Caféban, ahol átnézik a behozott önéletrajzokat is, és eligazítják az egyetemistákat.
Az előkészítő napra előzetes regisztráció szükséges, ezt a Karrier Iroda honlapján, a www.karrier.szeged.hu weblapon lehet megtenni. Magára az állásbörzére nem szükséges a regisztráció, a komolyan érdeklődőknek érdemes viszont önéletrajzzal érkezniük, amit le tudnak adni a cégek képviselőinek. 
 
Tóth Katalin
Bezár